Aktualności

ŚWIEŻE POWIETRZE W DOMU

data dodania: 2014-10-24

 ŚWIEŻE POWIETRZE W DOMU


           Jednym z ważniejszych warunków który powinien zostać spełniony aby czuć się dobrze w domu, czy w ogóle w jakimkolwiek zamkniętym pomieszczeniu jest znajdujące się w nim świeże i czyste powietrze. W dusznym, i źle wentylowanym pomieszczeniu, gorzej się myśli, stajemy się senni, czy z czasem zaczyna nas boleć głowa. Przy zakupie projektu domu, powinniśmy zwrócić uwagę na wentylacje jaka się w nim znajduje. Najpowszechniej stosowanymi systemami wentylacyjnymi w domach jednorodzinnych są: wentylacja grawitacyjna (naturalna), wentylacja mechaniczna (przepływ powietrza odbywa się dzięki wentylatorom.) oraz coraz częściej stosowana wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. W zależności od układu wentylacji w domu ta może być wywiewna lub nawiewno-wywiewna. Do systemu wentylacyjnego można instalować dodatkowe urządzenia takie jak filtry oczyszczające , wymienniki ciepła czy nawilżacze powietrza. Intensywność przepływu powietrza nie jest ściśle określona.. Średnio przyjmuje się przepływ na poziomie 20m3/h w przeliczeniu na jedną os . w domu.
Warto przybliżyć jak działają poszczególne rodzaje systemów wentylacyjnych.
          System wentylacji grawitacyjnej działa na skutek naturalnego ruchu powietrza który powoduje różnica temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku. Przy zetknięciu się przeciwnych mas powietrza powstaje siła wyporu, która sprawia,że wypływa ono z pomieszczeń przez pionowe kanały wentylacyjne. Nie bez znaczenia jest tez wiatr. Wpływa on na działanie wentylacji raz wspomagając a raz utrudniając jej działanie. Gdy nasz dom jest bardzo szczelny, tego rodzaju wentylacja może zwyczajnie nie działać. Ponadto zamiast usunąć zanieczyszczone powietrze może być źródłem zbyt intensywnego nawiewu zimnego powietrza. Niestety kolejnym minusem wentylacji grawitacyjnej jest to, że nie ma z niej pożytku latem gdy zanika różnica temperatur powietrza wewnątrz i na zewnątrz domu. Zimą natomiast może wywiewać przez nawiewniki umieszczone w oknach, ogrzane powietrze. Czym możemy uregulować działanie wentylacji grawitacyjnej? Najpopularniejszym sposobem jest zakup przysłony na kratkę wentylacyjną. Znajdujące się w niej ruchome żaluzje stopniowo dozują napływające przez kał wentylacyjny powietrze. Innym rozwiązaniem są nawiewniki. Montuje się je w ścianach lub w oknach (obowiązkowo przy montażu okien za pomocą bardzo szczelnych materiałów uszczelniających.) Urządzenia higrosterowalne są to mechanizmy sterujące działaniem wentylacji poprzez automatyczne ustawienie jej w zależności od poziomu wilgotności pomieszczenia. Nasady kominowe również potrafią skutecznie usprawnić działanie wentylacji. Szczególnie chronią kanał przed ciągiem wstecznym oraz deszczem. Sprawdzają się tylko wtedy gdy wieje wiatr ponieważ wykorzystują jego energie do wytworzenia podciśnienia.
            Wentylacja mechaniczna zapewnia stały przepływ odpowiedniej masy powietrza. Występują trzy rodzaje takiego systemu: Nawiewny: Świeże powietrze do wnętrza domu jest nawiewane przez wentylatory, natomiast jego nadmiar wydostaje się poprzez szczeliny w budynku. Niestety i ten system ma minusy. W chłodnych porach roku może zbytnio wychładzać pomieszczenia dlatego zaleca się go stosować w bardzo ciepłych pomieszczeniach gdzie stale występuje nadmiar powietrza do odprowadzenia. Np. w budynkach gospodarczych.
System wywiewny, jak sama nazwa wskazuje, odprowadza zużyte powietrze na zewnątrz za pomocą wentylatorów (np. w łazience) lub wentylatora centralnego. Świeże powietrze napływa do wnętrza przez nawiewniki okienne.
            Wentylacja nawiewno-wywiewna sprawia, że powietrze jest nawiewane i usuwane kanałami wentylacyjnymi przez wentylatory znajdujące się w centrali wentylacyjnej. Dzięki temu systemowi można doskonale kontrolować świeże powietrze w domu. Odmiana takiego systemu jest wentylacja z odzyskiem ciepła. Najważniejszym elementem jego działania jest centrala wentylacyjna – rekuperator, który odzyskuje ciepło z usuwanego z budynku powietrza i ogrzewa odzyskanym ciepłem świeże napływające powietrze. Przy montażu wentylacji warto zainwestować w trwałe, droższe materiały. Taka instalacje raz na 3-4lata powinno się oczyścić, a często instalatorzy stosując tani kompozyt oszczędzają tak naprawdę tylko pozornie. Zła jakość takich urządzeń szybko daje o sobie znać i często bywa,że nie zdążymy jej oczyścić a już trzeba planować wymianę.

ef.

Luty 2018
data dodania: 2018-02-28

Kolorowe witrażyki w oknach bywają uznane za świadectwo złego gustu, mocno prowincjonalny pomysł na upiększenie domu jednorodzinnego. Ale to, w jaki sposób wykorzystał motyw witraża zmarły przed dwoma laty Ellsworth Kelly, malarz i rzeźbiarz związany z nowojorskimi konstruktywistami, daje do myślenia, szczególnie, kiedy widzimy jaki stworzył plan budynku.

więcej...
data dodania: 2018-02-28

Szczęśliwe kraje, które nie doświadczyły najazdu! Ile wież ciśnień z początku XX wieku przetrwało w Polsce – dziesięć? Piętnaście? W Wielkiej Brytanii liczy się je na setki – i jedna z nich, stojąca w New Forest w Hampshire, stała się przykładem szczególnie fortunnej interwencji architektonicznej, godnej polecania wszystkim właścicielom domów jednorodzinnych, którzy myślą nad przełamaniem formuły „bloczku”.

więcej...
data dodania: 2018-02-28

Pragnienie, by utrwalić pamięć wszystkich zmarłych (należących do jednego narodu, formacji, armii) jest stare jak świat i odzywa się w setkach projektów cmentarzy i pomników. Rzadko kiedy jednak projektant jest w stanie stworzyć przy okazji formę tak przejrzystą i tak ambitną architektonicznie, że możliwa jest do wykorzystania również w budownictwie celebrującym życie, od projektów bibliotek po szkice świątyń i przedszkoli. W tym rozwiązaniu nie ma rozpaczy, jest za to... więcej...

data dodania: 2018-02-26

Rozwiązania, które pozwalają uzyskać lekkość wznoszonej budowli nadal pociągają widzów. Często architekt ułatwia sobie pracę wykorzystując jako jeden z surowców, zwłaszcza ostatnio, duralunium, stal tytanową lub drewno. Takie surowce dodają lekkości, zgoda, ale ambitna bryła z betonu nadal budzi szacunek. Okapo-dacho-wachlarz, który wznieśli projektanci z pracowni Henn Architekten pracując nad pawilonem wystawienniczym firmy Porsche w niemieckm Wolfzburgu musi wzbudzić niechętne... więcej...

data dodania: 2018-02-26

Dlaczego ludzie tak lubią sie bać? Przez ostatnie dwa lata przez świat przetoczyła się prawdziwa epidemia “szklanych mostów”. Ostatnio architekci zabrali sie za inne rozwiązanie projektowe: umieszczane na znacznej wysokości baseny ze szklanym dnem. Nowatorski pomysł pojawia się w najbogatszych krajach i miastach – i nietrudno wyobrazić sobie jego zaadaptowanie również na poziomie projektów domów jednorodzinnych (oczywiście co najmniej z poddaszem).

więcej...
data dodania: 2018-02-25

Chmury po dwóch pokoleniach znów zaczęły inspirować ludzką wyobraźnię. Odczarowane w epoce powszechnych podróży samolotowych zaczęły fascynować, gdy okazało się, że potrafią kryć kolosalne ilości danych. Architekci pamiętają jednak o ich urodzie: Toukin Yoshioka stworzył projekt instalacji, która wypełnia hall wieżowca w teksańskim Houston, ale mogłaby również stać się ozdobą domu jednorodzinnego.

więcej...
data dodania: 2018-02-24

Z terminem „wieniec stropowy” spotyka się każdy inwestor, wykańczający dom jednorodzinny; bez tej konstrukcji nie sposób mówić o wykończeniu poddasza budynku. Ale sytuacja, w której zwieńczenie budynku na planie okręgu rzeczywiście przypomina wieniec zdarza się rzadko; na podobne figle architektoniczne pozwalali sobie tylko najwięksi, w rodzaju Johna Lautnera, ucznia Franka Lloyda Wrighta, wznoszącego kolejne rezydencje w kalifornijskim Palm Springs.

więcej...
data dodania: 2018-02-24

Wznosić szpital dziecięcy to trudne zadanie. Jeden poziom wyzwań to oczywista logistyka placówki ratującej życie: zdublowanie zasilania, obiegu wody i tlenu, ergonomia korytarzy, sal operacyjnych i szpitalnych, niezawodność wind, żaluzji, wymuszonej filtracji powietrza. Drugi, wymagający mniej zaawansowania technicznego, lecz znacznie więcej imaginacji, to próba „ocieplenia” miejsca, gdzie mały człowiek po raz pierwszy doświadczyć może samotności, bólu, lęku. Udanych rozwiązań... więcej...

data dodania: 2018-02-23

Dobra więźba dachowa to prawdziwa sztuka – wie o tym każdy, kto wznosi dom jednorodzinny, szczególnie z poddaszem lub jednopiętrowy, ze skośnym dachem. Murłaty, krokwie, płatwie, zastrzały – żadne nowoczesne technologie nie są w stanie zastąpić kilkupoziomowej drewnianej konstrukcji, jeśli chodzi o przenoszenie obciążeń i amortyzację kilkutonowego dachu, który musi wytrzymać podmuchy wiatru, fale deszczu, ciężar śniegu.

więcej...
data dodania: 2018-02-23

Pomysły na adaptację wnętrz przemysłowych krążą w powietrzu. Zwykle kończy się na pofabrycznych loftach, odkurzonych, przeprutych oknami i odmalowanych na nowo, czasem pojawiają się projekty domów jednorodzinnych odwołujące się do idei zagospodarowania dawnego składu pasz czy prowincjonalnej stacji kolejowej. W wielu miastach europejskich deweloperzy tęsknie zerkają na wielkie walce – dawne zbiorniki gazu ziemnego, bryły niczym z fantazji wielkiego Boulle’a. Ale kto może... więcej...

data dodania: 2018-02-19

Energooszczędność to słowo-klucz do wielu współczesnych projektów. Ale jak daleko można się posunąć na tej drodze? Można mnożyć warstwy izolacyjne, można stawiać na pompy cieplne, można wreszcie zafundować całemu budynkowi siding z ogniw fotoelektrycznych. Ale czy rzeczywiście ideałem jest dom jednorodzinny o pozytywnym bilansie elektrycznym? Czy chcemy zamienić nasze mieszkania w mini-elektrownie i jakie pociągnąć to za sobą może konsekwencje?

więcej...
data dodania: 2018-02-18

Patrząc na filmy, pokazujące igraszki człekokształtnych, zjeżdżalnie można uznać za stare jak świat: na placach zabaw i w ogródkach jordanowskich pojawiły się przed półtora wiekiem, przez dłuższy czas jednak pozostawały domeną kilkulatków: dorośli siedli na nich otwarcie i w świetle dnia dopiero z chwilą rozkwitu kultury „fun” i aquaparków. Czy ten triumfalny pochód karuzeli przez architekturę obejmie również projekty domów jednorodzinnych? Całkiem możliwe, jeśli... więcej...

data dodania: 2018-02-16

Istnienie na działce budowlanej zabytku, bodaj z niedawnej przeszłości, zwykle uniemożliwia wzniesienie w tym miejscu jakiegokolwiek nowego budynku, co nieraz prowadzi zdesperowanych deweloperów do aktów nieuczciwości: wyburzania, skrycie lub w majestacie źle zinterpretowanego prawa, bezcennych pamiątek. W Warszawie od lat głośno jest o zburzonych lokomotywowniach, stacjach trafo, zabytkowych bramach. Oczywiście, częściej dotyczy to dużych deweloperów – właściciele, którym... więcej...

data dodania: 2018-02-14

Można by uznać, że architekci biorą lekcje od filmowych żółwi ninja, tak bardzo zależy im ostatnio, by wznosić budynki niemal niepostrzeżenie: bez dodatkowych źródeł energii, wtopione w krajobraz, nienarzucające się oczom. Na razie po rozwiązania takie sięga awangarda, ale tylko patrzeć, jak zostaną one przeszczepione na poziom projektów domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-02-12

Zarówno rosnący poziom lęków społecznych, jak wiadomości o rosnącej niestabilności klimatu dają do myślenia również projektantom domów jednorodzinnych, chociaż coraz trudniej powiedzieć, czy za wysoki poziom lęku bardziej odpowiadają dane o średniej temperatur w lecie czy filmy katastroficzne. W każdym razie projektowanie domów jednorodzinnych, które miałyby za zadanie przetrwanie różnego rodzaju katastrof jest już faktem.

więcej...
data dodania: 2018-02-11

Architekci nieraz wspominają rozrzucone po Europie “domki loretańskie” – świadectwo wiary, ale też pewnego fenomenu budowlanego, jakim jest wstawianie jednego, małego domu do środka drugiego, większego. Niewiele wiadomo o tym, by duńskie studio CEBRA inspirowało się średniowiecznymi mirakulami, ale zaprojektowany przez nich letni dom jednorodzinny nad fiordem Vejle ma wiele z idei „pudełka w pudełku”.
 

więcej...
data dodania: 2018-02-09

Wiadomości o nowej, „idealnie czarnej” farbie stworzonej przy pomocy nanotechnologii, nie są już niczym nowym, podobnie jak plotki o procesach o prawo autorskie, towarzyszących patentowaniu nowego technologicznego cudu świata. Wrażenie z doświadczenia Vantablack jest duże i nie oddaje go do końca żaden monitor ani ekran: istotą nowego rozwiązania jest bowiem nie-wypromieniowywanie żadnego światła. Specjaliści wróżyli Vantablack wielką przyszłość w designie i w nowych... więcej...

data dodania: 2018-02-05

Adaptowanie dawnych obiektów fabrycznych stanowi uznaną praktykę architektoniczną co najmniej od dwudziestu lat – przynajmniej w Polsce, na Zachodzie zaczęło się znacznie wcześniej. Rozmach tych inicjatyw jest jednak coraz większy, co skłania do pytania: jakie elementy zastanego wyposażenia można zaadaptować na potrzeby domu i gospodarstwa jednorodzinnego?
W sięganiu po wnętrza dawnych zakładów pracy i fabryk było zawsze coś przewrotnego, myśl o lekko campowym postawieniu... więcej...

data dodania: 2018-02-01

Utarło się, że realizacje architektoniczne – przede wszystkim, choć nie tylko, w przypadku domów jednorodzinnych – powinny być jedną bryłą: jej kształt może być różny, eksperymentów, zwłaszcza w ostatnich dekadach, nie brakuje, ale niezależnie od tego, czy jest to prostopadłościan, sześcian czy nieregularny kształt, dominująca bryła to podstawa. A może jednak – niekoniecznie? To, w jaki sposób rozwiązał sprawę amerykański potentat w dziedzinie projektowania,... więcej...