Aktualności

Zielona stal

data dodania: 2016-07-29

Potencjał bambusu – budowlany, opałowy i destrukcyjny – znany jest od dawna: cały świat potrafi zidentyfikować tę kolankową roślinę, wszyscy kroją warzywa na „bambusowych deskach”, kto kupował na bazarkach, ma pewnie składane bambusowe stoliki. Architekt Vo Trong Nghia idzie dalej: podkreślając taniość, wytrzymałość i odnawialność bambusu pragnie, by stał się on „zieloną stalą XXI wieku”.

Vo Trong podkreśla taniość i wytrzymałość bambusu którego elastyczność jeszcze rośnie po tradycyjnym sposobie obróbki, czyli namoczeniu i suszeniu w  dymie. Od kilku lat kierowana przezeń pracownia projektowa wykonuje z wiązek bambusu szkielety budowlane, przegrody i rusztowania, nagradzane na największych targach architektonicznych: pawilon jego konstrukcji reprezentował Wietnam na ubiegłorocznych targach Expo w Mediolanie.

Jego najnowsza realizacja, czyli bambusowy ogród, zaprezentowany na w Sydney na pokazie Sherman Contemporary Art. Foundation, stanowi przewrotną wariację na temat zieleni miejskiej i autotematyzmu: na zbudowanym z bambusu rusztowaniu znalazły się wyplecione z bambusa, napełnione ziemią kosze – rodzaj gigantycznych donic, w których rosną m.in. sadzonki młodych bambusów… Sam pomysł jest jednak całkiem na serio: w przeludnionych miastach-molochach Azji Południowo-Wschodniej próżno szukać zieleni miejskiej, i przenośne „wiszące ogrody” mogą być dla nich ocaleniem.

Niestety, nadwiślański odpowiednik bambusu, jeśli idzie o tempo wzrostu, czyli wierzba energetyczna, nadaje się głównie do wyplatania koszyków… (ws)

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...