Aktualności

Śmierć architektury

data dodania: 2013-10-07

fot. Wikipedia, aut: TheNose, CC BY-SA 2.0Czy współczesna architektura, jako nośnik sztuki umarła? Na to trudne pytanie postarają się odpowiedzieć wybitni polscy architekci z czołowych pracowni, a internauci będą mogli śledzić tą pasjonującą dyskusję dzięki relacji internetowej.

Już niedługo (23.X) nadarzy się niezwykła okazja do poznania opinii czołowych polskich architektów, reprezentujących znane polskie pracownie na temat stanu współczesnej architektury jako sztuki. Pojawiły się bowiem głosy, że obecna architektura przestała być sztuką i pełni tylko i wyłącznie funkcje użytkowe. Pogląd ten wyraziła prof. Marta Leśniakowska w wywiadzie udzielonym cyfrowemu kwartalnikowi „Krytyka Architektury”. Można w nim przeczytać między innymi takie zdanie: „Architektura umiera. Zabija ją pragmatyzm. Jeżeli jest dla niej jakaś nadzieja, to tylko w rzeczywistości wirtualnej, niematerialnej”.

Jest to oczywiście bardzo wyrazista, można by nawet rzec skrajna opinia, lecz czy nie pozbawiona podstaw? Obserwując architekturę polskich miast można dojść do podobnego wniosku. Wiele złego dla architektury wyrządził komunizm, który wzbogacił polski krajobraz o bezkresne morza bloków z wielkiej płyty. Wiele emocji wzbudzają także typowe projekty domów, które stały się niezwykle popularne. Na ich podstawie powstają domy  praktycznie w całej Polsce. Tematów do omówienia jest niezwykle duże i z pewnością temperatura dyskusji będzie bardzo wysoka.  Debata odbędzie się 23.X. w auli Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. W dyskusji wezmą udział oprócz prof. Leśniakowskiej także; prof. Ewa Kuryłowicz z pracowni APA Kuryłowicz, arch. Jerzy Szczepanik-Dzikowski z pracowni JEMS Architekci, dr Bolesław Stelmach z pracowni Stelmach i Partnerzy oraz Michał Piasecki ze studia Bridge. Moderatorem i gospodarzem spotkania będzie dr Krzysztof Sołoducha.

 

Debata „Śmierć architektury ?” – wstęp wolny
23 października 2013, godz. 18:00
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie, aula nr 25
ul. Rejtana 16


Zapisać się na webinarium można wypełniając formularz.

 

 

 

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...