Aktualności

Renowacja piramidy

data dodania: 2018-05-18

W modzie są rozmaite rekonstrukcje architektury antycznej, ale projekt studia MDRDV nie dotyczy dziedzictwa faraonów, lecz XX-wiecznego dyktatorskiego koszmaru: i dobrze wróży nadziejom na odnowienie szeregu pomników przeszłości, których wyburzenie byłoby zbyt kosztowne i politycznie, i architektonicznie. Czy udałoby się sporządzić podobny projekt dla domów jednorodzinnych i rezydencji?

Piramida, wzniesiona w sercu Tirany w 1988 roku, po śmierci stalinowskiego dyktatora Albanii Envera Hodży budziła zakłopotowanie nawet wśród innych aparatczyków: trop był zbyt żenujący. Po upadku komunizmu odreagowywano wcześniejszy skandal, organizując w niej centrum dowodzenia NATO na Bałkanach, restaurację, a nawet klub nocny. Wszystko na próżno: była za duża. Jej zapaść postępowała: ostatnio nadawała się tylko na ściankę wspinaczkową.

Najnowszy plan zakłada stworzenie tam centrum nowych technologii i ośrodka edukacyjnego. Tym razem jednak plany nie ograniczają się do przemalowania fasady i dorobienia nowego szyldu: część ścian zostanie obsadzona drzewami, zaś wnętrze o wielkości stadionu narodowego, którego nie sposób było doświetlić, nie powodując wyłączania świateł w kilku dzielnicach, zostanie doświetlone poprzez przeprucie stropów.

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...