Aktualności

Przed nadejściem zimy

data dodania: 2014-11-06

Wraz z nadejściem jesiennych chłodów właściciele domów jednorodzinnych mogą poczynić proste kroki, które przygotują ich dom na nadejście zimy. Warto skontrolować stan dachu, w zimie wszelkie nieszczelności mogą doprowadzić do poważnych szkód. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan rynien. Należy usnąć z nich liście, patyki oraz wszystko to co może spowodować ewentualną niedrożność. Rynny powinny być też maksymalnie szczelne, tak by topniejący przez dłuższy czas śnieg nie spowodował zawilgocenia elewacji.

Duża ilość śniegu na dachu może doprowadzić podczas odwilży do uszkodzenia niektórych jego elementów, zwłaszcza orynnowania, które pod jego ciężarem może się wygiąć lub w skrajnym wypadku nawet oberwać. Spadający z dachu śnieg może być też przyczyną uszkodzeń mienia, w szczególności zaparkowanych blisko samochodów. Dla osób, które mieszkają na terenach, gdzie ujemne temperatury i obfite opady śniegu to norma dobrym rozwiązaniem będzie montaż odpowiednich systemów przeciw śniegowych.

Jeśli dopiero planujemy budowę domu, to rozwiązań anty-śniegowych nie musi uwzględniać projekt domu. Możemy je śmiało zainstalować już po zakończonej budowie i najlepiej jeśli zrobią to specjaliści.

Dla dachów spadzistych najpopularniejszym rozwiązaniem są śniegołapy. Rozmieszcza się je równomiernie dla całej połaci. Zabezpieczają przed gwałtownym osuwaniem się śniegu, rozbijają też jego masy na mniejsze części. Ich zaletą jest niewielki koszt i stosunkowo łatwy montaż.

Drugim niemniej popularnym rozwiązaniem są płotki anty-śniegowe. Są one dostosowane do dachów o różnym kącie nachylenia. Ich cena zależy z reguły od ilości wsporników. Te z mniejszą ilością wsporników (3) są najtańsze, jeden moduł można kupić już za około 90 zł. Droższe, z pięcioma spornikami kosztują zazwyczaj koło 120 zł.

Warto przy tym pamiętać, że w zależności od tego z czego mamy wykonane pokrycie dachu śnieg będzie zachowywał się nieco inaczej. W przypadku blachodachówki śnieg osuwa się najczęściej dużymi płatami z całej jego powierzchni, co sprawia, że nacisk na płotki śniegowe jest spory. Dlatego zaleca się by na 2m płotka były minimum cztery wsporniki. W przypadku gdy połać jest długa powinniśmy zainstalować dwa rzędy płotków. Wsporniki powinny być montowane do łat, montaż do blachy może spowodować wyrwanie wspornika oraz uszkodzenie połaci.

Oczywiście systemów anty-śniegowych jest więcej, do wyboru mamy także bale drewniane, rury aluminiowe, czy rozbijacze śniegowe. Ich dobór zawsze powinien uwzględniać kąt nachylenia dachu, rodzaj pokrycia i strefę śniegową w jakiej zbudowany jest dany dom.

G.S

Luty 2016
data dodania: 2016-02-29

Nie sposób, żeby projekty tanich domów jednorodzinnych uwzględniały wszystkie okoliczności i warunki zewnętrzne, wynikające choćby z planu zagospodarowania przestrzennego: ruch samochodowy (szerzej: kołowy), hałaśliwe sąsiedztwo czy zakłady produkcyjne. Rozpoznanie takich zagrożeń to zadanie dla przyszłego właściciela czy inwestora: pomocne mogą być (będziemy o tym wkrótce więcej pisać na łamach KB Projekt) również mapy akustyczne. Co jednak... więcej...

data dodania: 2016-02-26

W stolicy Polski nadal liczyć można na koniunkturę, jeśli idzie o projekty i budowę domów i biur. Po raz pierwszy od dwóch lat bardziej atrakcyjny okazuje się jednak Budapeszt.

więcej...
data dodania: 2016-02-24

Termin „miliony” pada coraz częściej, gdy mowa o... wielkości wynajmowanych w Polsce powierzchni magazynowych. „W 2016 firmy wynajmą nawet dwa miliony m.kw. powierzchni magazynowej” – zapowiadali w grudniu ub roku eksperci JLL. „Blisko 2,5 mln m.kw. hal znalazło najemców w Polsce w 2015 roku” – podsumowuje ubiegłoroczne doświadczenia wczorajszy „Parkiet”.

więcej...
data dodania: 2016-02-23

Progi zwalniające – popularne poprzeczne „garby” na jezdni, które w ostateczności (i z ominięciem przepisów) kilkuosobowa ekipa jest w stanie zbudować w kilka godzin wielu mieszkańcom domów jednorodzinnych przy niewielkich ulicach wydają się jedyną szansą na zapewnienie sobie spokoju i bezpieczeństwa. Niedzielnych rajdowców nie brakuje: dziesięciocentymetrowy garb, zasygnalizowany znakiem A-11a, jest ich w stanie nauczyć moresu.

więcej...
data dodania: 2016-02-19

 

W Polsce, gdzie żywa jest jeszcze pamięć ogrodzeń prokurowanych z wkopanych do połowy w ziemię starych opon (czasem jeszcze malowanych na biało lub zielono), kilometrów pordzewiałej i poszarpanej siatki, płotów ze starych szyn, niełatwo jest propagować odwoływanie się przy projektowaniu ogrodów do idei „minimalizmu” i „recyclingu”.

więcej...
data dodania: 2016-02-17

To niezwykłe, jak różne pomieszczenia - dziś określilibyśmy je mianem „użyteczności publicznej” - mogą znaleźć się w budynku mieszkalnym: dawniej kamienicy, dziś willi lub domu jednorodzinnym. A na co pozwolą nam nasze plany?

więcej...
data dodania: 2016-02-14

Biuro Architektoniczne KB Projekt zostało ponownie wyróżnione przez niezależną instytucję. Otrzymaliśmy zaproszenie od Narodowego Komitetu Seniora do wystąpienia w roli eksperta w XXIII edycji Welconomy Forum in Toruń, które ma odbyć się w dniach 7-8 marca 2016 roku.  Tematem tegorocznej edycji będzie "Integracja i Współpraca. Gospodarka - Nauka – Innowacyjność".

więcej...
data dodania: 2016-02-12

Domki z widokiem na Zalew Czorsztyński, Tatry, Zatokę. Domki jednorodzinne z piaskownicą, grillem, dwoma sypialniami na piętrze. Na większości portali zajmujących się wynajmem noclegów na wakacje znaleźć można dziesiątki takich ofert. Czy w Polsce zaczyna się opłacać budowa kilkupokojowych domów na wynajem?

więcej...
data dodania: 2016-02-11

Przedmieścia jako propozycja urbanistyczna dla „wyższej klasy średniej” zaistniały pod koniec XIX wieku. Polska Dwudziestolecia była za uboga, żeby rozwinęły się w niej „suburbia” w rodzaju nowojorskiego Westchester. Czy w III RP doczekamy boomu w okolicach Warszawy czy Poznania?

więcej...
data dodania: 2016-02-05

Ekolodzy, zwolennicy vintage'u i amatorzy staroci jednogłośnie zachwalają adaptowanie istniejących już budynków i rozwiązań architektonicznych na mieszkania. Czy zawsze się to udaje – i co można dzięki temu zyskać?

więcej...
data dodania: 2016-02-04

Nie, nie chodzi o domy budowane na palach ani o dwutygodniowy rejs rekreacyjny w „pływającym hotelu” odizolowanym od świata. Czy w przyszłości możliwe będzie wykorzystanie jako przybrzeżnych budynków statków, które zakończyły swoją służbę na morzu?

więcej...
data dodania: 2016-02-03

 

Polskie projekty od lat mają się dobrze w świecie: głośno było o sukcesie Macieja Zawadzkiego, którego projekt Muzeum Imigrantów Latynoskich w Miami został w roku 2011 nominowany w  konkursie Budynek Roku World Architecture Festival w Barcelonie; w dwa lata później absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Hugon Kowalski zdobył nagrodę Archiprix International za projekt... więcej...