Aktualności

Walec, stożek, prostokąty

data dodania: 2018-05-30

Przenikanie się figur geometrycznych jest rzeczą fascynującą, takie „składziki”, gdzie kula wnikała w prostopadłościan rysowali i Durer, i Blake. Najbardziej fascynujący jest ten „rachunek zbiorów” między figurami, ich części wspólne, albo to, co pozostaje po odjęciu jednego od drugiego.
Pezo von Ellrichshausen spróbował podobnego zabiegu w Chile, w prowincji Chiloé, wyobrażając sobie „zanurzenie” stożka w walec, a właściwie toroid – i zbudowanie domu jednorodzinnego w przestrzeni, która powstanie na ich styku. To fascynująca realizacja.

Półkolisty budynek wypełniony jest amfiladą kilkunastu pokojów, układających się na rzucie w kształt półksiężyca, co w praktyce oznacza, że w każdym z nich celebrować można inną porę dnia. „Mamy dwa i pół domu”: uśmiecha się twórca.

Nowej, świeżo wykreślonej na desce i w AutoCadzie figurze nadano kształt przy pomocy 45 stalowych ram – i kilku tysięcy przymocowanych do nich cedrowych, impregnowanych desek. Osobnego kunsztu wymagało tylko wyłożenie dachu i ukrytych w nim zbiorników na wodę drewnem „w jodełkę”. Do tego przyszło zamówić miejscowych. Półkolisty, wypukły sufit spaja optycznie całe wnętrze i dodaje mu macierzyńskiego spokoju.

Dure. Melancholia i rzeźby

 

 

Czerwiec 2015
data dodania: 2015-06-12

W czerwcu tego roku wejdą w życie zmiany w Ustawie Prawo Budowlane dotyczące między innymi możliwości budowy domu jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia a nie jak dotychczas pozwolenia na budowę. Zmiany, które w założeniu miały pomóc statystycznemu „Kowalskiemu” w szybszym uzyskaniu zezwolenia na budowę własnego domu według wielu ekspertów a także inspektorów udzielających pozwolenia na budowę sytuacji jednak nie poprawią. Należy zaznaczyć,... więcej...