Aktualności

Ścieżka wśród koron

data dodania: 2016-05-13

Domki na drzewie stanowią od lat atrakcję dla małych i większych, często stanowiąc uzupełnienie projektu ogrodu i domu jednorodzinnego. Umocować podest na wysokości najniższych gałęzi potrafi prawie każdy. Ale żeby zafundować sobie spacer na wysokości gniazd i najwyższych gałęzi? Do tego potrzeba lasu.

Sama idea „domu na drzewie” wydaje się być mocno atawistyczna i w tym sensie wspólna ludzkości, za wyjątkiem może mieszkańców bezdrzewnych pustyń. Jako konkretny pomysł technologiczny doskonalona była jednak w świecie anglosaskim, być może za sprawą angielskich doświadczeń wśród ludów Trzeciego Świata? Pewne jest, że domki takie pojawiają się najwcześniej w angielskiej literaturze dziecięcej i że to Amerykanie jako pierwsi opatentowali specjalne stalowe „kołki do drzew”, które pozwalają na możliwie mało inwazyjne instalowanie oparcia dla platormy na głównym pniu drzewa.

Skokiem jakościowym w stosunku do pojedynczych, często tkwiących we wnętrzu korony drzewa domków jest budowa ścieżek turystycznych na wysokości. Jest ich już na świecie kilkadziesiąt: najnowszą, liczącą blisko 700 metrów, zakończoną wieżą widokową otwarto niedawno w regionie czeskiej Szumawy; w Polsce podobne rozwiązanie planują m.in. władze Starego Sącza.

Jak buduje się podobne trasy? Tutaj nawet specjalne kołki TAB (Treehouse attachment bolt) nie wystarczą: wysokość zapewniają dopiero mocno kotwiczone w ziemi słupy, dla bezpieczeństwa konieczne są poręcze i obfitość siatek zabezpieczających. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by – jeśli tylko mamy na działce starodrzew, który, jak wiemy, stał się ostatnio przedmiotem zainteresowania polskich ustawodawców – nie zafundować sobie dodatkowego „wybiegu” z sypialni na piętrze. Jeśli na odpowiednio wczesnym etapie projektowania domu zgłosimy taki zamiar architektowi, odpowiednio mocno posadowione wylewki pod słupy nośne mogą być wykonane przy okazji innych prac fundamentowych. Koszt belkowania i olinowania jest stosunkowo niewielki, a możliwość wyjścia z domu „schodami kuchennymi” i spojrzenia z góry na drzewa na swojej działce jest bezcenna. (ws)

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...