Aktualności

W duchu przedwojennego Ritza

data dodania: 2014-04-10

Hotel Branicki**** znajduje się przy ul. Zamenhofa 25 w Białymstoku. Właściciele szczycą się faktem, że jest to pierwszy w tym regionie obiekt, który można zakwalifikować do klasy boutique. Tego typu hotele powstają jako odpowiedź na rosnące potrzeby klientów, którzy cenią sobie staranną aranżację wnętrz, wyszukaną architekturę i wysoki standard obsługi klienta. Podczas prac nad projektem poszukiwano formuły klasycznego szyku i elegancji, jednocześnie starając się nawiązać do architektury i tradycji nieistniejącego już białostockiego Ritza, hotelu, który wybudowano tu przed pierwszą wojną światową.

Wiele ciepłych słów można powiedzieć o architekturze wnętrz hotelu. Praktycznie czterdzieści procent pokoi utrzymanych jest w zupełnie innej stylistyce. Większość elementów wyposażenia hotelu było projektowanych i wykonywanych na indywidualne zamówienie. W hotelu znajdują się 32 pokoje typu Standard i Superior, dwa apartamenty: Hetmański i Różany oraz pokój typu extended stay z aneksem kuchennym i 40-metrowym tarasem. Pokoje podstawowe utrzymane są w kolorach, będących kompozycją beżu, ecru i łososi. Pozostałe dają szeroki wybór kolorystyki – w kolorze tapet, zasłon, wykładzin i obić mebli. Wykonane z litego buku meble, projektowane były specjalnie dla hotelu: choć nie są replikami, są inspirowane meblami klasycznymi. Na podłogach znajdują się projektowane na zamówienie wykładziny z nowozelandzkiej wełny. W kilku pokojach podłogi wyłożono egzotycznym drewnem: merbau, jatoba, w Apartamencie Różanym znajduje się parkiet z jasnej brzozy układany w karo, w apartamencie hetmańskim dąb intarsjonowany mahoniem i klonem. W łazienkach ceramikę w kolorze ecru i piaskowym umiejętnie połączono z tapetami. Szerokie blaty umywalek wykonane z kamienia naturalnego zamontowano na konsolach drewnianych, utrzymanych w stylistyce danego pokoju.

 W hotelu znajduje się także Klub „1871” i Klub Cygarowy „Havana”. Klub „1871” to miejsce, gdzie można przyjść, by się zrelaksować i zabawić. Tradycja kontrastuje tu z nowoczesnością: funkcje klubowego parkietu spełnia szklana podłoga od spodu podświetlona neonami. Dla chętnych do dyspozycji jest doskonale wyposażony barek, oraz TV. Sąsiadujący z nim Klub Cygarowy „Havana”, umeblowany jest skórzanymi fotelami i kanapami w stylu chesterfield. Oryginalne wnętrze klubu, nawiązujące swym klimatem do Havany sprzed rewolucji oraz bogaty wybór kubańskich cygar, przechowywanych w stylizowanej hiszpańskiej komodzie, czyni to miejsce szczególnie wyjątkowym.

 

Mottem hotelu jest hasło ‘Więcej niż gościnność’ i jest to naczelna zasada obowiązująca w codziennej pracy. Goście bardzo to doceniają. Do tego dochodzi znakomita lokalizacja w samym centrum miasta, ale przy cichej i spokojnej ulicy. Personel hotelowy posiada duże doświadczenie, które każdego dnia wykorzystywane jest do zapewnienia Gościom hotelu najwyższego standardu usług. Oferowanie usług komplementarnych to zarówno teraźniejszość, jak i przyszłość, ponieważ na rynku znacznie łatwiej utrzymać komplementarność usług jedynie w przypadku zaoferowania różnorodnej oferty.

 

Goście korzystający z usług Hotelu Branicki mają sprecyzowane, wysokie wymagania. Oczekują przede wszystkim komfortu, doskonałej jakości usług i kompetentnej, dyskretnej obsługi. Oprócz usług noclegowych, hotel dysponuje dwiema salami konferencyjnymi mogącymi pomieścić do 100 osób, które są świetnym miejscem do organizacji szkoleń i konferencji. W Hotelu Branicki odbywają się także bankiety, wesela i inne przyjęcia okolicznościowe. Na życzenie dowożony jest catering w dowolnie wybrane miejsce. Po męczącym dniu Goście zapraszani są do odpoczynku i regeneracji sił w ciepłym, południowym klimacie Hotelowego Centrum Urody. Znajdujące się w nim jacuzzi, sauna sucha i parowa z wonnymi olejkami, panel do hydromasażu oraz marmurowa podgrzewana ława to doskonały sposób na relaks w kameralnym gronie. Wieczór z pewnością warto zakończyć w miękkich fotelach Klubu 1871.

 

Z analizy rynku z początku 2014 roku wynika, że wielkość ruchu turystycznego i biznesowego może być podobna do lat poprzednich, natomiast trzeba się spodziewać spadku cen – zarówno średnich cen zrealizowanych za usługi noclegowe, jak i budżetów, które firmy przeznaczają na konferencje i eventy. Na tę sytuację ma także wpływ brak środków unijnych na organizację szkoleń i konferencji w bieżącym roku.

Jako HB Projekt Sp. z o.o. cały czas poszukujemy hoteli do zarządzania lub dzierżawy, a także w przypadku atrakcyjnej oferty – do zakupu nieruchomości. Jesteśmy zainteresowani wyłącznie obiektami w miastach., a więc obiektami o charakterze biznesowym. Obecnie zarządzamy częścią hotelową *** Hotelu Esperanto w Białymstoku, a jeszcze w tym roku powinniśmy podpisać umowę o zarządzanie ***Hotelu biznesowego w jednym z miast północno-wschodniej Polski.

 

W ostatnim dziesięcioleciu nastąpił rozkwit polskiego rynku, powstało wiele nowych hoteli o bardzo wysokim standardzie, zarówno prywatnych jak i tych realizowanych przez sieci hotelowe. Średni poziom standardu i jakości usług w polskich hotelach jest już w wielu przypadkach wyższy niż w niektórych krajach Europy Zachodniej. Brakuje nadal dobrego klimatu dla zaciągania kredytów w bankach na projekty hotelowe, jak również zbyt mała jest pomoc ze strony samorządów lokalnych w zakresie zachęcania do inwestowania (ulgi podatkowe).

 

Jako biuro architektoniczne oferujące projekty hoteli zapytaliśmy jakie obiekty noclegowe będzie opłacało się w Polsce budować w najbliższym czasie.  Okazuje się, że według zarządzających Hotelem Branickim w Polsce brakuje wciąż tanich hoteli ekonomicznych posiadających kategoryzację 1 i 2 gwiazdek, przyjaznych funkcjonalnie i cenowo dla przeciętnej polskiej rodziny.

 

Porównując hotele polskie i te za granicą można powiedzieć, że praktycznie różnic już nie ma, w wielu przypadkach porównania wypadają na korzyść polskich hoteli. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy są w zdecydowanej większości znakomite opinie zagranicznych Gości korzystających z usług polskich hoteli.

Czerwiec 2017
data dodania: 2017-06-30

Jakby nie dość było kłopotów z nadzorem budowlanym, ulewami, VATem od materiałów budowlanych, niesłowną ekipą i szalunkami, ktoś, kto buduje dom jednorodzinny na podstawie autorskiego projektu elewacji musi się jeszcze zmierzyć… z metamerią. Wszystko za sprawę holenderskiej designerki Helli Jongerius, która zabrała głos (i sięgnęła po pędzel), sprzeciwiając się „dyktatowi” producentów farb. Jej bunt nie jest bez znaczenia dla tych, których chcą spójnych kolorów.

więcej...
data dodania: 2017-06-30

Czy rzeczywiście rewolucja robotyczna w budownictwie jest już u bram? Zespół z Politechniki ETH w Zurichu, o którego dokonaniach nieraz piszemy na łamach portalu, postanowił pójść o krok dalej: dotąd zaprojektowane przezeń, zaprogramowane i zbudowane urządzenia wykonywały elementy budowy domu: wznosiły ściany, „tkały” wiaty lub zadaszenia, wykonywały elewację – i już to zmieniało nasze wyobrażenie o projektach domu jednorodzinnego i tym, jak mogą być realizowane.

więcej...
data dodania: 2017-06-29

Tylko naiwni mogą sądzić, że po ulewach ostatnich dni Polsce nie grozi pustynnienie. Oczywiście, że grozi – i magazynowanie wody, trafiającej do nas w postaci opadów, jest jak najbardziej wskazane. Można ją zbierać w podziemnych zbiornikach, by wykorzystać później do podlewania – znamy te rozwiązania. Ale osoby, które dopiero planują urządzenie domu jednorodzinnego, mogą ją również gromadzić przy pomocy odpowiednio zaprojektowanych… mebli ogrodowych.

więcej...
data dodania: 2017-06-28

Jak mocno można wygiąć deskę? To niebłahe pytanie nawet, kiedy w grę wchodzi  budowa łodzi, kajaka czy ławki. A co dopiero, gdy pojawia się szansa na budowę z jesionowych dłużyc skomplikowanych sklepień!
Nie da się ukryć, świat budowlany wraca do drewna. Czy znajdzie się dlań zastosowanie również w projektowanych obecnie domach jednorodzinnych?

więcej...
data dodania: 2017-06-28

Najpierw zrobiło się głośno o „szklanym moście” w Chinach, potem o szklanym tarasie widokowym w Los Angeles – a potem poszło. Lista „dwudziestu najsłynniejszych szklanych tarasów” została niedawno rozbudowana, na życzenie publiczności, do trzydziestu – za duża konkurencja: każde miasto, każda gmina z dostępem do urwistej doliny funduje sobie (a właściwie turystom) tę nową atrakcję – i najwyraźniej nie narzeka na brak zainteresowanych. Nie każdy ma na swojej... więcej...

data dodania: 2017-06-23

Modne i cenne jest dokonujące się współcześnie na polskiej prowincji rewitalizowanie czy modernizowanie gierkowskich „kostek” – grubościennych, z małymi oknami i łuszczącym się tynkiem. Architekci dokonują cudów, prując ściany, wpuszczając światło, z rozmachem wznosząc tarasy – ale i tak wiele osób myślących o projekcie domu jednorodzinnego, zrażonych doświadczeniami dzieciństwa, od razu rezygnuje z bardziej nowoczesnych form: tylko bale, bale, malwy i dach dwuspadowy.... więcej...

data dodania: 2017-06-21

Świecący mebel? Dawniej można było osiągnąć coś podobnego jedynie oplatając fotel lampkami choikowymi. Dziś jest juz technologia która - bez nawiercania i instalowania LEDów w korpusie mebla - pozwala mieć świecące biurka i krzesła. "Stickbulb" może się sprawdzić również przy projektowaniu wyposażenia domu jednorodzinnego.

więcej...
data dodania: 2017-06-20

Są widoki, że już niedługo, żeby wybrać się na grzybobranie, nie trzeba będzie wstawać o świcie i jechać kilkadziesiąt kilometrów za miasto, do polecanego zagajnika: wystarczy przejechać ręką po ścianie.
Serio? No, prawie. Coraz więcej pojawia się projektów architektonicznych - w tym również domów jednorodzinnych - w których podstawowym budulcem okazuje się przemieszana z tekturą... grzybnia. Jak twierdzą entuzjaści budownictwa prawdziwie ekologicznego jest to... więcej...

data dodania: 2017-06-19

- Za ciepło. – Za zimno. – Wyłącz to wreszcie! – Dajcie spokój, bez klimatyzacji można oszaleć! Takie rozmowy znamy zwykle z redakcji, z urzędu, ale zdarza się, że i w domu jednorodzinnym podchody o pilota do klimatyzacji angażują nie mniej niż o tego, którym zmienia się kanały telewizyjne.
Czy da się z tym coś zrobić, prócz wzajemnej wyrozumiałości i swetra na podorędziu? Wiadomo, że różne mamy systemy termoregulacji, różną wrażliwość na temperaturę... więcej...

data dodania: 2017-06-16

Wydawałoby się, że eksponowanie schodów jako najważniejszego elementu projektu dworu czy rezydencji skończyło się wraz z reformami Ludwika XV, a przedtem jeszcze – Schodami Hiszpańskimi. Odtąd schody odgrywały kluczową rolę w największych rewiach, ale poza tym traktowane były jako rozwiązanie czysto funkcjonalne, z czasem zaś – gdy rozpowszechniły się windy – również dekoracyjne. Ale to się zmienia nowojorski Wydział Zdrowia i Higieny Psychicznej mocno promuje schody:... więcej...

data dodania: 2017-06-16

Frazę „nie garb się!” zdarza nam się słyszeć od dziecka. Ale żeby od własnego fotela biurowego?
Niestety, na to wygląda. Projektant Yvae Behar ze współpracy z dużą amerykańską firmą meblową Heman Miller wprowadził właśnie na rynek nową linię sprzętu biurowego (na razie) o nazwie Live OS, której główną funkcją – prócz tradycyjnych, banalnych ról w rodzaju umożliwienia siedzenia, selekcjonowania papierów, etc. – ma być analiza danych i instruowania użytkownika... więcej...

data dodania: 2017-06-13

Większość projektów domów jednorodzinnych bywa dość kunktatorska: czworościenna bryła, lekko skośny dach, poziome okna (zamiast kwadratowych) na zasadzie szczytu ekstrawagancji. Jest w tym racja: budujemy się po to, by mieszkało się wygodnie nam i rodzinie, nie po to, by wygrywać konkursy architektoniczne ustawiane pod ekscentryków. Ale czasem warto zerknąć po to, jak budują inni: może zdarzyć się, że chwalone i „rewolucyjne” projekty nie stawiają świata na głowie,... więcej...

data dodania: 2017-06-12

Czasem nie do końca wiadomo, czy kolejne projekty rezydencji i domów jednorodzinnych, o jakich robi się głośno, są wyrazem prywatnego hedonizmu właścicieli, czy sposobem na zaistnienie w świecie mediów, pisujących o stylach życia? W każdym razie pomysł na wzniesienie prywatnej błękitnej laguny, który realizowany jest właśnie na działkach głośnej Miami Beach, wydaje się mieć niewiele wspólnego z umiłowaniem przyrody.

więcej...
data dodania: 2017-06-09

Czy tam, gdzie budujemy wymarzony dom jednorodzinny, może być spokojnie jeszcze przez lata? Czy i kiedy dotknie nas nieuchronna modernizacja i otoczą nas bloki? Czy można się przed nią bronić, czy też wielkie miasto, przed którym uciekliśmy na dalekie przedmieścia, rozciągnie się jednak blisko, coraz bliżej nas?

więcej...
data dodania: 2017-06-08

Koniec wypadków, koniec szans na zarobek dla alpinistów: drony wyparły człowieka z kolejnej posady. System „Paint by Drone”, zaprojektowany przez włoskiego architekta Achillesa Ratti, pozwala na namalowanie dowolnie drobiazgowego ujęcia na dowolnej wysokości: bez drabin i bez rusztowań. Skorzystają na tym konserwatorzy i projektanci zarówno mostów, jak

więcej...
data dodania: 2017-06-07

Wśród wielu pomysłów na design przestrzeni furorę robią „googly eyes” – plastikowe, sztuczne oczy, które można przykleić praktycznie do dowolnego przedmiotu. Jako pomysł na fasadę domu jednorodzinnego – niekoniecznie. Ale jako rodzaj „partyzantki miejskiej”, zwracającej uwagę na zaniedbania w najbliższym otoczeniu – doskonałe rozwiązanie.

więcej...
data dodania: 2017-06-02

W designie architektonicznym coraz częściej wykorzystywane są lustra: czasem jako sposób zamaskowania budynku w idyllicznym otoczeniu (karierę robią różnego rodzaju „lustrzane domki” niemal niewidoczne w lesie), czasem jako reakcja na żywą w sztuce współczesnej potrzebę przewrotności, maskowania, ułudy. Warto jednak nie przesadzać z tym upodobaniem do luster, pamiętając, że mnożą one również chaos.

więcej...
data dodania: 2017-06-01

Dawni mistrzowie architektury starali się „domknąć” swoje dzieła, uczynić je jak najbardziej spójnymi. Dziś odchodzi się od tego założenia: budynek zaprojektowany przez holenderskie studio OMA dla centrum usługowo-biurowo-handlowego Boston Seaport nad Atlantykiem przypomina z zewnątrz na wpół cięte drzewo lub samochód, który nie wyszedł cało z wypadku: głęboka szczelina w jednej trzeciej wysokości rozrywa go niemal na pół, ukazując „wnętrze”: biura i ciągi komunikacyjne.... więcej...