Aktualności

Wafelki z betonu, w ciemnej polewie

data dodania: 2018-09-13

Może nie do końca tak. Ale dwupiętrowa plomba na ulicach Nowego Orleanu, zaprojektowana przez niskobudżetową, ale skłonną do odważnych eksperymentów pracownię architektoniczną Office of Jonathan Tate pokazuje, jak wiele można osiągnąć w dziedzinie projektów domów jednorodzinnych, jeśli stawia się na spójność koncepcji, nawet kosztem sięgnięcia po niebanalne materiały.

Dwupiętrowy budynek na ulicy Saratoga, w cichej, cienistej, historycznej okolicy, o niewielkiej jak na standardy amerykańskie powierzchni 138 m.kw., spełnić miał podstawowe standardy: wysokie sufity, możliwe do przesunięcia ścianki, trzy sypialnie, dwie łazienki, toaleta: typowy jak na Stany standard pierwszego domu dla ludzi na dorobku. Jonathan Tate jednak postanowił dodać mu poloru i charakteru.

Jak widać na zdjęciach, osiągnął to, wznosząc zewnętrzne ścianki z plastifikowanych “odlewów” z betonu – nowoczesnych, ale jak widać, w pewien sposób nawiązujących do greckiej elegancji i delikatnie żłobkowanych kolumn. Niewielkie, ale gęsto rozmieszczone okna na różnej wysokości też zwiększają pole manewru.

Najciekawszy jest jednak dach, wzniesiony z wyjątkowo nietypowego, okazjonalnie tylko spotykanego w budownictwie surowca: wysokiej klasy asfaltu, nakładanego drogą wielokrotnego wylewania cienkich, szybko zastygających warstw. Taki strop jest praktycznie nieprzemakalny dla wody. Owszem, akumuluje ciepło, ale może na cienistych ulicach nie jest to aż taką wadą?

 

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...