Aktualności

Złote Maliny i Makabryły

data dodania: 2016-03-03

W Wielkiej Brytanii wielkie zasługi w tej dziedzinie położył architekt i historyk sztuki Cameron Sinclair, który jako 16-letni reporter gazety szkolnej zaczął wypytywać projektantów w rodzinnym Bath o bryły budynków pozostawiające wiele do życzenia – a jako dorosły inwestor i wykładowca powołał do istnienia antynagrodę znaną jako „Dead Prize”. Jest ona przyznawana w Londynie już od kilku lat – a na antylaur zasłużyły takie koszmary, jak dworzec autobusowy w Preston („betonowe lasagne”) czy słynny już wieżowiec londyński „Walkie Talkie”, położony przy Fenchurch Street, prawdziwie uderzający swoją nieforemnością.

W Polsce często wzdycha się na temat „gargameli”: uderzających swoją szpetotą projektów domów jednorodzinnych. Jak się okazuje, prawdziwy koszmar mogą nam zafundować dopiero budynki i realizacje wielkoformatowe: w Krakowie od lat designerzy i architekci drżą przed laurem „Archi-Szopy”, ogólnopolską antynagrodą jest zaś Makabryła: w tym roku internauci przyznają ją (już za kilka dni) po raz dziesiąty.

Opinia publiczna bywa zjadliwa: pierwszą Makabryłę otrzymała w 2007 roku wieża widokowa przy Moście Staromiejskim w Gorzowie Wielkopolski, w kolejnych latach na ten ciemny laur zasłużył m.in. nowy budynek telewizji publicznej w Warszawie, słynny „pomnik Chrystusa” w Świebodzinie, a w roku 2014 – wycinka parku w Rybniku. Kto zostanie wyróżniony w najbliższy poniedziałek?

Obsada jest mocna: w finałowej jedenastce znalazł się m.in. budynek Akademii Sztuk Pięknych (!) w Katowicach, zwany pieszczotliwie „nosorożcem”, uszlachetniony iście cmentarnej urody bramą-portalem Zaułek Solny we Wrocławiu czy mocno krzykliwa „instalacja” Maurycego Gomolickiego, zatytułowana „Fryga”, od której mieszkańcy mocno zaniedbanego starego Szczecina dostają zawrotów głowy. Faworytem wydaje się jednak projekt hali targowej Centrum Handlowe Liwa w Kwidzynie – parawan ślepych ścian, które z trzech stron zasłoniły widok na świat mieszkańcom dwóch XIX-wiecznych kamieniczek.

Nominacje już  w poniedziałek: czekamy. (ws)

Luty 2016
data dodania: 2016-02-29

Nie sposób, żeby projekty tanich domów jednorodzinnych uwzględniały wszystkie okoliczności i warunki zewnętrzne, wynikające choćby z planu zagospodarowania przestrzennego: ruch samochodowy (szerzej: kołowy), hałaśliwe sąsiedztwo czy zakłady produkcyjne. Rozpoznanie takich zagrożeń to zadanie dla przyszłego właściciela czy inwestora: pomocne mogą być (będziemy o tym wkrótce więcej pisać na łamach KB Projekt) również mapy akustyczne. Co jednak... więcej...

data dodania: 2016-02-26

W stolicy Polski nadal liczyć można na koniunkturę, jeśli idzie o projekty i budowę domów i biur. Po raz pierwszy od dwóch lat bardziej atrakcyjny okazuje się jednak Budapeszt.

więcej...
data dodania: 2016-02-24

Termin „miliony” pada coraz częściej, gdy mowa o... wielkości wynajmowanych w Polsce powierzchni magazynowych. „W 2016 firmy wynajmą nawet dwa miliony m.kw. powierzchni magazynowej” – zapowiadali w grudniu ub roku eksperci JLL. „Blisko 2,5 mln m.kw. hal znalazło najemców w Polsce w 2015 roku” – podsumowuje ubiegłoroczne doświadczenia wczorajszy „Parkiet”.

więcej...
data dodania: 2016-02-23

Progi zwalniające – popularne poprzeczne „garby” na jezdni, które w ostateczności (i z ominięciem przepisów) kilkuosobowa ekipa jest w stanie zbudować w kilka godzin wielu mieszkańcom domów jednorodzinnych przy niewielkich ulicach wydają się jedyną szansą na zapewnienie sobie spokoju i bezpieczeństwa. Niedzielnych rajdowców nie brakuje: dziesięciocentymetrowy garb, zasygnalizowany znakiem A-11a, jest ich w stanie nauczyć moresu.

więcej...
data dodania: 2016-02-19

 

W Polsce, gdzie żywa jest jeszcze pamięć ogrodzeń prokurowanych z wkopanych do połowy w ziemię starych opon (czasem jeszcze malowanych na biało lub zielono), kilometrów pordzewiałej i poszarpanej siatki, płotów ze starych szyn, niełatwo jest propagować odwoływanie się przy projektowaniu ogrodów do idei „minimalizmu” i „recyclingu”.

więcej...
data dodania: 2016-02-17

To niezwykłe, jak różne pomieszczenia - dziś określilibyśmy je mianem „użyteczności publicznej” - mogą znaleźć się w budynku mieszkalnym: dawniej kamienicy, dziś willi lub domu jednorodzinnym. A na co pozwolą nam nasze plany?

więcej...
data dodania: 2016-02-14

Biuro Architektoniczne KB Projekt zostało ponownie wyróżnione przez niezależną instytucję. Otrzymaliśmy zaproszenie od Narodowego Komitetu Seniora do wystąpienia w roli eksperta w XXIII edycji Welconomy Forum in Toruń, które ma odbyć się w dniach 7-8 marca 2016 roku.  Tematem tegorocznej edycji będzie "Integracja i Współpraca. Gospodarka - Nauka – Innowacyjność".

więcej...
data dodania: 2016-02-12

Domki z widokiem na Zalew Czorsztyński, Tatry, Zatokę. Domki jednorodzinne z piaskownicą, grillem, dwoma sypialniami na piętrze. Na większości portali zajmujących się wynajmem noclegów na wakacje znaleźć można dziesiątki takich ofert. Czy w Polsce zaczyna się opłacać budowa kilkupokojowych domów na wynajem?

więcej...
data dodania: 2016-02-11

Przedmieścia jako propozycja urbanistyczna dla „wyższej klasy średniej” zaistniały pod koniec XIX wieku. Polska Dwudziestolecia była za uboga, żeby rozwinęły się w niej „suburbia” w rodzaju nowojorskiego Westchester. Czy w III RP doczekamy boomu w okolicach Warszawy czy Poznania?

więcej...
data dodania: 2016-02-05

Ekolodzy, zwolennicy vintage'u i amatorzy staroci jednogłośnie zachwalają adaptowanie istniejących już budynków i rozwiązań architektonicznych na mieszkania. Czy zawsze się to udaje – i co można dzięki temu zyskać?

więcej...
data dodania: 2016-02-04

Nie, nie chodzi o domy budowane na palach ani o dwutygodniowy rejs rekreacyjny w „pływającym hotelu” odizolowanym od świata. Czy w przyszłości możliwe będzie wykorzystanie jako przybrzeżnych budynków statków, które zakończyły swoją służbę na morzu?

więcej...
data dodania: 2016-02-03

 

Polskie projekty od lat mają się dobrze w świecie: głośno było o sukcesie Macieja Zawadzkiego, którego projekt Muzeum Imigrantów Latynoskich w Miami został w roku 2011 nominowany w  konkursie Budynek Roku World Architecture Festival w Barcelonie; w dwa lata później absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Hugon Kowalski zdobył nagrodę Archiprix International za projekt... więcej...