Pod ceglanym hełmem
Oczywiście, cegła sprawdza się w murach: ekologiczna, tania, tradycyjna. Ale na dachu?! Przepraszam, czy państwu chodzi o jakieś płytki?
Niekoniecznie. Sameep Padora & Associates przyjrzeli się realizacjom z Katalonii, by zaproponować podobne rozwiązanie w przedszkolnej bibliotece wznoszonej w indyjskimi miasteczku Kopargaon w stanie Maharasztra.
Na takie rozwiązanie trzeba się było zdecydować ze względu na ograniczony budżet i jeszcze bardziej ograniczoną powierzchnię działki, ale sprawdziło się doskonale: zamiast klasycznego prostopadłościanu wzniesiono „żółwia”, ekologiczny garb płynnie wychylający się z ziemi. Zrąb konstrukcji stanowią.. Cegłyl trzy warstwy cegieł zespolonych zaprawą, bez dodatkowego rusztowania.
Łagodny stok jest bezpieczny nie tylko dla osób znajdujących się w środku, ale i dla przechadzających się, lub zgoła biegających po dachu – zapewniają architekci. Sam pomysł na ukośny dach pochodzi z atalonii, dawniej wznoszono takie krzywizny w oparciu o jednorazowe, drewniane rusztowania, współcześnie – o nadmuchiwane, przybierające dowolny kształt balony z grubej gumy. Inspiracją dla indyjskich architektów jest hiszpański XIX-wieczny architekt Rafael Moreno, ale narzędzie codziennej pracy – program Rhinoceros do tworzenia modeli w 3D.