Aktualności

Wystarczy podpis inwestora

data dodania: 2017-06-30

Czy rzeczywiście rewolucja robotyczna w budownictwie jest już u bram? Zespół z Politechniki ETH w Zurichu, o którego dokonaniach nieraz piszemy na łamach portalu, postanowił pójść o krok dalej: dotąd zaprojektowane przezeń, zaprogramowane i zbudowane urządzenia wykonywały elementy budowy domu: wznosiły ściany, „tkały” wiaty lub zadaszenia, wykonywały elewację – i już to zmieniało nasze wyobrażenie o projektach domu jednorodzinnego i tym, jak mogą być realizowane.

Sprawy idą jednak naprzód coraz szybciej: wykładowcy ETH finalizują rozmowy z partnerami biznesowymi w sprawie wzniesienia trzypoziomowego (dwupiętrowego) domu na kampusie uczelni.

Prace, które rozpoczną się w Zurichu za kilka tygodni stanowić będą, w intencji designerów z ETH, „przekroczenie progu między eksperymentami i badaniami a wdrożeniem nowych rozwiązań do codziennej praktyki”. Przełom polegać ma m.in. na tym, że roboty wykonają ogromną większość prac – począwszy od kopania fundamentów, skończywszy zaś na odpowiednim ukształtowaniu siatki stalowej, która stanowić ma szkielet domu: pomiędzy jej dwie warstwy, oddzielone od siebie o 30 cm i przetykane prętami zbrojeniowymi, wpompowany ma być gęsty, szybkoschnący cement.

„Dotąd badacze eksplorowali jedną z możliwości robotyki, jak na przykład zdolność do drukowania przedmiotów w formacie 3D: przy budowie domu zamierzają jednak użyć kilkadziesiąt wzajemnie uzupełniających się maszyn. Jako pierwszy wkroczy na plac budowy robot, stawiający „szablony” ze stali: w dalszej kolejności dokona się natryskiwanie betonem, murowanie stropów i stawianie drewnianych ścian piętrowych.

Pół biedy, kiedy roboty zajmują się jedynie murowaniem domów. Prawdziwą obawę odczuwam na myśl o budynkach przez nie projektowanych.

 

Będę również rzeźby

Kwiecień 2015
data dodania: 2015-04-23
Chiny przechodzą przyspieszoną urbanizację na skalę niespotykaną w dziejach, miliony mieszkańców wsi przenoszą się dobrowolnie, lub za subtelną namową władz do nowo budowanych metropolii. Od 1978 roku szacuje się, że w Państwie Środka powstało już około 500 nowych miast. Rozmach i tempo w jakim powstają nowe metropolie może przeciętnego europejczyka wprawić w zdumienie. Część miast, które powstały dosłownie w szczerym polu nie jest wynikiem starannego planowania... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Nowoczesne technologie pozwalają na budowanie coraz to wyższych budynków w tempie, które jeszcze w dwudziestym wieku inżynierowie uznaliby za niemożliwe do osiągnięcia. Korzystają na tym kraje rozwijające się, w których ambicje często biorą górę na ekonomicznym rozsądkiem. Super-wysokościowce stały się symbolem prosperity i rosnącej potęgi gospodarczej dla wielu krajów, w szczególności Zatoki Perskiej i Chin. Obecnie miano najwyższej budowli... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Na początku maja w ofercie naszego Biura Architektonicznego KB Projekt... więcej...
data dodania: 2015-04-03
Obecnie na rynku mamy szeroki wybór w kwestii ogrzewania domu. W gotowych projektach domów, zazwyczaj sugeruje się rodzaj ogrzewania. Od tego dopasowania rodzaju ogrzewania zależy w dużej mierze, obecnie wymagana charakterystyka energetyczna budynku. Musimy dobrze zastanowić się nad tym wyborem, gdyż rodzaj kotłowni ma swoje określone wymagania adaptacyjne. Np. kotłownia na paliwo stałe musi mieć co najmniej 7m2 powierzchni i okno. Nie zawsze jest możliwość dostosowania... więcej...