Aktualności

Projekt salonu samochodowego K-63

data dodania: 2014-11-13

Projekt salonu samochodowego K-63 jest jednym z charakterystycznych punktów naszej oferty pośród budynków komercyjnych. Futurystyczny kształt od razu rzuca się w oczy. Budynek wygląda jakby oplatały go różnych gabarytów szersze i węższe bryły. Nad wejściem do budynku znajdującym się w elewacji frontowej widać daszek, który dodatkowo podtrzymuje cięgno. Dzięki temu zabiegowi całość nabiera lekkości. Duże przeszklenia za którymi kryje się sala ekspozycyjna zaprasza aby wejść i obejrzeć modele samochodów.
Program wnętrza salonu samochodowego został podzielony na dwie części. Pierwsza to powierzchnia przeznaczona głównie na salę ekspozycyjną. Powierzchnia jest duża, bo ma ponad 470m2. Spokojnie znajdzie się tu miejsce dla kilku samochodów do prezentacji, oraz stanowiska do obsługi klienta. Po przeciwnej stronie projektant przewidział warsztat samochodowy z magazynem części.
Wejście do budynku znajduje się centralnej części budynku dzielącej go na dwie wcześniej wspomniane strefy, tutaj najbardziej charakterystycznym elementem jest zielone patio, które nadaje lekkości i wyrazu całemu założeniu. Obok zielonego kwartału, tuż za ścianą jest zbiór pomieszczeń socjalnych a także toalety, kotłownia i winda. Kondygnacje komunikują trzy klatki schodowe. Budynek posiada trzy poziomy, nie jest podpiwniczony. Program pierwszego piętra to w części warsztatowej techniczny pomost na którym badane są wszelkie usterki, W części ekspozycyjnej na tym piętrze znajdują się pomieszczenia administracji. Czyli pokoje biurowe, gabinety, pokój konferencyjny, biuro księgowości, sekretariat. Centrum to podobnie jak na dole część socjalna. Tutaj umieszczona została również serwerownia. Jak nie trudno zauważyć patrząc na rzut pierwszego piętra, płyta stropu została powycinana, Stwarzając tym samym szerszą w odbiorze przestrzeń. Będąc na górze można dojrzeć co dzieje się np. w sali ekspozycyjnej.
Drugie i trzecie piętro to pomieszczenia techniczne, wentylatornia, klimatyzatornia, magazyn, dodatkowe WC dla personelu. Budynek został opracowany w technologii tradycyjnej – 30cm ściany z pustaka SILKA docieplono styropianem gr. 15cm co zapewnia mu odpowiednią termoizolację. Budynek ogrzewany ciepłem z własnego pieca gazowego. Zachęcamy do zapoznania się z projektem na naszej stronie internetowej:

Luty 2016
data dodania: 2016-02-29

Nie sposób, żeby projekty tanich domów jednorodzinnych uwzględniały wszystkie okoliczności i warunki zewnętrzne, wynikające choćby z planu zagospodarowania przestrzennego: ruch samochodowy (szerzej: kołowy), hałaśliwe sąsiedztwo czy zakłady produkcyjne. Rozpoznanie takich zagrożeń to zadanie dla przyszłego właściciela czy inwestora: pomocne mogą być (będziemy o tym wkrótce więcej pisać na łamach KB Projekt) również mapy akustyczne. Co jednak... więcej...

data dodania: 2016-02-26

W stolicy Polski nadal liczyć można na koniunkturę, jeśli idzie o projekty i budowę domów i biur. Po raz pierwszy od dwóch lat bardziej atrakcyjny okazuje się jednak Budapeszt.

więcej...
data dodania: 2016-02-24

Termin „miliony” pada coraz częściej, gdy mowa o... wielkości wynajmowanych w Polsce powierzchni magazynowych. „W 2016 firmy wynajmą nawet dwa miliony m.kw. powierzchni magazynowej” – zapowiadali w grudniu ub roku eksperci JLL. „Blisko 2,5 mln m.kw. hal znalazło najemców w Polsce w 2015 roku” – podsumowuje ubiegłoroczne doświadczenia wczorajszy „Parkiet”.

więcej...
data dodania: 2016-02-23

Progi zwalniające – popularne poprzeczne „garby” na jezdni, które w ostateczności (i z ominięciem przepisów) kilkuosobowa ekipa jest w stanie zbudować w kilka godzin wielu mieszkańcom domów jednorodzinnych przy niewielkich ulicach wydają się jedyną szansą na zapewnienie sobie spokoju i bezpieczeństwa. Niedzielnych rajdowców nie brakuje: dziesięciocentymetrowy garb, zasygnalizowany znakiem A-11a, jest ich w stanie nauczyć moresu.

więcej...
data dodania: 2016-02-19

 

W Polsce, gdzie żywa jest jeszcze pamięć ogrodzeń prokurowanych z wkopanych do połowy w ziemię starych opon (czasem jeszcze malowanych na biało lub zielono), kilometrów pordzewiałej i poszarpanej siatki, płotów ze starych szyn, niełatwo jest propagować odwoływanie się przy projektowaniu ogrodów do idei „minimalizmu” i „recyclingu”.

więcej...
data dodania: 2016-02-17

To niezwykłe, jak różne pomieszczenia - dziś określilibyśmy je mianem „użyteczności publicznej” - mogą znaleźć się w budynku mieszkalnym: dawniej kamienicy, dziś willi lub domu jednorodzinnym. A na co pozwolą nam nasze plany?

więcej...
data dodania: 2016-02-14

Biuro Architektoniczne KB Projekt zostało ponownie wyróżnione przez niezależną instytucję. Otrzymaliśmy zaproszenie od Narodowego Komitetu Seniora do wystąpienia w roli eksperta w XXIII edycji Welconomy Forum in Toruń, które ma odbyć się w dniach 7-8 marca 2016 roku.  Tematem tegorocznej edycji będzie "Integracja i Współpraca. Gospodarka - Nauka – Innowacyjność".

więcej...
data dodania: 2016-02-12

Domki z widokiem na Zalew Czorsztyński, Tatry, Zatokę. Domki jednorodzinne z piaskownicą, grillem, dwoma sypialniami na piętrze. Na większości portali zajmujących się wynajmem noclegów na wakacje znaleźć można dziesiątki takich ofert. Czy w Polsce zaczyna się opłacać budowa kilkupokojowych domów na wynajem?

więcej...
data dodania: 2016-02-11

Przedmieścia jako propozycja urbanistyczna dla „wyższej klasy średniej” zaistniały pod koniec XIX wieku. Polska Dwudziestolecia była za uboga, żeby rozwinęły się w niej „suburbia” w rodzaju nowojorskiego Westchester. Czy w III RP doczekamy boomu w okolicach Warszawy czy Poznania?

więcej...
data dodania: 2016-02-05

Ekolodzy, zwolennicy vintage'u i amatorzy staroci jednogłośnie zachwalają adaptowanie istniejących już budynków i rozwiązań architektonicznych na mieszkania. Czy zawsze się to udaje – i co można dzięki temu zyskać?

więcej...
data dodania: 2016-02-04

Nie, nie chodzi o domy budowane na palach ani o dwutygodniowy rejs rekreacyjny w „pływającym hotelu” odizolowanym od świata. Czy w przyszłości możliwe będzie wykorzystanie jako przybrzeżnych budynków statków, które zakończyły swoją służbę na morzu?

więcej...
data dodania: 2016-02-03

 

Polskie projekty od lat mają się dobrze w świecie: głośno było o sukcesie Macieja Zawadzkiego, którego projekt Muzeum Imigrantów Latynoskich w Miami został w roku 2011 nominowany w  konkursie Budynek Roku World Architecture Festival w Barcelonie; w dwa lata później absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Hugon Kowalski zdobył nagrodę Archiprix International za projekt... więcej...