Aktualności

Wejść w górę

data dodania: 2018-08-21

Jedni projektanci domów jednorodzinnych pragną zdominować okoliczny krajobraz, zostawić w nim mocny ślad. Inni, na szczęście liczniejsi, usiłują się weń wpasować. Starają się więc wypatrzyć charakterystyczny rys natury, nie pozwalają sobie na projektowanie zza biurka. Ale nawet wśród realizacji zwolenników zachowania układu natury trudno będzie znaleźć projekt domu tak wtopionego w krajobraz i świat wokół jak w przypadku Seunga H-Sanga, koreańskiego designera,który zaprojektował dom-wejście w górę na stokach Gyeongsangbuk-do.

Do ostatniej chwili nie sposób zorientować się, że ścieżka prowadzi do domu: strome, zarośnięte świerkami zbocze prowadzi nas do siodła, gdzie z gruntu wyłaniają się kamienne schody obramowane murkiem z kortenowskiej stali: rdzawej, świetnie pasującej do odcieni skały. Po przejściu kilkunastu schodów, przeprowadzających nas przez grzbiet zbocza – okazuje się, że trafiamy do „zakopanego” w ziemi domu.

Domu-okna, domu-galerii: między płaskim sufitem a podłogą nie ma nic, strop opiera się na położonych w głębi budynku filarach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by długo kontemplować zachód słońca, widoczny na osi budynku, na wprost schodów. Obok, kawałek powyżej siodła ogród, który spełnia z nawiązką wszystkie wymogi zen: rdzawe, niskie ogrodzenie, rdzawa trawa. Gdyby nie szyba, nic nie dzieliłoby nas od natury.

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...