Aktualności

Projekt "Mieszkanie dla młodych"

data dodania: 2013-11-18

Mieszkanie dla młodych - fotoZakup mieszkania to duże wyzwanie dla młodych ludzi. Dlatego już od stycznia 2014 roku będą mogli kupić swoje pierwsze „m” w ramach rządowego programu „MIE- SZKANIE DLA MŁODYCH”. Prezydent RP podpisał przygo- towaną przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej ustawę regulującą zasady pomocy państwa w zakupie pier- wszego lokum.

Program umożliwia dofinansowanie wkładu własnego. Warunkiem przystąpienia do niego jest wiek do 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego z małżonków). Nie można posiadać już innego mieszkania. Dopłaty dotyczą zakupu lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym o powierzchni do 75 m² lub domów jednorodzinnych do 100 m². Jeśli nabywca wychowuje troje lub więcej dzieci to, odpowiednio do 85m² mieszkania i domy o powierzchni 110m². Cena lokalu nie może przekroczyć wskaźnika wskazanego w danej lokalizacji.

W ramach programu można liczyć na dopłatę do 50m². Osoby samotne i bezdzietne małżeństwa otrzymują 10% dopłaty do wkładu własnego, 15% dopłaci państwo do wkładów osób i małżeństw wychowujących co najmniej 1 dziecko. Dodatkowe 5% można uzyskać na wcześniejszą, przedterminową spłatę części kapitału kredytu przez osoby korzystające już z „MdM”, którym w ciągu 5 lat od daty zakupu mieszkania urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.

 

Dopłaty będą liczone w oparciu o iloczyn powierzchni mieszkania lub domu jednorodzinnego i wskaźnika ogłoszonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego w danej lokalizacji.

Systemem pomocy objęta została także budowa (na podstawie pozwolenia wydanego po 01.01.2014) pierwszego swojego mieszkania (lokalu mieszkalnego lub realizowanego według projektu domu – budynku domu jednorodzinnego). Młodzi ludzie będą mogli również skorzystać z częściowego zwrotu wydatków na zakup materiałów budowlanych z prawem do odliczeń w kolejnych latach.

Program będzie działał w latach 2014-2018, a na jego realizację przewidziano kwotę 3 553 mln zł.

 

A.J.L.

 

źródło fot.:   © detailblick /Fotolia

Kwiecień 2015
data dodania: 2015-04-23
Chiny przechodzą przyspieszoną urbanizację na skalę niespotykaną w dziejach, miliony mieszkańców wsi przenoszą się dobrowolnie, lub za subtelną namową władz do nowo budowanych metropolii. Od 1978 roku szacuje się, że w Państwie Środka powstało już około 500 nowych miast. Rozmach i tempo w jakim powstają nowe metropolie może przeciętnego europejczyka wprawić w zdumienie. Część miast, które powstały dosłownie w szczerym polu nie jest wynikiem starannego planowania... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Nowoczesne technologie pozwalają na budowanie coraz to wyższych budynków w tempie, które jeszcze w dwudziestym wieku inżynierowie uznaliby za niemożliwe do osiągnięcia. Korzystają na tym kraje rozwijające się, w których ambicje często biorą górę na ekonomicznym rozsądkiem. Super-wysokościowce stały się symbolem prosperity i rosnącej potęgi gospodarczej dla wielu krajów, w szczególności Zatoki Perskiej i Chin. Obecnie miano najwyższej budowli... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Na początku maja w ofercie naszego Biura Architektonicznego KB Projekt... więcej...
data dodania: 2015-04-03
Obecnie na rynku mamy szeroki wybór w kwestii ogrzewania domu. W gotowych projektach domów, zazwyczaj sugeruje się rodzaj ogrzewania. Od tego dopasowania rodzaju ogrzewania zależy w dużej mierze, obecnie wymagana charakterystyka energetyczna budynku. Musimy dobrze zastanowić się nad tym wyborem, gdyż rodzaj kotłowni ma swoje określone wymagania adaptacyjne. Np. kotłownia na paliwo stałe musi mieć co najmniej 7m2 powierzchni i okno. Nie zawsze jest możliwość dostosowania... więcej...