Aktualności

Projekt ustawy „MdM” przyjęty

data dodania: 2013-05-15

Rodzina na swoim była udanym, choć nie pozbawionym wad programem wspierającym młodych Polaków, którzy pragnęli zakupić mieszkanie lub dom. Z końcem 2012 roku program został wygaszony, a Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej przygotowało jego następcę, który właśnie został przyjęty przez rząd. Według planów rządzącej koalicji Mieszkanie dla Młodych ma ruszyć w styczniu 2014 roku.  Według ministra Nowaka program ma wymuszać wśród developerów trend proobniżkowy, gdyż dofinansowanie ma rosnąć wraz z uzyskaniem przez kupującego niższej ceny niż kwota wartości odtworzeniowej.
Kto może skorzystać z programu? Młode małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci, a także single (do 35 roku życia). W przypadku małżeństw ograniczenie wiekowe dotyczy tylko jednego z małżonków. Dofinansowanie uzyskuje się np. do części wkładu własnego, co ma obniżyć wielkość zaciąganego kredytu i obniżyć w ten sposób wielkość zaciąganych rat. Czas trwania projektu to pięć lat, od 2014 do 2018 roku.

W założeniach „MdM” ma pomóc ludziom młodym nie posiadającym obecnie odpowiedniej zdolności kredytowej w zakupie ich pierwszego mieszkania. Dofinansowanie można otrzymać do wkładu własnego, albo jako spłatę części kredytu. Dofinansowane będą jedynie zakupy mieszkań na rynku pierwotnym. Kredyty na zakup mieszkania mogą być zaciągane tylko w złotówkach. Powierzchnia mieszkania nie może być większa niż 75 m2, ale dopłatą objęte jest max 50 m2.

Sposób wyliczania wielkości dofinansowania jest niestety skomplikowany. Dla singli i rodzin bezdzietnych dofinansowanie wkładu ma wynieść 10%, dla osób samotnie wychowujących przynajmniej jedno dziecko jest to 15% etc. Dodatkowe środki można uzyskać, gdy w rodzinie jest trójka lub więcej dzieci.

Wsparcia będzie udzielał Bank Gospodarstwa Krajowego. Osoby chcące skorzystać z tego programu powinny złożyć wniosek do BGK za pomocą instytucji, w której ubiegają się o kredyt. Wnioski o dopłatę będzie można będzie składać od stycznia 2014 r. W przyszłym roku na cel rząd ma przeznaczyć 600 mln zł, a w kolejnych latach ta suma ma rosnąć.

Według szacunków z programu ma skorzystać blisko 115 tyś nabywców mieszkań, z czego nieco ponad 17 tyś skorzysta z dodatkowego dofinansowania, z tytułu posiadania w rodzinie trzech lub więcej dzieci.

Nie da się ukryć, że program „MdM” jest krokiem wstecz w stosunku do Rodziny na Swoim, wyklucza on z dopłat osoby planujące budowę domu. Skierowany jest on wybitnie do mieszkańców miast i wyklucza młodych Polaków mieszkających na terenach słabo zurbanizowanych. Potrzeby mieszkaniowe Polaków są wciąż bardzo duże, a program ten tylko w niewielkim stopniu jest w stanie zdynamizować pogrążony w kryzysie sektor budownictwa mieszkaniowego.

GES

 

 

 

Kwiecień 2015
data dodania: 2015-04-23
Chiny przechodzą przyspieszoną urbanizację na skalę niespotykaną w dziejach, miliony mieszkańców wsi przenoszą się dobrowolnie, lub za subtelną namową władz do nowo budowanych metropolii. Od 1978 roku szacuje się, że w Państwie Środka powstało już około 500 nowych miast. Rozmach i tempo w jakim powstają nowe metropolie może przeciętnego europejczyka wprawić w zdumienie. Część miast, które powstały dosłownie w szczerym polu nie jest wynikiem starannego planowania... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Nowoczesne technologie pozwalają na budowanie coraz to wyższych budynków w tempie, które jeszcze w dwudziestym wieku inżynierowie uznaliby za niemożliwe do osiągnięcia. Korzystają na tym kraje rozwijające się, w których ambicje często biorą górę na ekonomicznym rozsądkiem. Super-wysokościowce stały się symbolem prosperity i rosnącej potęgi gospodarczej dla wielu krajów, w szczególności Zatoki Perskiej i Chin. Obecnie miano najwyższej budowli... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Na początku maja w ofercie naszego Biura Architektonicznego KB Projekt... więcej...
data dodania: 2015-04-03
Obecnie na rynku mamy szeroki wybór w kwestii ogrzewania domu. W gotowych projektach domów, zazwyczaj sugeruje się rodzaj ogrzewania. Od tego dopasowania rodzaju ogrzewania zależy w dużej mierze, obecnie wymagana charakterystyka energetyczna budynku. Musimy dobrze zastanowić się nad tym wyborem, gdyż rodzaj kotłowni ma swoje określone wymagania adaptacyjne. Np. kotłownia na paliwo stałe musi mieć co najmniej 7m2 powierzchni i okno. Nie zawsze jest możliwość dostosowania... więcej...