Aktualności

Projekt "Mieszkanie dla młodych"

data dodania: 2013-11-18

Mieszkanie dla młodych - fotoZakup mieszkania to duże wyzwanie dla młodych ludzi. Dlatego już od stycznia 2014 roku będą mogli kupić swoje pierwsze „m” w ramach rządowego programu „MIE- SZKANIE DLA MŁODYCH”. Prezydent RP podpisał przygo- towaną przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej ustawę regulującą zasady pomocy państwa w zakupie pier- wszego lokum.

Program umożliwia dofinansowanie wkładu własnego. Warunkiem przystąpienia do niego jest wiek do 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego z małżonków). Nie można posiadać już innego mieszkania. Dopłaty dotyczą zakupu lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym o powierzchni do 75 m² lub domów jednorodzinnych do 100 m². Jeśli nabywca wychowuje troje lub więcej dzieci to, odpowiednio do 85m² mieszkania i domy o powierzchni 110m². Cena lokalu nie może przekroczyć wskaźnika wskazanego w danej lokalizacji.

W ramach programu można liczyć na dopłatę do 50m². Osoby samotne i bezdzietne małżeństwa otrzymują 10% dopłaty do wkładu własnego, 15% dopłaci państwo do wkładów osób i małżeństw wychowujących co najmniej 1 dziecko. Dodatkowe 5% można uzyskać na wcześniejszą, przedterminową spłatę części kapitału kredytu przez osoby korzystające już z „MdM”, którym w ciągu 5 lat od daty zakupu mieszkania urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.

 

Dopłaty będą liczone w oparciu o iloczyn powierzchni mieszkania lub domu jednorodzinnego i wskaźnika ogłoszonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego w danej lokalizacji.

Systemem pomocy objęta została także budowa (na podstawie pozwolenia wydanego po 01.01.2014) pierwszego swojego mieszkania (lokalu mieszkalnego lub realizowanego według projektu domu – budynku domu jednorodzinnego). Młodzi ludzie będą mogli również skorzystać z częściowego zwrotu wydatków na zakup materiałów budowlanych z prawem do odliczeń w kolejnych latach.

Program będzie działał w latach 2014-2018, a na jego realizację przewidziano kwotę 3 553 mln zł.

 

A.J.L.

 

źródło fot.:   © detailblick /Fotolia

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...