Aktualności

W drzewach z betonu

data dodania: 2016-04-27

Bionika, czyli adaptowanie rozwiązań stworzonych przez naturę w świecie techniki i inżynierii, praktykowane było nieświadomie od stuleci, a świadomie – od pół wieku, kiedy to termin „biomimetyka” pojawił się w literaturze naukowej. Projektanci też nieraz korzystali z doświadczeń świata roślin: „rzepy” naśladują łopian, samooczyszczające się dachówki – liście lotosu. Ale żeby budować domy, obserwując liście drzew?

Żeby zdecydować się na tak śmiałe rozwiązanie, trzeba było zbadać fenomen fototaksji, czyli ruchu roślin zdeterminowanego światłem. Znamy wiele jej odmian, od „obrotów” słoneczników po fototaksję ujemną, czyli „chowanie się” roślin przed zbytnim natężeniem światła. Budowniczych domów jednak najbardziej interesował klasyczny przypadek fototaksji, czyli sytuacja, gdy setki tysięcy liści drzewa przyjmuje takie pozycje, by zapewnić każdemu z nich dostęp do promieni słonecznych.

Sam fenomen znany był od dawna; trzeba było jednak wysoko wydajnych komputerów, by móc go przeanalizować i rozłożyć na czynniki pierwsze, a następnie – odwagi architektów, by w oparciu o tę wiedzę stworzyć projekt domu. Owszem, całe budynki orientowano według stron świata od zawsze – ale żeby poszczególne mieszkania?

Udało się to architektom ze studia ODA New York, pracujących nad projektem domu wielorodzinnego położonego w Toronto. Wielopiętrowy apartamentowiec wzniesiony nad brzegiem jeziora Ontario, na stosunkowo niewielkiej działce w kształcie litery „L” został zaprojektowany z myślą o tym, by każde z mieszkań posiadało widok na wody jeziora. Nie byłoby to możliwe w przypadku standardowego wieżowca – projekt domu studia ODA zakłada jednak, że każde z mieszkań zostanie nachylone pod minimalnie innych kątem (czasem sięgającym 45 stopni) w stosunku do fasady. Dzięki temu aż 71% właścicieli mieszkań (w tym wszystkie powyżej 13 piętra) może poszczycić się „widokiem na Lake Ontario”: w zwykłym budynku odsetek ten sięgnąłby zaledwie 25%.

Niemal bliźniacze doświadczenia ma pracownia Orpoproject, która postanowiła z kolei wzorować się na przebiegu i rozgałęzieniach naczyń krwionośnych. Badając ich przebieg, również wykryć można niezwykle skomplikowane algorytmy, które pozwalają maksymalnie nasycić tkanki substancjami odżywczymi i tlenem przy możliwie minimalnym „zużyciu materiału”.


Orpoproject sięgnął po te algorytmy tworząc „kolumny świetlne”: nieregularne, drewnopodobne instalacje z opalizującego szkła i żywic polimerowych, rozjaśniające ciemne wnętrza sal wystawowych i nieodparcie kojarzące się z fantasmagorycznymi drzewami bądź preparatami z pracowni biologicznej. (ws)

Maj 2013
data dodania: 2013-05-31
Już niedługo, bo 15-16 czerwca w stolicy Małopolski odbędzie się Festiwal Wnętrz. Organizatorzy wykorzystają przestrzeń obiektów Centrum Targowe Chemobudowa przy ul. Klimeckiego 14. Na te dwa czerwcowe dni zaplanowane jest bardzo wiele atrakcji... więcej...
data dodania: 2013-05-21
Jeśli zamierzają Państwo rozpocząć budowę, to 2013 rok jest ku temu dobrym czasem. Na rynku budowlanym umacnia się bowiem trend spadkowy cen materiałów budowlanych. Wielu ekspertów wskazuje, że jest to powrót do normalnego poziomu cen. więcej...
data dodania: 2013-05-15
Rząd premiera Donalda Tuska przyjął projekt ustawy, która ma wesprzeć młodych Polaków w zakupie ich pierwszego mieszkania. Mieszkanie dla Młodych ma zastąpić wygaszony pod koniec 2012 roku program Rodzina na Swoim. więcej...
data dodania: 2013-05-09
Wiele osób chcąc zaoszczędzić postanawia nabyć działkę rolną a następnie... więcej...
data dodania: 2013-05-08
Pojawiła się wyczekiwana przez wielu interpretacja prawa budowlanego dotycząca domków letniskowych. Wyjaśnia ona kwestie związane z kwalifikacją tego typu obiektów i  wyjaśnieniem, które z nich wymagają  pozwoleń na budowę. więcej...