Aktualności

Zmiel pan cegłę

data dodania: 2016-05-01

Gruz pochodzący z wyburzania starych części domu lub choćby drobnych prac remontowych zawsze stanowi wyzwanie. Jak go zagospodarować, a przede wszystkim, jak można go powtórnie wykorzystać?

Mimo zaawansowania dziesiątków technologii budowlanych, w tej kwestii postęp jest niewielki: gruz ceglany, betonowy czy rozbiórkowy zawsze zajmuje zbyt wiele miejsca, jest nieporęczny, ciężki, a przede wszystkim może – potwornie brudzi. Dr Błażej Brzostek, specjalista od życia miejskiego w PRL, opowiadając w niedawnej rozmowie o „Warszawie Tyrmanda” wspominał: - Jak powojenne miasto, które w 60 procentach składało się z ruin, mogło zachować czystość? Z ruin się kurzyło, rozmywał je deszcz, rozsypywał wiatr. A jeszcze ta  bezustanna, wszechogarniająca budowa (…), przewożenie cegieł i gruzu odkrytymi wozami konnymi…

Koni mniej, mniej też w dzisiejszych rozbiórkach przedwojennej cegły, ale reszta wyzwań pozostaje ta sama, w tym to najważniejsze: jak znaleźć zastosowanie i miejsce dla gruzu w projekcie nowego domu w innym miejscu i rubryce niż „koszta utylizacji”?

Nie ma cudów, zacząć trzeba od selekcji: płytki i armatura sanitarna, instalacje winidurowe, czyli przede wszystkim przewody wodociągowe, a prócz tego futryny, drzwi, okna, rury i płyty azbestowe, eternit, a zwłaszcza szczególnie niebezpieczne dla środowiska poszycia dachowe czyli smoły, papę i wełnę mineralną przyjdzie wydzielić. Reszta jednak - gruz ceglany, ceramiczny i betonowy – czekają na kruszarki.

Rynek skupu i przeróbki gruzu szacowany jest obecnie w Polsce na 10 mln ton rocznie. W branży obecne są firmy wypożyczające jedną z typowych kruszarek – udarowych, szczękowych i walcowych – dostępnych na rynku również w wersji mobile. Potem zaś wystarczy wyznaczyć ludzi do obsługi, jeśli w rozbieranych ścianach było sporo żelazobetonu – to upomnieć się u właściciela kruszarek o separator magnetyczny – i można mielić.

A jak może nam się przydać gruz w trakcie budowy domu? Wykorzystanie go do utwardzania drogi dojazdowej, zasypywania w niej ubytków, etc., to rozwiązania najbardziej oczywiste, ale banalne i na niedługą metę. Znacznie lepiej byłoby, by już na etapie projektu domu uwzględniono wykorzystanie kruszywa jako wypełniacza przy zalewaniu fundamentów. W dalszej kolejności można ja użyć przy murowaniu mniej newralgicznych elementu infrastruktury gospodarstwa domowego: ścieżek, podjazdu, a nawet ogrodzenia. Sprawdzi się jako fundament skalniaków, ław czy kręgów ogniskowych – i kilkugodzinna praca kruszarki opłaci się aż nadto, gdy okaże się, że nie musimy ściągać z daleka ciężarówek z gruzem. (ws)  

Luty 2016
data dodania: 2016-02-29

Nie sposób, żeby projekty tanich domów jednorodzinnych uwzględniały wszystkie okoliczności i warunki zewnętrzne, wynikające choćby z planu zagospodarowania przestrzennego: ruch samochodowy (szerzej: kołowy), hałaśliwe sąsiedztwo czy zakłady produkcyjne. Rozpoznanie takich zagrożeń to zadanie dla przyszłego właściciela czy inwestora: pomocne mogą być (będziemy o tym wkrótce więcej pisać na łamach KB Projekt) również mapy akustyczne. Co jednak... więcej...

data dodania: 2016-02-26

W stolicy Polski nadal liczyć można na koniunkturę, jeśli idzie o projekty i budowę domów i biur. Po raz pierwszy od dwóch lat bardziej atrakcyjny okazuje się jednak Budapeszt.

więcej...
data dodania: 2016-02-24

Termin „miliony” pada coraz częściej, gdy mowa o... wielkości wynajmowanych w Polsce powierzchni magazynowych. „W 2016 firmy wynajmą nawet dwa miliony m.kw. powierzchni magazynowej” – zapowiadali w grudniu ub roku eksperci JLL. „Blisko 2,5 mln m.kw. hal znalazło najemców w Polsce w 2015 roku” – podsumowuje ubiegłoroczne doświadczenia wczorajszy „Parkiet”.

więcej...
data dodania: 2016-02-23

Progi zwalniające – popularne poprzeczne „garby” na jezdni, które w ostateczności (i z ominięciem przepisów) kilkuosobowa ekipa jest w stanie zbudować w kilka godzin wielu mieszkańcom domów jednorodzinnych przy niewielkich ulicach wydają się jedyną szansą na zapewnienie sobie spokoju i bezpieczeństwa. Niedzielnych rajdowców nie brakuje: dziesięciocentymetrowy garb, zasygnalizowany znakiem A-11a, jest ich w stanie nauczyć moresu.

więcej...
data dodania: 2016-02-19

 

W Polsce, gdzie żywa jest jeszcze pamięć ogrodzeń prokurowanych z wkopanych do połowy w ziemię starych opon (czasem jeszcze malowanych na biało lub zielono), kilometrów pordzewiałej i poszarpanej siatki, płotów ze starych szyn, niełatwo jest propagować odwoływanie się przy projektowaniu ogrodów do idei „minimalizmu” i „recyclingu”.

więcej...
data dodania: 2016-02-17

To niezwykłe, jak różne pomieszczenia - dziś określilibyśmy je mianem „użyteczności publicznej” - mogą znaleźć się w budynku mieszkalnym: dawniej kamienicy, dziś willi lub domu jednorodzinnym. A na co pozwolą nam nasze plany?

więcej...
data dodania: 2016-02-14

Biuro Architektoniczne KB Projekt zostało ponownie wyróżnione przez niezależną instytucję. Otrzymaliśmy zaproszenie od Narodowego Komitetu Seniora do wystąpienia w roli eksperta w XXIII edycji Welconomy Forum in Toruń, które ma odbyć się w dniach 7-8 marca 2016 roku.  Tematem tegorocznej edycji będzie "Integracja i Współpraca. Gospodarka - Nauka – Innowacyjność".

więcej...
data dodania: 2016-02-12

Domki z widokiem na Zalew Czorsztyński, Tatry, Zatokę. Domki jednorodzinne z piaskownicą, grillem, dwoma sypialniami na piętrze. Na większości portali zajmujących się wynajmem noclegów na wakacje znaleźć można dziesiątki takich ofert. Czy w Polsce zaczyna się opłacać budowa kilkupokojowych domów na wynajem?

więcej...
data dodania: 2016-02-11

Przedmieścia jako propozycja urbanistyczna dla „wyższej klasy średniej” zaistniały pod koniec XIX wieku. Polska Dwudziestolecia była za uboga, żeby rozwinęły się w niej „suburbia” w rodzaju nowojorskiego Westchester. Czy w III RP doczekamy boomu w okolicach Warszawy czy Poznania?

więcej...
data dodania: 2016-02-05

Ekolodzy, zwolennicy vintage'u i amatorzy staroci jednogłośnie zachwalają adaptowanie istniejących już budynków i rozwiązań architektonicznych na mieszkania. Czy zawsze się to udaje – i co można dzięki temu zyskać?

więcej...
data dodania: 2016-02-04

Nie, nie chodzi o domy budowane na palach ani o dwutygodniowy rejs rekreacyjny w „pływającym hotelu” odizolowanym od świata. Czy w przyszłości możliwe będzie wykorzystanie jako przybrzeżnych budynków statków, które zakończyły swoją służbę na morzu?

więcej...
data dodania: 2016-02-03

 

Polskie projekty od lat mają się dobrze w świecie: głośno było o sukcesie Macieja Zawadzkiego, którego projekt Muzeum Imigrantów Latynoskich w Miami został w roku 2011 nominowany w  konkursie Budynek Roku World Architecture Festival w Barcelonie; w dwa lata później absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Hugon Kowalski zdobył nagrodę Archiprix International za projekt... więcej...