Aktualności

Wyniesione chodniki

data dodania: 2017-07-04

Ostatnie wichury i burze dały się we znaki tysiącom gospodarstw domowych. Oczywiście – do pewnego stopnia chłop strzela, Pan Bóg kule nosi, nie sposób przewidzieć pogody, można się przed nią co najwyżej ubezpieczyć. A jednak warto pomyśleć o dokonywanych na etapie projektowania domu jednorodzinnego posunięciach, które uchronić mogą właścicieli przed najczęstszym może, prócz podtopienia, zagrożeniem: epidemią spadających na ściany i samochody drzew.

Przyczyny – wypada powtórzyć – mogą być najróżniejsze: przed tornadem i sekwoja się nie ustoi. Ale często sami kręcimy bicz na własną głowę, dopuszczając, by rosnące na terenie posesji bądź na chodniku przed domem i ogrodzeniem drzewa miały.. podcięte korzenie.

Koszmar? Sabotaż? Ależ skąd, codzienność polskich miast i wsi: byle remont, byle poprawka w infrastrukturze schowanej pod powierzchnią ulicy wymaga 1,5-2-metrowego wykopu. „Korytowanie” to remontowy standard: jedne korzenie przytnie się szpadlem, drugie siekierą, trzecie szarpie koparką..

Tymczasem drzewo osłabione w ten sposób ma słabszy dostęp do wody (słabnie więc coraz bardziej – to prawdziwe błędne koło!), a ponadto jest słabiej ukotwione. Wystarczy niewielki nacisk – jak nie pchnięcie, to dmuchnięcie – i klon lub lipa leżą.

Rozwiązanie? Oczywiście, w miarę nie podcinać korzeni, a gdy już wyrosły, nie pruć trawnika podkopami. A jeśli jakiś pilny remont wymagał jednak przycięcia? Cóż, nie kijaem go, to pałką: skoro korzenie są płytsze, można unieść grunt: podsypując go albo instalując tzw. wyniesione (znacznie podniesione ponad powierzchnię ziemi) chodniki. Można. Naprawdę można. [ws].

Marzec 2015
data dodania: 2015-03-27
Po wyborze projektu domu, dopełnieniu wszystkich formalności, przychodzi w końcu czas, kiedy zaczynamy budować swój wymarzony dom. W niniejszym artykule chciałabym poruszyć temat ogrzewania łazienki. Pomieszczenie to powinno być o kilka stopni cieplejsze od pozostałych pomieszczeń, bo nikt przecież nie oczekuje że będzie chłodno po wyjściu z wanny czy spod prysznica. Aby dobrze czuć się w łazience, przyjmuje się średnie zapotrzebowanie na ciepło na poziomie ok 100W/m2.... więcej...
data dodania: 2015-03-13
Koniecznym jest, już na etapie tworzenia projektu domu rozplanować w nim rozmieszczenie instalacji elektrycznej. Powinna być ona niewidoczna. Ilość gniazdek i ich rozmieszczenie powinno być komfortowe oraz dostosowane do aranżacji wnętrza. Dobrze jak najwcześniej przewidzieć ilość, rodzaj i miejsce oświetlenia i sprzętu, który będziemy użytkować. W ten sposób unikniemy rozciągania po domu przedłużaczy i dodatkowych kabli. Zwracając uwagę na rodzaj pomieszczeń... więcej...
data dodania: 2015-03-12
Miło nam poinformować, że nasze biuro architektoniczne zostało nominowane do dwóch nagród. Pierwszą jest Certyfikat Rzetelni w Biznesie, a drugą Lider Polskiej Gospodarki.  Jest to dowód na to że praca jaką codziennie... więcej...