Aktualności

Pochwała granitu

data dodania: 2016-06-18

Szlachetna, a zarazem powszechnie występująca skała zdegradowana została do rangi surowca, z którego sporządza się płytki podłogowe, krawężniki i schody. A przecież utalentowany projektant z minimalistycznym zacięciem może wznieść z granitu ściany nośne – no, pod warunkiem, że nie trzeba będzie w nich wyżłobić zbyt wielu rowków na instalacje elektryczne i wodne.

Granitu używano jako podstawowego materiału budowlanego już w starożytności, od Piramid po dolinę Indusu, i możnaby podkreślać, że „pięćdziesiąt wieków nie może się mylić”, gdyby nie fakt, że każda z zalet granitu może się w pewnych okolicznościach okazać wadą. Ma – według skali Mohsa – wyjątkową twardość, ma też znacznie wyższy ciężar gatunkowy i lepsze przewodnictwo cieplne niż standardowe cegły. To dobrze, gdy myślimy o trwałości –źle, gdy planujemy o transportowanie granitu z placu na plac budowy lub zaawansowane, detaliczne prace budowlane.

Jeśli jednak zależy nam po prostu na trwałych, powściągliwych w wyrazie, „minimalistycznych” ścianach nośnych – dlaczego nie wznieść ich z granitowego ciosu? Dobry przykład daje włosko-szwajcarski projektant Matteo Inches, który wzniósł na terenie muzeum MeCri w  wysokich Alpach niewielki budynek przeznaczony do celów wystawowych – wyłącznie z granitu (fundamenty, podłoga, ściany) i polerowanego, szlachetnego betonu (sklepienie).

Inches oczywiście chętnie deklamuje, że nowy budynek to „wyraz dialogu materialności ze współczesną potrzebą ekspresji architektonicznej” – ale można też uznać, że jednoizbowe wnętrze wystawiennicze pokazuje, jak ważne są powściągliwość i umiar. Zawsze łatwiej o nie,  gdy w grę wchodzą szlachetne surowce. A czy w projekcie państwa domu jednorodzinnego znalazło się miejsce dla granitu? (ws)

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...