Aktualności

Proteza z murku

data dodania: 2018-10-18

Czy surowce budowlane mogą stanowić inspirację dla materiałów i narzędzi medycznych? Dotychczas jedynym chyba miejscem, w którym stykały się te dwie profesje był gips. Zmienia się to jednak wraz z nowymi technologiami wkraczającymi do budownictwa: technologia opracowana przez głośną parę projektantów (Senna Liu i Mike Tonkin) podbija branżę stentów, czyli protez naczyniowych używanych w zaczopowanych lub zapadających się arteriach. Czy da się ją również wykorzystać w projektach domów jednorodzinnych?

Wszystko zaczęło się od tzw. Shell Lace Structure: idei tworzenia ultralekkich, przypominającyc rafy koralowe struktur z betonu lub tworzyw sztycznych zdolnych, dzięki przenoszeniu sił, wytrzymywać znaczne naprężenia. „Materiałów z dziurami” używano jako ścianek działowych i innych ultralekkich elementów nośnych – aż do chwili, gdy okazało się, że 500-krotnie zmniejszone doskonale „rozprężają” zapadające się naczynia.

Przypadek studia Tonkin Liu przywoływany jest w prasie fachowej jako dowód i argument zarazem na rzecz przekraczania własnych ograniczeń. Zarazem jednak rola ścianek nośnych w architekturze nie znika: praktycznie nieznane w Polsce rozwiązania można wykorzystać do „odchudzenia” budynku i zapewnienia mu większej samowystarczalności energetycznej.

Lipiec 2013
data dodania: 2013-07-26
Stosowanie kolektorów słonecznych jako źródła energii dla ogrzewania... więcej...
data dodania: 2013-07-19
Od kilku lat stosowanie kominków jako głównego źródła ciepła stało się... więcej...
data dodania: 2013-07-12
Polska jest krajem, w którym ilość procedur administracyjnych i czas... więcej...
data dodania: 2013-07-05
Nikt z nas nie lubi chodzić po urzędach i załatwiać spraw... więcej...