Aktualności

Złoty rdzeń

data dodania: 2017-09-17

Każdy, kto realizuje projekt budowy domu jednorodzinnego, usiłuje łączyć ogień z wodą, szukając materiałów zarazem wysokiej jakości, jak tanich. Na podobnym połączeniu sprzeczności budowane są zresztą kampanie reklamowe producentów wyposażenia wnętrz, wabiki marketów i zawartość większości miesięczników poświęconych „sprawom budowlanym”: każdy chce wznieść budynek dobrej jakości, lecz nikim kosztem.
Każdy? Niekoniecznie. Paryski architekt Édouard François, właściciel autorskiego studia projektowego, który wygrał ostatnio przetarg na wzniesienie w centrum stolicy Francji „wieży” M6B2 przekonuje, że budować należy z najdroższych materiałów: złota, srebra, miedzi i tytanu. I że w ostatecznym rachunku to się opłaca.

Wywód pana François jest prosty i nie można mu odmówić elegancji dowodowej. Jak twierdzi, tylko kosztowne surowce warte są tyle, by opłacało się podjąć trud ich wydobycia i odzyskania w sytuacji, gdy – po ukończeniu „cyklu życia” danego budynku lub w przypadki potrzeby jego renowacji – niektóre elementy są demontowane i wyburzane. Beton, nawet architektoniczny, kwalifikuje się jako gruz, podobnie jak styropian, wata mineralna, instalacje, rury, tynki; miedziane kable zechcą może opalić gdzieś na wysypisku „nurkowie”.

Ale metale szlachetne? Te cenione będą zawsze – mówi François i wskazuje na zaprojektowaną przez jego firmę wieżę, której fasady osłaniają.. panele z zielonego tytanu. „Nikt nie pozbywa się tytanu” – deklaruje Francuz i ma rację, podobnie jak wtedy, gdy podkreśla wartość złotych zaworów, srebrnych instalacji rozdzielczych, tytanowych prętów zbrojeniowych. To racja – przewrotna, wymagająca istnienia inwestorów instytucjonalnych czy rodzinnych, których stań na perspektywę oceny wartości rezydencji z perspektywy dłuższej niż pojedyncze ludzkie życie. Przewrotna – lecz racja.

A Państwo, gdzie myśleliście wykorzystać nity z palladu?


Tytanowe panele na pierwszym planie

Kwiecień 2013
data dodania: 2013-04-22
Założenia do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków przyjęte. Przepisy zapewnią wdrożenie unijnych dyrektyw. Dotyczą między innymi  systemu certyfikacji energetycznej budynków i kontroli systemów klimatyzacji i ogrzewania. więcej...
data dodania: 2013-04-15
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w naszej akcji promocyjnej,... więcej...
data dodania: 2013-04-07
Od 2020 roku wszystkie projektowane i budowane domy,  w związku z... więcej...
data dodania: 2013-04-03
Małopolsko-Podkarpacki Klaster Czystej Energii oraz Katedra Ekonomiki i... więcej...
data dodania: 2013-04-01
Coraz częściej w różnych publikacjach pojawia się pojęcie „dom... więcej...