Aktualności

Rozmowa z Joanną Świątek z Biura Nieruchomości Home Expert

data dodania: 2014-02-27

1.Proszę powiedzieć kilka słów czym się Pani firma zajmuje?

Home Expert zajmuje się kompleksową obsługą transakcji sprzedaży i wynajmu nieruchomości. Zgłaszają się do nas klienci, którzy chcą z naszą pomocą sprzedać lub wynająć mieszkanie, dom, lokal, działkę. Wtedy przygotowujemy profesjonalną ofertę, rozpoczynamy proces promowania jej i po znalezieniu klienta na zakup realizujemy poszczególne etapy do sfinalizowania transakcji. Doradzamy klientom na każdym etapie transakcji, od ustalania ceny nieruchomości do przekazania lokalu nowemu właścicielowi czy najemcy, a w razie potrzeby doradzamy również po transakcji, negocjujemy warunki umów, sporządzamy przedwstępne umowy cywilnoprawne, najmu. Poszukujemy na zlecenie klientów nieruchomości do zakupu lub najmu, weryfikujemy stan prawny, przygotowujemy dokumenty do transakcji, zapewniamy klientom wszelkie warunki aby proces sprzedaży przebiegał sprawnie i bezpiecznie tzn. nowy właściciel otrzymał lokal a dotychczasowy zapłatę i co bardzo ważne - bierzemy odpowiedzialność za bezpieczeństwo transakcji. Z naszych usług korzystają osoby indywidualne, czasem raz w życiu, czasem wracają, firmy poszukujące siedzib, deweloperzy, którzy poszukują działek pod budowę, czy zlecają nam sprzedaż swoich inwestycji, mamy też współpracujących klientów, którzy zlecają nam stałe zakupy inwestycyjne, dla których poszukujemy nieruchomości do zakupu, a następnie je wynajmujemy. Najczęściej są to osoby, które nie mają czasu na własne poszukiwania, tak samo jak prowadzenie księgowości, obcinanie włosów, czy naprawę samochodu zlecają osobom, które mają odpowiednie kwalifikacje i przygotowanie, tak samo nam zlecają profesjonalne wykonanie usługi przeprowadzenia transakcji sprzedaży czy wynajmu. Często obsługujemy bardzo skomplikowane transakcje pod kątem prawnym, gdzie proces sprzedaży od umowy przedwstępnej do końcowej trwa kilka miesięcy i wymaga wielu czynności dla spełnienia warunków bezpiecznej sprzedaży. Nasi klienci obsługiwani są kompleksowo, mogą z naszą pomocą uzyskać kredyt, zrobić kosztorys remontu, wykończyć, wyremontować mieszkanie, również je ubezpieczyć. Współpracujemy od wielu lat z kancelariami notarialnymi, gdzie dla naszych klientów możemy uzyskać bardzo atrakcyjne taksy. Działamy w Krakowie, ale obsługujemy nie tylko Kraków, również sąsiadujące Gminy, zdarza się na zlecenie naszych klientów obsługiwać nieruchomości znacznie oddalone od Krakowa.

 

2.Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nieruchomości. Mamy rynek sprzedającego czy kupującego?

Rynek nieruchomości jest bardzo dynamiczny, my pracując na co dzień z klientami mamy możliwość obserwowania tych zmian jako pierwsi. Od 2008r do tego momentu ceny w Krakowie cały czas spadały, był bardzo duży wybór mieszkań zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, developerzy budowali na potęgę, Rząd dopłatami do kredytów wspomagał sprzedaż mieszkań z rynku pierwotnego ale też nakreślał progi cenowe, bardzo niskie, które stawały się z kolei wyznacznikiem cen mieszkań z rynku wtórnego. Proces decyzyjny klientów popytowych rozciągał się w czasie w oczekiwaniu na dalsze spadki cen. Część właścicieli planujących sprzedaż wycofywała się z tej decyzji, woląc wynająć niż sprzedawać poniżej swoich oczekiwań cenowych. W tym momencie mamy punkt zwrotny, ceny przestały spadać, coraz więcej osób poszukujących zdecydowało, że to jest właściwy moment na zakup, zaczęła spadać podaż zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, w związku ze spadkiem oprocentowania lokat w bankach część osób wycofała swoje swoje oszczędności woląc inwestować w zakup nieruchomości. W tym momencie zaczynamy zauważać pewne symptomy powrotu „rynku sprzedającego”. Właściciele nie są już skłonni do dużych negocjacji, stąd w aktach notarialnych obserwujemy wzrost cen, właściciele nie obawiają się już dalszych spadków cen, oferta mieszkań z rynku pierwotnego jest coraz bardziej uboga, klient popytowy ma coraz mniejszy wybór, w sytuacji znalezienia odpowiedniego mieszkania szybciej podejmuje decyzję o zakupie. Nie jestem pewna czy ceny będą rosły, na razie wzrost cen wynika z mniejszych negocjacji i różnic pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi, pewne jest to, że najniższy poziom mamy już za sobą.

 

 3.Jakie jest obecnie zapotrzebowanie na nieruchomości, czego poszukują klienci przychodzący do biura?

Od wielu lat niezmiennie największym zainteresowaniem klientów cieszą się kawalerki i małe mieszkania dwupokojowe, udział tego typu transakcji w sprzedaży wszystkich nieruchomości jest największy. Takie mieszkania kupują klienci dla dzieci studiujących w Krakowie, osoby, które chcą zainwestować w mieszkanie pod wynajem, ale również na własne potrzeby mieszkaniowe. W związku z tym spora część developerów w ostatnich latach budowała dużo takich mieszkań, co spowodowało, że coraz częściej osoby poszukujące 3, 4 czy 5 pokoi mają kłopot ze znalezieniem odpowiedniej oferty. Zauważamy coraz większe zainteresowanie mieszkaniami w kamienicach. Najlepiej sprzedają się mieszkania w kamienicach, w których został przeprowadzony gruntowny remont, instalacji, dachu, elewacji, klatki schodowej, dlatego też poszukiwane są całe kamienice do sprzedaży, które następnie inwestor remontuje i sprzedaje w nich mieszkania. Sporym zainteresowaniem cieszą się też niewielkie działki w Krakowie, pod budownictwo wielorodzinne, chętnymi klientami do zakupu są nie tylko developerzy, ale również inwestorzy indywidualni.

#NOWA-STRONA#

4. Na jakie domy jest obecnie największy popyt?

W tym momencie klienci najchętniej kupują domy małe, o powierzchni 120-200m2, nowe, wolnostojące, położone na działce max. 10ar, na obrzeżach miasta. W samym Krakowie jest bardzo mało ofert domów do sprzedaży, a często jeśli już są w jakiejś ciekawej lokalizacji, to zazwyczaj w bardzo złym stanie technicznym, wymagające sporych nakładów finansowych. Ceny działek, na których te domy stoją są bardzo wysokie, więc oferta jest droga, choć dla kupującego to dopiero początek wydatków. Dlatego też domy tego typu przyciągają inwestorów, developerów, dla których cenniejsza jest sama działka i jej możliwości inwestycyjne niż dom, który na niej stoi. Zdarza się, że po wyburzeniu domu na takiej działce może powstać budynek wielorodzinny z mieszkaniami, dlatego dla inwestora zakup takiego domu jest opłacalny a dla rodziny chcącej zamieszkać już nie. Często jednak zdarza się, że ze względu na plan zagospodarowania przestrzennego lub otoczenie działki nie ma możliwości wybudowania na niej budynku wielorodzinnego. Wtedy bardzo często inwestorzy przygotowują projekt domu jednorodzinnego i budują domy jednorodzinne, dwu- lub wielolokalowe, sprzedając następnie bliźniaki, segmenty lub nawet kilka mieszkań w jednym takim budynku.

 

5.Jakie domy dominują w ofercie komercyjnych deweloperów?

Największą cześć ofert domów na rynku pierwotnym stanowią domy w stanie developerskim, w zabudowie szeregowej, bliźniaczej, wolnostojącej. Developerzy prześcigają się w pomysłach. Np. można spotkać oferty gdzie w ramach jednego projektu domu można do wyboru kupić cały wolnostojący dom, jego połowę, lub jedno mieszkanie np. z czterech, dużym zainteresowaniem cieszyło się swojego czasu osiedle domów poza Krakowem, sprzedawane przez jednego z developerów w ten sposób, że klient oglądał pustą działkę i miał do wyboru kilka projektów domów do wybudowania na niej, kupował gotowy dom, developer go budował z określonym czasie, ale klient mógł wybrać dopasowany do siebie projekt i zlecać indywidualne zmiany w czasie budowy.

 

6.Jak kształtują się ceny? Klienci mogą się spodziewać wzrostu, spadku, czy może stabilizacji cen w najbliższym czasie?

Ceny domów na rynku nieruchomości spadały w ostatnich latach tak samo jak ceny mieszkań, trudno powiedzieć czy będą rosły, myślę, że się ustabilizowały i ten poziom będzie się utrzymywał. Bardziej spodziewam się wzrostu cen na rynku mieszkań.

 

7.Jakich programów (układu i funkcji pomieszczeń) klienci poszukują?

Optymalny dom dla rodziny to dom parterowy z użytkowym poddaszem, na parterze klienci chcą najczęściej mieć salon z wyjściem na ogród, kuchnię, ubikację dla gości i jeden dodatkowy pokój, pełniący funkcję gabinetu do pracy, lub sypialni dla gości. Na poddaszu pożądane są 3 sypialnie, łazienka z ubikacją, garderoba. Najczęściej klienci chcą mieć garaż dwustanowiskowy w bryle budynku. Najlepsza oferta to taka, gdzie ogród jest za domem w ekspozycji południowej a przód domu jest od ulicy, od strony północnej. Coraz więcej młodych ludzi sięga po nowoczesne projekty domów, proste bryły, płaskie dachy, energooszczędne budynki.

 

8. Na koniec proszę o kilka rad dla inwestorów planujących kupno mieszkania lub domu przez pośrednika nieruchomości, na co powinny zwrócić uwagę?

Zakup nieruchomości z pośrednikiem to przede wszystkim oszczędność czasu, wygoda i bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o zakup domu, czy działki pod dom nie każdy zdaje sobie sprawę z zagrożeń. Piękne otoczenie domu nie zawsze oznacza, że takie pozostanie, trzeba sprawdzić jakie przeznaczenie ma działka i działki pobliskie w długoterminowej polityce przestrzennej gminy, czy np. w przyszłości nie ma planów budowy na sąsiedniej działce wysypiska śmieci, czy autostrady. W przypadku nowowybudowanego domu trzeba sprawdzić czy był budowany zgodnie z projektem i czy ma wszelkie niezbędne decyzje administracyjne. Przy obsłudze transakcji sprawdzamy rzeczy nawet najbardziej oczywiste, np. jeśli klient dojeżdża do domu, który chce kupić asfaltową drogą, nie jest dla nas pewne, dopóki tego nie sprawdzimy, że nie jest to droga prywatna należąca do kogoś innego. W przypadku mieszkań również mogą zdarzyć się najróżniejsze sytuacje, np. może mieć prawo do dożywotniego zamieszkiwania w lokalu jakaś osoba, właściciel może pozbywać się nieruchomości w ucieczce przed wierzycielami, co kiedyś może skutkować unieważnieniem jego umowy sprzedaży, są zameldowane w mieszkaniu osoby, o czym nawet właściciel czasem nie wie., mieszkanie może być obciążone hipoteką, egzekucją komorniczą. Jest mnóstwo zagrożeń, większość z tych sytuacji jest jednak do rozwiązania, wystarczy o nich wiedzieć i znaleźć rozwiązanie. Czasem trwa to krócej, czasem dłużej, ale nie ma sytuacji bez wyjścia, najważniejsze jest to, żeby rozwiązaniem takich spraw zajęła się osoba, która ma odpowiednie kompetencje i wiedzę.

Marzec 2016
data dodania: 2016-03-31

Po południu 31 marca w szpitalu w Miami zmarła w następstwie zawału Zaha Hadid – jedna z najgłośniejszych architektów i projektantów ostatniej dekady. Krytycy potrafili się u niej doszukać motywów postmodernistycznych, „radykalnego feminizmu płaszczyzny”, a nawet, jako że pochodziła z Iraku, gdzie jej ojciec był jednym z aktywistów satelickiej wobec Saddama Partii Demokratycznej, nawiązań do arcydzieł architektury arabskiej i bliskowschodniej.... więcej...

data dodania: 2016-03-30

Kiedy pół wieku temu czasopismo „Popular Mechanics”, łączące ambicje dydaktyczne „Młodego Technika” z marketingową przebojowością tabloidu, tłumaczyło w ten sposób swoim czytelnikom fenomen perlitu, porównanie to było zrozumiałe bodaj tylko w Stanach: zarówno prażona kukurydza, jak spęczniałe po wyżarzaniu w temperaturze tysiąca stopni okruchy skały pochodzenia wulkanicznego znane były przede wszystkim w Nowym Świecie.

więcej...
data dodania: 2016-03-29

No cóż: nie tyle może projekt, co kosztorys projektu. I nie tyle nowego domu, co remontu. I nie tyle kosztorys, co jego podstawa: obmiar. Trochę więc jak w dowcipie o Mercedesach rozdawanych w Moskwie, ale tylko trochę:  darmowa aplikacja ON 3D-CameraMeasure naprawdę umożliwia dokonanie rozbudowanych pomiarów bez dalmierza i taśmy z dokładnością – przy powierzchniach rzędu kilkuset m.kw. – rzędu 2-3... więcej...

data dodania: 2016-03-25

Gry słów są zwykle nieprzekładalne, a już gdy w grę wchodzi nomenklatura chemiczna.. CO2ncrete brzmi po angielsku świetnie – ale nie da się go przełożyć na BetO2N: dwutlenek węgla zmienia się w tłumaczeniu w dwutlenek azotu... Mniejsza jednak o przekład: grunt, że dopracowywana jest technologia, która pozwoli na projektowanie i budowanie domów... więcej...

data dodania: 2016-03-23
Na rynkach nieruchomości od początku wieku głośno o „house flipping”. Sama praktyka jest znacznie starsza – inwestorzy „od zawsze” kupowali budynki zniszczone lub przeznaczone przez poprzedniego właściciela do szybkiej sprzedaży, doprowadzali je do stanu świetności (lub bodaj używalności) i sprzedawali z dużym zyskiem. Czy rzeczywiście jest to szansa na interes życia? Z pewnością dla biur projektowych i firm remontowych. więcej...
data dodania: 2016-03-21

W dopracowanym projekcie domu jednorodzinnego nie może zabraknąć efektownie zwizualizowanych drzew wokół: połyskująca mgiełka w Photoshopie, wir zielonej piany na makiecie – i wątłe, bezlistne, trzyletnie sadzonki pierwszej wiosny na własnym. Co zrobić, żeby drzewa szybciej pojawiły się wokół naszego domu?

więcej...
data dodania: 2016-03-18

Drewno w architekturze na szczęście nie daje się zepchnąć do niszy, wypełnionej "domami z bali", biedabudkami ze sklejki i zakurzoną boazerią z epoki późnego Gierka. Powraca - i to powraca w wielkim stylu.

więcej...
data dodania: 2016-03-18

Nie, powyższy tytuł to nie głos w politycznej dyskusji nad legalizacją marihuany leczniczej i domami w oparach dymu. Po prostu: niezależnie od zapędów dziennikarzy do aluzyjnego puszczania oka, konopie przez stulecia stanowiły ważny surowiec odzieżowy i budowlany – i również dzisiaj mogą być wykorzystywane w licznych projektach.

więcej...
data dodania: 2016-03-16

Projekty restauracji - tak, to zajęcie, w którym architekt może się spełnić. A jeśli w dodatku projekt ma zostać zrealizowany w sercu Paryża? Taka propozycja może być dla każego biura projektowego zleceniem życia - dopóki nie okaże się, że idzie o kolejną placówkę McDonalda.

więcej...
data dodania: 2016-03-15

Projekty budynków jednorodzinnych często już z góry zakładają docieplenie ścian z zewnątrz, przy czym najczęściej stosowanym – bo najtańszym! - materiałem nie jest wełna mineralna czy tzw. polistyren ekstrudowany (XPS) lecz styropian, wynaleziony w połowie wieku przez BASF: lekki, łatwy w obróbce i – jak się wydaje – nieszkodliwy dla zdrowia. Tylko dlaczego pod jego grubymi płytami nikną wszystkie detale architektoniczne,... więcej...

data dodania: 2016-03-14

W budynkach użyteczności publicznej spotykamy się z nimi tak często, że właściwie ich nie zauważamy, chyba, że ich głośny huk przerwie nam rozmowę. A przecież, jeśli przyjrzeć się bliżej wynalazkowi, jakim jest kurtyna powietrzna, okazuje się ona rozwiązaniem na poły fantastycznym: niczym „nowe szaty cesarza” utkana z niczego oddziela mroźną lub upalną ulicę od chronionego przez nas wnętrza.

więcej...
data dodania: 2016-03-11

Przekroje – maszyn, zwierząt i budynków – fascynują, zwłaszcza kilkuletnich eksploratorów. Ale czy dałoby się stworzyć projekt budynku rzeczywiście przeciętego-na-pół? A potem – zrealizować go, czyli postawić taki dom ze śladem po cięciu?

więcej...
data dodania: 2016-03-10

Cement i beton – rzecz stara jak świat, a przynajmniej jak Rzymianie, którzy używali go na wielką skalę. Wiadomo, że nie da się  bez nich budować, ale zwykle wydaje nam się produktem wyjątkowo pospolitym, masowym i „brudnym”. Z niesmakiem oglądamy szary nalot na liściach, z ulgą myślimy o tym, że prawie 60 proc. światowych cementowni mieści się gdzieś daleko, w Chinach. A jednak – beton może być tworzywem... więcej...

data dodania: 2016-03-09

Przewidywania „KB Projektu” się sprawdziły: aż 55 proc. głosujących w plebiscycie na „Makabryłę 2015”, czyli najbrzydszy budynek wzniesiony w ubiegłym roku w Polsce uznało zań Centrum Handlowe w Kwidzyniu: klockowatą „galerię”, okalającą z trzech stron dwie przedwojenne kamienice. Dla mieszkańców miasta to jednak wątpliwy zaszczyt.

więcej...
data dodania: 2016-03-09

Jedni burzą – drudzy budują. W środowisku miłośników zabytków zawrzało na wiadomość, że w wielkopolskim Kościanie w majestacie prawa zburzony zostanie ostatni w tym mieście, bliko trzystuletni gliniany dom – a tymczasem na targach wygrywają kolejne projekty nowych domów z gliny, a ich entuzjaści spierają się co najwyżej, czy lepsze są bloczki z tzw. gliny lekkiej, czy lite ściany.

więcej...
data dodania: 2016-03-04

Geolodzy od dawna wzdychają na relikt klasyfikacyjny: terminem „łupki” określana jest duża i niejednorodna grupa skał o bardzo różnym składzie i właściwościach. Niektóre łupki nabrały w ostatnich latach znaczenia nieledwie strategicznego ze względu na szansę pozyskiwania z nich ciężkiej ropy naftowej i perspektywę niezależności energetycznej posiadających je krajów. Inne są od stuleci charakterystycznym elementem krajobrazu Anglii, południowych... więcej...

data dodania: 2016-03-03

Są nominacje, których każdy pragnąłby uniknąć. Żyjemy jednak w niełatwych czasach: wokół roi się od głosowań na najgorszą książkę, program, film i kreację roku. Z jakiegoś jednak powodu wszyscy słyszeli o hollywoodzkich „Zlotych Malinach”, mało kto jednak wie, że każdy niemal kraj pierwszego świata doczekał się swojego konkursu na najgorszy projekt architektoniczny.

więcej...
data dodania: 2016-03-02

Zimy i tak są coraz cieplejsze, żeby zobaczyć śnieg, trzeba się wspinać w wyższe partie hal. Czy warto dodatkowo „dogrzewać” przestrzeń wokół domu, innymi słowy – wypuszczać ciepło bezużytecznie? Czy nie warto postawić na wentylacyjne wymienniki ciepła?

więcej...