Aktualności

W cieniu własnego domu

data dodania: 2018-07-26

Czy projekt domu jednorodzinnego może brać pod uwagę konieczność ochrony przed palącym słońcem i zagwarantowania jak największej zacienionej powierzchni wokół domu? Może – i oczywiście, takich projektów można napotkać tym więcej, im bliżej jesteśmy pasa równikowego. Koncepcja, zaprezentowana przez Brigati-Polak Arquitectos z argentyńskiego Funes zapewnia cień na obszarze aż trzykrotnie większym niż podstawa budynku.

W pewnym sensie mamy do czynienia z powrotem rozwiązań znanych dobrze z budownictwa starożytnego Rzymu, średniowiecza i nowożytnych kamienic, która to tradycja do dziś przetrwała na Bałkanach. Tam jednak powody były inne: wyjątkowo wysokie ceny gruntu sprawiały, że budynek rozszerzano na kolejnych piętrach, nierzadko zresztą ryzykując katastrofe budowlaną.

W przypadku nowoczesnego brazylijskiego designu i zbrojonego betonu nie ma ryzyka zawalenia: konieczny był jedynie pomiar kierunków, tak, by „skrzydła” nowo wznoszonego domu rozciągały się na osi północ-południe: potężne łuki i dodatkowe filary są w stanie udźwignąć ciężar do 120 ton, cały beton zaś – dla podkreślenia lekkości i optycznego „unieważnienia” ciężaru – został od środka i na zewnątrz pomalowany lśniąco białą farbą akrylową.

Maj 2015
data dodania: 2015-05-22
 Każdy projekt, czy to domu jednorodzinnego czy budynku komercyjnego podlega w mniejszym lub większym stopniu Warunkom technicznym z działu Bezpieczeństwa Pożarowego. Chciałbym w niniejszym artykule zagłębić się na chwilę w rozdziale siódmym działu, który odnosi się do usytuowania budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe. W rozdziale znajdują się trzy paragrafy określające ścisłe zasady projektowania w tym zakresie. § 271, zawierający trzynaście... więcej...
data dodania: 2015-05-08
W naszej ofercie pojawił się nowy projekt domu. DM-6558 to propozycja dla osób które potrzebują wygodnego, parterowego, prze- strzennego prostego w wyrazie domu z dużym garażem. DM-6558 pod nazwą Sosnowice jest domem parterowym którego kondygnacja na swojej przestrzeni przewiduje dużą kuchnię połączoną z jadalnią, salon z kominkiem i wyjściem na taras zewnętrzny. Druga część domu to trzy kilkunastometrowe pokoje sypialniane, dwie łazienki, kotłownia na paliwo... więcej...