Aktualności

Zaproszenie dla deszczu

data dodania: 2017-12-27

W tradycyjnej architekturze dach służyć miał jako osłona przed deszczem – nie tylko, co oczywiste, dachu budynku, ale i wszystkich fragmentów działki, nad którymi rozpościerał się miłosierny okap. Współczesne projekty architektoniczne podejmują grę z takimi wyobrażeniami – i okazuje się, że okap może być rodzajem fikcji architektonicznej, za którą kryje się przemyślany plan nawodnienia miniaturowego ogrodu. 

Świetnym tego przykładem jest projekt domu jednorodzinnego zaprojektowany przez czynnego w Wielkiej Brytanii Tonkina Liu. Luksusowy (choć z godziwą przeszłością) domek w Clerkenwell przez lata olśniewał swoją klasyczną, powściągliwą, georgiańską fasadą. Tak jednak było od frontu – miniaturowy ogród na zapleczu pozwalał zaspokoić fantazje mieszkańców domu o nowalijkach i w żadnym razie nie nadawał się do zwiedzania czy rekreacji.

Projektant remontu, czyli Liu, najpierw wznieśli wielokrotni wyższy i dalej sięgający od pierwotnego stropodach, obficie korzystając z pobliskich hurtowni sklejki –następnie zaś zaczęli wydzielać poszczególne przestrzenie. Dachy, wycięty zgodnie z linią annalemy, dopuszcza maksimum słońca w ciągu całego roku – a z jego obrzeża, dzięki rynnie, ścieka dodatkowa woda deszczowa do małego ogrodu. W ramach tego projektu mieszkańcy Clerkenwell po raz pierwszy nie wstydzą się swojego domu, lecz chwalą się nim. Warto to zapamiętać: w każdej sytuacji ludzkiej i terenowej posiadanie własnego ogrodu jest powodem do chluby. 

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...