Aktualności

Zarosnąć w pokoju

data dodania: 2018-01-15

Większość projektantów domów jednorodzinnych dba o otoczenie ich zielonym żywopłotem lub odpowiednie rozmieszczenie drzew na trawniku. Króluje jednak zasada, że zieleń nie powinna dotykać ścian budynku: no, może najwyżej bluszcz lub winorośl, wówczas jednak na solidnej siatce. W Portugalii, gdzie wilgoć jest mniej dotkliwa, łatwiej wyzbyć się tego rodzaju zastrzeżeń: „Ukryty Dom” w orzechowym gaju Marco de Canaveses dosłownie tonie w zieleni.

Ernesto Pereira, projektant stojący za wzniesieniem niewielkiego (80 m.kw.) domu jednorodzinnego postanowił w pełni skorzystać z możliwości, jakie daje bujna wegetacja tak, aby „ukryć” dom w rozrastających się drzewach, czy raczej, jak deklaruje, „nie narzucać swojej obecności krajobrazowi”. „Wolimy zlać się z przyrodą niż ją poprawiać” – dodają mieszkańcy przeszklonego, opartego na betonowej platformie budynku.

Przez większość roku dom – ogrodzony wysokim płotem – zacieniony jest i przesłonięty bujnie rozrośniętymi drzewami. Kiedy późną, portugalską jesienią liście zaczynają opadać, słońce penetruje wnętrze budynku, padając na pomalowane na czarno ściany nośne i podnosząc temperaturę o decydujących kilka stopni. Zdaniem projektanta, pod warunkiem przycinania pędów pobliskich drzew dwa razy do roku nie istnieje ryzyko zniszczenia budynku przez wegetację czy jego „zagłuszenia”: możliwości zaś izolacji termicznej i akustycznej są ogromne.

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...