Aktualności

Rząd przyjmuje założenia nowelizacji

data dodania: 2013-08-14

Rząd Donalda Tuska stara się spełnić choć część z obietnic, które złożył on w swoim exposé. Jednym z nich było skrócenie i uproszczenie procesu ubiegania się o pozwolenie na budowę, które obecnie jest długie i przesadnie skomplikowane.

Rząd przyjmuje założenia nowelizacjiWedług przyjętego przez rząd projektu nowelizacji prawa budowlanego zniesiony zostanie wymóg uzyskania pozwolenia na budowę dla części domów jedno- rodzinnych. Po zmianach wystarczy jedynie zgłoszenie wraz z projektem budowla- nym. Oczywiście urząd będzie miał prawo wnieść sprzeciw, w projekcie przewidziano na to 30 dni. Dla domów jednorodzinnych skrócone mają zostać także procedury budowlane ze 129 do 84 dni. Ważną informacją jest także zmniejszenie liczby procedur z 25 do 21.

 

Oczywiście tryb zgłoszenia nie dotyczy wszystkich budów. Obejmuje on domy, w których sąsiedzi nie są stronami postępowania. Według szacunków ministerstwa jest ich ~ 48 tysięcy. Administracja ma reagować tylko na pisma z ewentualnym protestem sąsiadów, lub w wypadku gdy budowana nieruchomość jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania lub warunkami zabudowy.

 

Kolejną uroszczeniem ma być wprowadzenie zawiadomienia o zakończeniu budowy zamiast wymaganego obecnie pozwolenia na użytkowanie dla większej liczby obiektów. Zawiadomienie ma dotyczyć także takich kategorii budynków jak; warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże na pięć stanowisk, obiekty magazynowe , budynki kolejowe, a także place składowe, postojowe i parkingi oraz stawy rybne. Skrócony zostanie też czas jaki urząd będzie miał na zgłoszenie sprzeciwu z 21 do 14 dni.

 

Ważnym elementem projektu nowelizacji będzie uproszczenie projektu budowlanego. Przy składaniu nie będą potrzebne oświadczenia o zapewnieniu dostaw energii elektrycznej, gazu, wody etc. oraz warunki przyłączy do poszczególnych sieci. Nie potrzebne będzie także oświadczenie zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą za wyjątkiem dróg krajowych i wojewódzkich.

 

Kolejne 14 dni ma zyskać inwestor w wypadku, gdy jest jedyną stroną w postępowaniu o zatwierdzenie projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę. Będzie mógł on rozpocząć pracę budowlane już na podstawie decyzji podlegającej wykonaniu i nie będzie musiał czekać jak obecnie na jej uprawomocnienie. Zlikwidowany zostanie także obowiązek zgłoszenia planowanego terminu rozpoczęcia robót budowlanych.

 

Na organy administracji nałożony zostanie także termin 14 dni w ciągu których mają one czas na wezwanie inwestora występującego ze zgłoszeniem, lub ubiegającego się o pozwolenie na budowę do uzupełnienia braków formalnych we wniosku. Obecnie takiego terminu nie ma.

 

G.S

 

źródło: Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

źródło fot.:  © Christopher Meder /Fotolia i © Maxim_Kazmin /Fotolia

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...