Aktualności

Proteza z murku

data dodania: 2018-10-18

Czy surowce budowlane mogą stanowić inspirację dla materiałów i narzędzi medycznych? Dotychczas jedynym chyba miejscem, w którym stykały się te dwie profesje był gips. Zmienia się to jednak wraz z nowymi technologiami wkraczającymi do budownictwa: technologia opracowana przez głośną parę projektantów (Senna Liu i Mike Tonkin) podbija branżę stentów, czyli protez naczyniowych używanych w zaczopowanych lub zapadających się arteriach. Czy da się ją również wykorzystać w projektach domów jednorodzinnych?

Wszystko zaczęło się od tzw. Shell Lace Structure: idei tworzenia ultralekkich, przypominającyc rafy koralowe struktur z betonu lub tworzyw sztycznych zdolnych, dzięki przenoszeniu sił, wytrzymywać znaczne naprężenia. „Materiałów z dziurami” używano jako ścianek działowych i innych ultralekkich elementów nośnych – aż do chwili, gdy okazało się, że 500-krotnie zmniejszone doskonale „rozprężają” zapadające się naczynia.

Przypadek studia Tonkin Liu przywoływany jest w prasie fachowej jako dowód i argument zarazem na rzecz przekraczania własnych ograniczeń. Zarazem jednak rola ścianek nośnych w architekturze nie znika: praktycznie nieznane w Polsce rozwiązania można wykorzystać do „odchudzenia” budynku i zapewnienia mu większej samowystarczalności energetycznej.

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...