Aktualności

Wyjątkowe budynki wielorodzinne na świecie

data dodania: 2014-06-27

Nie każdego stać na zakup własnego projektu domu i jego budowę, w dużych miastach niewiele jest miejsca aby każdy mógł sobie pozwolić na własny dom z ogródkiem dlatego idealnym rozwiązaniem są budynki wielorodzinne a na uwagę zasługują te które nie tylko budzą podziw swoim kształtem ale również są wyjątkowo funkcjonalne i przystosowane tak aby żyło się w nich jak najlepiej wielu ludziom. Prezentujemy kilka budynków w których wielu chciałoby zamieszkać, gdyż nie tylko znajdują się w ciekawych miejscach ale architekci dołożyli wszelkich starań aby każdy mieszkaniec czuł się w nich dobrze.

Vallecas Public Housing w Madrycie powstał w 2009 roku na wschodnim krańcu Madrytu, jest to projekt studia Estudio.Entresitio i był wynikiem konkursu ogłoszonego przez  Miejską Agencję Mieszkaniową. Budynek zajmuje 77% działki. Reszta to brukowany  plac spacerowy. Kolory kostki brukowej (czerwień i szarości) wyznaczają konkretne strefy użytkowe placu. Całość doświetlona wysokimi lampami. Bezpośrednio przy drodze znajdują się miejsca parkingowe. Działka na której stanął położona jest w pobliżu wielopasmowej drogi oraz szeregu mniejszych ulic dojazdowych. Bezpośrednio wzdłuż budynku przebiega droga dwupasmowa o niewielkim natężeniu ruchu. Mieszkania komunikowane licznymi strefami komunikacyjnymi mieszczącymi klatki schodowe, halle i windy rozłożone poprzecznie na długości całego budynku. 22 piętrowa bryła powstała z połączenia trzech prostopadłościanów o różnej wysokości. Połączenie przypomina kształt litery J. Dwie skrajne wieże różnią się znacznie wysokością. W budynku znajdują się 132 mieszkania. O łącznej  powierzchni 90000m2. Są to mieszkania jedno i dwupokojowe. Program każdego to w większości hall z garderobą, kuchnia, łazienka, pokoje sypialniane. Niektóre  pokoje dzienne łączą się z loggiami. W budynku zastosowano również energooszczędne rozwiązania. W projekcie zastosowano elewacje proste, w kolorze ciemnego grafitu. Błyszczące, charakterystyczne, bez widocznych uskoków czy cofnięć. Na całej powierzchni widać rozproszone loggie oraz otwory okienne  rożnych wielkości ale zachowanych w jednym module wielkościowym na który przypada jedno wąskie okno. Niektóre z najmniejszych jedno modułowych okien lekko wysunięte na zewnątrz. W elewacjach widać również okna narożne. Wysunięcia dodają elewacji trójwymiaru.  Parter w kolorze kontrastowym jako pokryta białymi elementami blachy  elewacja daje iluzje oderwania budynku od podłoża. Biel ścian przechodzi  momentami w zaszklenia stref wejściowych.  Nieregularnie rozmieszczenie okien na całej powierzchni ciemnej elewacji utrudnia szybkie określenie granic poszczególnych kondygnacji. Budynek skierowany dłuższymi bokami na południe i północ.

Silodam Apartments w Amsterdamie powstał w 2002 roku w Amsterdamie. Zrealizowany według projektu zespołu architektów MVRDV. Działka o powierzchni 2600m2 znajduje się na wodzie. Budynek nawiązuje do charakteru portowej dzielnicy miasta. W pobliżu znajduje się historyczne centrum miasta z typową miejską zabudową. Budynek od południa graniczy z dwoma byłymi magazynami zboża (silosami) będącymi pozostałością z czasów świetności portu w latach 80tych ubiegłego wieku oraz towarzyszącym im budynkiem nawiązującym do historycznej tkanki miasta. Budynek komunikowany z miastem główna droga dojazdowa południe-północ przez molo. Do apartamentowca można również dostać się łodzią od północy, wschodu i południa. Główne wejścia jako poprzedzone stalowymi schodami połączone z drewnianym tarasem molo graniczącym z droga kołową przy której znajdują się również miejsca postojowe dla samochodów. Dodatkowe  klatki schodowe poprzedzone podestami umieszczone na spodzie budynku pomiędzy filarami konstrukcyjnymi dostępne dla komunikacji drogą wodna. Bryła tego domu wielorodzinnego to prosta prostopadłościenna dziesięciokondygnacyjna betonowa forma wsparta na betonowych  słupach z dostawionym od wschodu niższym, równie wspartym na filarach elementem. Rzeźbiona oknami, loggiami i tarasami. Kształtem przypomina statek kontenerowy. Idea konstrukcyjna to betonowy blok postawiony na platformie wspartej przez wbite w podwodny grunt filary. Na dostawionej płaskiej formie znajduje się taras. Biała bryła podkreśla wodną strefę wejściową do głównego budynku. W planie domu znajduje się 157 apartamentów oraz 600m2 powierzchni handlowej. Mieszkania podzielone na „dzielnice” mieszczące od czterech do ośmiu domów. Dzielnice  definiują kolorowe pasy na elewacjach. W zespole mieszkaniowym znajdują się mieszkania zaadresowane do różnych grup społecznych. Dla trój osobowej rodziny, par, starszych mieszkańców oraz singli. Mieszkania dla seniorów koncentrują się w środkowej części bryły, natomiast reszta zespołów jest w przemieszanej konfiguracji. W programie użytkowym mieszkań można znaleźć typowe pomieszczenia takie jak kuchnie, jadalnie, łazienki pokoje sypialniane, ale również liczne otwarte tarasy otwierające się na krajobraz. Część z mieszkań jest dwupoziomowa co podnosi ich standard.

Spittelau Viaducts w Vienna to zrealizowany w 2005 roku budynek mieszkaniowy projektu Zahy Hadid. Inwestycja jest częścią projektu rewitalizacji tej części Wiednia. Budynek leży w historycznej części miasta. Działka położona na skraju nad rzeką Dunaj. Każda z brył trójczłonowego budynku posiada swoją przestrzeń komunikacyjna Przypada na nią klatka schodowa, winda oraz hall. Wygląd domu to biała, gładka bryła o żelbetowej konstrukcji. Forma trójelementowej mieszkaniówki oplata historyczny budynek wiaduktu. Współgra z nim tworząc różnorodne relacje przestrzenne. Rozmieszczone elementy rozrzeźbionych brył w podłużnym kierunku zachowują relację ciągłości z wiaduktem, rzeką i drogą. Całość wpisuje się w otoczenie. Historyczny wiadukt mieści lokale o funkcji publicznej takie jak bar, restauracja czy drobne sklepy. Strefa ta  jest przestrzenią publiczną mieszkaniówki. W dobudowanej części znajdują się głównie mieszkania socjalne. Trzyczęściowa zabudowa mieści również apartamenty o łącznej powierzchni 275m2, biura, oraz pracownie dla artystów. Powierzchnia 937m2 przeznaczona na cele komercyjne, 172m2 zajmuje część zaaranżowana na biura. Budynek w najwyższych częściach liczy pięć kondygnacji, w najniższych dwie. W planie są apartamenty jedno jak i dwupoziomowe.  Konfiguracja różnych wielkości mieszkań o powierzchniach 41, 57, 62, 65, 68, 71, 84, 92, 138, 141, 145, 146 oraz 176m2 - część z nich posiada wyjścia na prywatne loggie. Elewacje budynku są proste, gładkie w strukturze i materiale. Beton malowany na biało. Ściany w skośnej relacji. Ciemnoszare Okna pasmowe podkreślają ciągłość wydłużonych części. Oprócz pasm okien widoczne również mniejsze nieforemne okna.

 

/rz/

 

 

Styczeń 2017
data dodania: 2017-01-31

Zastanawiając się nad wyborem projektu domu, warto wziąć pod uwagę również różnego rodzaju „mikrokataklizmy” i to, jak sobie z nimi radzić. Nie idzie przy tym o tornada, trzęsienia ziemi czy wojny jądrowe (które i tak wygrywają z żelazobetonem), lecz o ulewne deszcze, wyjątkowe upały, nawał liści lub – śnieg i oblodzenie schodów, podjazdów, rynien i dachu. Czy jesteśmy skazani na szczerbiące nawierzchnię odkuwanie lub sypanie trującej soli?

więcej...
data dodania: 2017-01-30

Nad projektami domów jednorodzinnych siedzą nie tylko ojcowie rodzin, planujący budowę dachu nad głową dla żony, dzieci i rodziców. Również – inwestorzy w branży budowlanej, designerzy, właściciele hurtowni sprzętu budowlanego i surowców. Wszyscy oni mają powód do namysłu: najwyraźniej zmiany demograficzne przekładają się na spadek liczby osób współtworzących jedno gospodarstwo domowe.

więcej...
data dodania: 2017-01-29

Recycling to jedno ze słów-kluczy ostatniej dekady – i słusznie. Recykluje się szkło, metale (nie ma lepszego interesu, jak przetapiać ponownie zużyte aluminium, zamiast wydobywać je z rudy!), odpadki organiczne, papier i – coraz odważniej – plastiki. Projektanci domów jednorodzinnych nie mają zwykle z tą dziedziną zbyt wiele wspólnego: ot, można pomyśleć o umieszczeniu w kuchni lub w garażu dodatkowej wnęki na worki lub kosze do sortowania odpadków.
Może się to... więcej...

data dodania: 2017-01-28

Metal? Eksperymenty wysiłkowe? Sprężystość belki? Nitowanie, raz koło razu? To terminologia, używana zwykle przy budowie mostów i hangarów; rzadko sięga się po nią podczas budowy domu jednorodzinnego, gdzie zwykle stosowane są bardziej konwencjonalne techniki.
Okazuje się jednak, że cywilizacja, która wzniosła już dość mostów, sięga czasem po udoskonalone przy tej okazji techniki, by stworzyć rzeczy zabawne, urzekające i piękne: przykładem tego może być instalacja... więcej...

data dodania: 2017-01-26

Często dom jednorodzinny buduje się z myślą o zamieszkaniu całej, dużej rodziny – dużej, czyli również z dziadkami. Nieraz zdarza się przeglądanie projektów również pod tym kątem – czy schody nie są zbyt strome, czy są szanse na pokój seniora na parterze, czy nie ma miejsc, gdzie utrata równowagi mogłaby być niebezpieczna. Ale przecież można również zaprojektować całe mieszkanie dla seniora – chroniące jego autonomię, a zarazem zapewniające opiekę: tak zrobiło... więcej...

data dodania: 2017-01-24

Siedząc nad projektami domu jednorodzinnego, zakładamy, że będzie przestronny. W końcu – raz się buduje! Co jednak, jeśli okaże się, że ze względów budżetowych musimy jednak ograniczyć się do powierzchni stu metrów? Jak skutecznie wykorzystywać przestrzeń, której nigdy za wiele, tak, żeby udało się zmieścić i książki, i obrazy, i zabawki dziecięce, i jeszcze – jak chce zgrabny angielski idiom – pohuśtać kota?

więcej...
data dodania: 2017-01-23

Rozważając różne projekty domów jednorodzinnych, warto inspirować się obiektami powszechnie chwalonymi. Krakowska Spalarnia (oficjalna nazwa to Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie) została nominowana do jednej z najważniejszych nagród architektonicznych w Europie - Mies van der Rohe Award 2017. Czemu zawdzięcza wyróżnienie, a może i splendory? W pierwszej kolejności niebanalnym rozwiązaniem pokrycia dachu. Warto może przyjrzeć się tym rozwiązaniom.

więcej...
data dodania: 2017-01-23

Siedząc nad projektem domu jednorodzinnego, zwykle planujemy – i to nie tylko w największe mrozy – by było w nim naprawdę zacisznie. Szczelne okna i drzwi, rozsądnie umieszczone grzejniki – to podstawa. A meble? Oczywiście, w zimie zawsze miło zerknąć na pled, rozłożony na kanapie. Ale – jeśli gorąco nam w plecy i ręce, a zmarzły tylko nogi - nie można by się zagrzać po mroźnym spacerze w jakiś inny sposób?

więcej...
data dodania: 2017-01-20

Projekt domu to jedno – ale jak go później umeblować, jeśli zdecydowaliśmy się na realizację wielopokojową, a nie posiadamy szaf gdańskich po pradziadkach? Owszem, można meblować sklejką, sprzedawaną w hipermarketach. Ale można też pomyśleć nad projektem prawdziwie minimalistycznym , redukującym meble do ich istoty.

więcej...
data dodania: 2017-01-19

Projektowanie łazienek w domu jednorodzinnym należy do największych wyzwań, ale zwykle wiąże się to z bardzo rozbudowaną ofertą dziesiątków producentów. Kafelki, panele podłogowe, ceramika, wanna, kabina – wszystkie te artykuły oferowane są w setkach wariantów. Rzadko jednak sięga się po jakiś nowy element. A gdyby... Czy w Europie mają szanse japońskie „washlety”, czyli słynne „kosmiczne sedesy”?

więcej...
data dodania: 2017-01-18

Dwutlenek tytanu nie ma dobrej prasy: powszechnie krytykowane jest dodawanie go bez umiaru, a przynajmniej bez powodu, do produktów spożywczych i kosmetycznych. Okazuje się jednak, że jego właściwości elektrochemiczne pozwalają na stworzenie warstwy „samoczyszczącej”. Warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę, jeśli tylko planujemy wykończenie domu jednorodzinnego metalowymi (alumiowymi lub mosiężnymi) okładzinami i nie zamierzamy spędzać dni i nocy z Karcherem w ręku.

więcej...
data dodania: 2017-01-17

Tworząc projekt domu jednorodzinnego, architekci zwykle dość rygorystycznie definiują przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Łazienka – to łazienka, sypialnia – to sypialnia. Wielofunkcyjność możliwa jest w salonie, ale i tu ma swoje granice. Nowojorski architekt Todd Bracher postanowił przełamać ten rygor – i na głośnych targach meblarskich w Kolonii zademonstrował „dom wolny od definicji”.

więcej...
data dodania: 2017-01-17

Dwa osobne krany do ciepłej i zimnej wody w Wielkiej Brytanii – to przedmiot żartów Polaków co najmniej od czasu Dywizjonu 303. Narody Południa i Północy nie przestają się zdumiewać upodobaniu Brytyjczyków do komplikowania sobie życia – ci jednak nie rezygnują. Przybysze na Wyspy klną, parzą się i marzną, sięgają po rozmaite prowizorki. Tymczasem okazało się, że Polak potrafi – i stworzył tanie, estetyczne i trwałe urządzenie do łączenia strugi wrzącej i lodowatej... więcej...

data dodania: 2017-01-15

Dopracowany projekt domu jednorodzinnego wymaga refleksji również nad zabezpieczeniem przeciwpożarowym. Zwykle zadawalamy się – dobre i to! – kilkoma czujnikami ognia i dymu, gaśnicą proszkową w szafie, staramy się też, ocieplając ściany, dbać o możliwie mało palną wersję styropianu. Jeśli jednak myślimy nad dodatkowymi zabezpieczeniami, ucieszy nas wiadomość o wynalazku dwóch studentów wydziału politechnicznego George Mason University w Virginii: jak się okazuje, możliwe... więcej...

data dodania: 2017-01-13

Londyńskie Muzeum Designu rozpisało konkurs o sporym znaczeniu społecznym: zróciło się do renomowanych projektantów (rangi Yvesa Béhara czy Konstantina Grcicia) o opracowanie rozwiązań domowych, w najdoskonalszy sposób przeciwstawiających się niepożądanym skutkom starości: samotności, izolacji, zagrożeniu. Które z tych elementów warto uwzględnić w projekcie domu jednorodzinnego?

więcej...
data dodania: 2017-01-12

Jedna z odwiecznych debat, jakieś doświadczyć muszą wszyscy, planujący wybór konkretnego projektu domu jednorodzinnego, dotyczy racji przemawiających za płaskim lub skośnym dachem. Argumentów jest bez liku: skośny jest malowniczy, nie pozwala na gromadzenie się zwałów śniegu, można za to dobrze wykorzystać dodatkową przestrzeń. Płaski jest za to nowoczesny, ergonomiczny i tańszy.

więcej...
data dodania: 2017-01-11

Zalety? Większa moc zasysania brudów, żadnej woni nagrzanego i zakurzonego powietrza, żadnego wtórnego obiegu kurzu i alergenów. I CISZA. A wady? No cóż, w pierwszej kolejności koszty, zwykle o rząd wielkości większe niż w przypadku zwykłego odkurzacza, a drugiej – potrzeba rozbiórki instalacji, gdy zatka się któraś z rur, prowadzących do centralnego zbiornika. A jednak: warto zastanowić się nad uwzględnieniem w naszym projekcie domu jednorodzinnego miejsca na odkurzacz... więcej...

data dodania: 2017-01-10

Niemal nikt, decydując się na realizację wymarzonego projektu domu, nie myśli o tym, by budować go z naruszeniem prawa – także budowlanego. Nikt nie planuje tzw. samowoli budowlanej. Ale czasem, w środku sezonu budowlanego, wobec znużenia wysiłkiem, kosztami, zbytnią dociekliwością nadzoru kusi, by powiedzieć sobie „och, załatwię tę zgodę później, a teraz postawię tylko tę ściankę, bo ekipa nie może wejść na piętro”. Nie warto. Naprawdę nie warto.

więcej...
data dodania: 2017-01-09

Styczeń 2017 zostanie zapamiętany za sprawą alarmów antysmogowych: lęka się Kraków, Nowy Targ i Warszawa, znajomi licytują się, niczym w rosyjskiej ruletce, rekordowymi wynikami zanieczyszczenia w ich mieście, stoją szkoły i przedszkola.
Zmiana tego stanu rzeczy to kwestia lat, wielkich projektów, inwestycji i zmian ustawodawczych. Każdy z nas może też, na etapie wyboru projektu domu jednorodzinnego, wybrać energoszczelne ściany, odpowiedni... więcej...

data dodania: 2017-01-07

Opierając się na szufli do odśnieżania i podnosząc wzrok na własny, wymarzony dom jednorodzinny, nietrudno zadać sobie pytanie: czy wybierając jego projekt, można było wymyślić coś, by zabezpieczyć się przed skutkami masywnych opadów śniegu, bądź je ograniczyć? A jeśli się tego zaniedbało, czy można to jeszcze zmienić?

więcej...
data dodania: 2017-01-04

Na rynku nieruchomości niełatwo się wypromować, nietrudno za to o konkurencję. Sporą pomysłowością wykazał się Roy Condrey, który uruchomił portal, informujący o „nawiedzonych domach”, ba, wyszukujący jhe wśród budynków do wynajęcia! Ktoś, kto zdecydował się na bardziej romantyczny (stromy dach, wąskie okna) model domu jednorodzinnego z przeznaczeniem na wynajem, może być przerażony.

więcej...
data dodania: 2017-01-04

Początek roku, mroźna zima, ochoczo podkręcamy ogrzewanie. Tymczasem warto, niekoniecznie dzwoniąc zębami, zerkać jednak od czasu do czasu na licznik gazu, a przede wszystkim – zanotować stan licznika w pierwszych dniach stycznia. Na razie za wcześnie na szacunki, ale pod koniec zimy można już będzie ocenić, czy mamy szanse zmieścić się z rocznym zużyciem w przedziale „do 1200 m.sześć”. Jeśli mamy – warto zacisnąć trochę pasa, uszczelnić albo wymienić okna i nie... więcej...

data dodania: 2017-01-03

Widmo wisi nad Polską – widmo zwiększonych opadów śniegu. Czy wybierając projekt domu jednorodzinnego można w jakiś sposób przygotować się do nadejścia sezonu śnieżyc, prócz może decyzji o stromym dachu, z którego łatwiej osuwają się lawiny? Co można uwzględnić, modyfikując projekt? Czy potrzebne będzie osobne stanowisko do składowania śniegu, czy wystarczy schowek na łopatę śnieżną w garażu?

więcej...