Aktualności

Tanie budowanie

data dodania: 2013-03-18

Zakup gotowego projektu domu, zdecydowanie tańszego niż projekty domów wykonywane na indywidualne zamówienie, to dopiero pierwszy krok do własnego domu. Domu wymarzonego, ale zbudowanego możliwie jak najtaniej. Oszczędne budowanie wymaga dobrej organizacji i przestrzegania kilku zasad.

Na koszty budowy składają się koszty materiałów i robót budowlanych, instalacyjnych i wykończeniowych. Zamawianie materiałów należy poprzedzić analizą porównawczą cen w najbliższych składach materiałów ogólnobudowlanych i branżowych oraz negocjacjami oferowanych przez te składy rabatów. Jeśli uznamy, że większość oferowanych cen w danym składzie jest atrakcyjna to koniecznie trzeba podjąć rozmowy, w których ważnym argumentem na rzecz uzyskania korzystnego rabatu, będzie nasza deklaracja zaopatrywania całej budowy w tym wybranym składzie. Ten argument zazwyczaj umożliwia uzyskanie jeszcze korzystniejszego rabatu niż oferowany standardowo. Nie oznacza to wcale podpisywania jakiejś umowy na wyłączność, natomiast często w takiej sytuacji, składy delegują swojego przedstawiciela handlowego do stałego kontaktu z naszą budową i bieżącego zaopatrywania nas w potrzebne materiały.

Co do materiałów głównych takich jak cegła, pustaki, piasek, żwir, cement, drewno budowlane to należy szukać bezpośredniego kontaktu z producentami i z nimi negocjować korzystne ceny. Ważnym elementem generującym koszty jest transport, więc w rozmowach zarówno ze składami jak i producentami trzeba brać ten element pod uwagę. Jeśli chodzi natomiast o koszty robót budowlanych związanych z realizacją projektu naszego wymarzonego domu to przede wszystkim nie możemy brać pod uwagę wielkich firm oferujących kompleksowe realizacje pod klucz. Te wielkie firmy mają jednocześnie wielkie koszty i wysokie ceny. Musimy szukać specjalistycznych firm do realizacji poszczególnych etapów budowy domu. Różnice w oferowanych cenach są wśród nich olbrzymie. Wielu inwestorów planujących budowę domu myśli, że sięgają one co najwyżej 10-20 %, podczas gdy w rzeczywistości często przekraczają 100%. W tej sytuacji jedyną sensowną metodą działania, jest zebranie na każdy etap, ofert z nie mniej niż dziesięciu firm. Da to pogląd na rzeczywistą sytuację cenową na rynku i rzeczywiste koszty, które musimy ponieść. Organizacja takiego przetargu na prace budowlane, oczywiście nie eliminuje konieczności sprawdzania referencji firm oraz zawierania, wyłącznie w formie pisemnej, umów określających precyzyjnie zakres robót, termin wykonania i ich cenę. Samo kryterium ceny to za mało, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt. Tanie budowanie to budowanie oparte na analizach porównawczych i formalnych, pisemnych umowach.

Poniżej projekt domu taniego w budowie:

projekt domu taniego w budowie

/kaem/

Luty 2016
data dodania: 2016-02-29

Nie sposób, żeby projekty tanich domów jednorodzinnych uwzględniały wszystkie okoliczności i warunki zewnętrzne, wynikające choćby z planu zagospodarowania przestrzennego: ruch samochodowy (szerzej: kołowy), hałaśliwe sąsiedztwo czy zakłady produkcyjne. Rozpoznanie takich zagrożeń to zadanie dla przyszłego właściciela czy inwestora: pomocne mogą być (będziemy o tym wkrótce więcej pisać na łamach KB Projekt) również mapy akustyczne. Co jednak... więcej...

data dodania: 2016-02-26

W stolicy Polski nadal liczyć można na koniunkturę, jeśli idzie o projekty i budowę domów i biur. Po raz pierwszy od dwóch lat bardziej atrakcyjny okazuje się jednak Budapeszt.

więcej...
data dodania: 2016-02-24

Termin „miliony” pada coraz częściej, gdy mowa o... wielkości wynajmowanych w Polsce powierzchni magazynowych. „W 2016 firmy wynajmą nawet dwa miliony m.kw. powierzchni magazynowej” – zapowiadali w grudniu ub roku eksperci JLL. „Blisko 2,5 mln m.kw. hal znalazło najemców w Polsce w 2015 roku” – podsumowuje ubiegłoroczne doświadczenia wczorajszy „Parkiet”.

więcej...
data dodania: 2016-02-23

Progi zwalniające – popularne poprzeczne „garby” na jezdni, które w ostateczności (i z ominięciem przepisów) kilkuosobowa ekipa jest w stanie zbudować w kilka godzin wielu mieszkańcom domów jednorodzinnych przy niewielkich ulicach wydają się jedyną szansą na zapewnienie sobie spokoju i bezpieczeństwa. Niedzielnych rajdowców nie brakuje: dziesięciocentymetrowy garb, zasygnalizowany znakiem A-11a, jest ich w stanie nauczyć moresu.

więcej...
data dodania: 2016-02-19

 

W Polsce, gdzie żywa jest jeszcze pamięć ogrodzeń prokurowanych z wkopanych do połowy w ziemię starych opon (czasem jeszcze malowanych na biało lub zielono), kilometrów pordzewiałej i poszarpanej siatki, płotów ze starych szyn, niełatwo jest propagować odwoływanie się przy projektowaniu ogrodów do idei „minimalizmu” i „recyclingu”.

więcej...
data dodania: 2016-02-17

To niezwykłe, jak różne pomieszczenia - dziś określilibyśmy je mianem „użyteczności publicznej” - mogą znaleźć się w budynku mieszkalnym: dawniej kamienicy, dziś willi lub domu jednorodzinnym. A na co pozwolą nam nasze plany?

więcej...
data dodania: 2016-02-14

Biuro Architektoniczne KB Projekt zostało ponownie wyróżnione przez niezależną instytucję. Otrzymaliśmy zaproszenie od Narodowego Komitetu Seniora do wystąpienia w roli eksperta w XXIII edycji Welconomy Forum in Toruń, które ma odbyć się w dniach 7-8 marca 2016 roku.  Tematem tegorocznej edycji będzie "Integracja i Współpraca. Gospodarka - Nauka – Innowacyjność".

więcej...
data dodania: 2016-02-12

Domki z widokiem na Zalew Czorsztyński, Tatry, Zatokę. Domki jednorodzinne z piaskownicą, grillem, dwoma sypialniami na piętrze. Na większości portali zajmujących się wynajmem noclegów na wakacje znaleźć można dziesiątki takich ofert. Czy w Polsce zaczyna się opłacać budowa kilkupokojowych domów na wynajem?

więcej...
data dodania: 2016-02-11

Przedmieścia jako propozycja urbanistyczna dla „wyższej klasy średniej” zaistniały pod koniec XIX wieku. Polska Dwudziestolecia była za uboga, żeby rozwinęły się w niej „suburbia” w rodzaju nowojorskiego Westchester. Czy w III RP doczekamy boomu w okolicach Warszawy czy Poznania?

więcej...
data dodania: 2016-02-05

Ekolodzy, zwolennicy vintage'u i amatorzy staroci jednogłośnie zachwalają adaptowanie istniejących już budynków i rozwiązań architektonicznych na mieszkania. Czy zawsze się to udaje – i co można dzięki temu zyskać?

więcej...
data dodania: 2016-02-04

Nie, nie chodzi o domy budowane na palach ani o dwutygodniowy rejs rekreacyjny w „pływającym hotelu” odizolowanym od świata. Czy w przyszłości możliwe będzie wykorzystanie jako przybrzeżnych budynków statków, które zakończyły swoją służbę na morzu?

więcej...
data dodania: 2016-02-03

 

Polskie projekty od lat mają się dobrze w świecie: głośno było o sukcesie Macieja Zawadzkiego, którego projekt Muzeum Imigrantów Latynoskich w Miami został w roku 2011 nominowany w  konkursie Budynek Roku World Architecture Festival w Barcelonie; w dwa lata później absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Hugon Kowalski zdobył nagrodę Archiprix International za projekt... więcej...