Aktualności

Szydełkowanie cegłami

data dodania: 2017-08-18

Ceglane mury zwykle kładzione są przez wyspecjalizowane ekipy, koncentrujące się na tempie. Ewentualnie – jeśli mamy do czynienia z domem energooszczędnym, z nowymi technologiami – na dokładności ułożenia. Na tym zwykle koncentrują się też starania o jakość projektantów i budowniczych domów jednorodzinnych. Ale prawdziwa finezja wykonania niekoniecznie polegać musi tylko na grubości spoin.

Już w średniowieczu, mimo, że rozmiary cegieł były wówczas inne, i trudni było o standaryzację, murarze znali kilkanaście sposobów rytmicznego układania sześcianów krótszym (główka) i dłuższym (wozówka) bokiem. Od tego czasu przybyło metod i formuł. Ludzkość zna kilkadziesiąt wariantów „wiązania”, czyli układania cegieł we wznoszonym murze tak, żeby przełamać monotonię i zaproponować ciekawy rysunek spoin.

Zaczynano od „główkowych”, pozwalających pokazać krótszą stronę prostopadłościanu z gliny. „Główka’ pojawiała się najpierw co kilka cegieł – dopiero Flamandowie zaczęli wznosić ściany z wiązaniem „flamandzkim” lub „kowadełkowatym”, gdzie strona główkowa i wozówkowa układają się naprzemiennie. A gotyckie i jego subwariant- śląskie? Tam już główki pojawiają się w kolumnie. Krzyżowe – układanie główek tak, by tworzyły krzyż grecki lub łaciński na tle wozówek.

Znanych wiązań jest w obiegu kilkadziesiąt. Kolejnych kilkaset da się wykoncypować w równaniu teologicznym. A jeśli jeszcze dodać do tego cegły sterczące z fasady.. [ws]

Wozówkowe

 

Flamandzkie

Kwiecień 2013
data dodania: 2013-04-22
Założenia do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków przyjęte. Przepisy zapewnią wdrożenie unijnych dyrektyw. Dotyczą między innymi  systemu certyfikacji energetycznej budynków i kontroli systemów klimatyzacji i ogrzewania. więcej...
data dodania: 2013-04-15
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w naszej akcji promocyjnej,... więcej...
data dodania: 2013-04-07
Od 2020 roku wszystkie projektowane i budowane domy,  w związku z... więcej...
data dodania: 2013-04-03
Małopolsko-Podkarpacki Klaster Czystej Energii oraz Katedra Ekonomiki i... więcej...
data dodania: 2013-04-01
Coraz częściej w różnych publikacjach pojawia się pojęcie „dom... więcej...