Wieża na wieżyczce
Poziom czy pion – to oczywiście rozdroże geometrii, ale też podstawowy dylemat współczesnych urbanistów, projektantów i filozofów architektury. Często wybór ten narzucany jest przez okoliczności: wiadomo, że w poziomie buduje się częściej tam, gdzie gruntu jest pod dostatkiem, a użytkownikom zależy na niepokonywaniu dużych różnic wysokości. W miastach już od kilkuset lat ceny gruntu wymuszają wznoszenie budynków w pionie – a od 150 lat mamy do czynienia z rewolucją wysokościowców. To jednak, co proponuje Kwong Von Glinow z myślą o jednym z najgęściej zaludnionych miast na świecie – Hong Kongu – jest koncepcją, do której mogą odwołać się projektanci domów jednorodzinnych.
Kwong, myśląc o połączeniu niemożliwego – koncepcji „domu jednorodzinnego”, posiadającego wyrazistą i odrębną przestrzenią rodzinną, z realiami „miasta-wyspy”, gdzie jedynym rozwiązaniem są drapacze chmur, postanowił połączyć te koncepcje i wykreować „pudełka”, montowane w gigantycznych, wielopiętrowych stelażach.
Podobne „układanki wzwyż” projektowane są i realizowane od szeregu lat, zawsze jednak kumulowane są wówczas poszczególne kontenery czy inne pojedyncze elementy mieszkalne, najczęściej ograniczone do sypialni i toalety – bez możliwości kreowania „życia rodzinnego”, a tym bardziej – wspólnych przestrzeni „międzyludzkich”, w których mogłaby się dokonywać komunikacja, realizować życie wspólnotowe czy obywatelskie.
W koncepcji Kwong Von Glinowa, bardzo zaawansowanej technologicznie, poszczególne „moduły”, składające się zwykle na dom jednorodzinny (kilka sypialni, gabinet do pracy, jadalnia, kilka łazienek, rupieciarnia czy salonik sportowy) gromadzone są wewnątrz jednej, superwytrzymałej „ramy” – z zapewnieniem elementów przejść, połączeń, komunkacji wewnątrz domu. Ta rama umieszczana jest następnie w obrębie wielopiętrowego „superstelażu” – znów z założeniem, że poszczególne ramy nie są łączone na zasadzie „ściana w ścianę”, że pojawia się między nimi wspólna przestrzeń. Być może taki właśnie powinien być pomysł na rozwiązanie mieszkalnej kwadratury koła?