Aktualności

Żółta klatka schodowa

data dodania: 2018-04-12

Budynki szkolne mają swoje prawa. Muszą być duże. Muszą być bezpieczne. Muszą mieć doskonale zorganizowaną logikę przestrzeni, by zapewnić przelewanie się tłumów z klasy do klasy i w poszukiwaniu wolnego miejsca. To wszystko odróżnia je od projektów domów jednorodzinnych, które rzadko kiedy powstają z takim rozmachem. Ale dwie rzeczy można od projektantów szkół zapożyczyć: posługiwanie się kolorem jako elementem organizującym przestrzeń i wyraźne wyodrębnianie elementów służących innym niż większość czynnościom.

Oba rozwiązania doprowadziła do perfekcji międzynarodowa (ze skandynawskimi korzeniami) pracownia Architects Storaket Architectural Studio, która zaprojektowała edukacyjne kombo (przedszkole, podstawówka i szkoła średnia) dla ormańskiego Erewania. Powtórzone modularnie rozwiązania z odrębnymi strefami kolorystycznymi dla kilku kolejnych roczników, nieregularne „otwory drzwiowe” wycięte w surowym betonie, ostentacyjny brak tynków (betonowe ściany pokryte są kilkoma warstwami „młodzieżo-opornego” lakieru) – tak, to musi się spodobać.

Szczególnym jednak pomysłem jest wyprowadzenie na zewnątrz budynków klatek schodowych, trochę po corbusierowsku. Wąskie, strome walce pomalowane na ciepło żółto niby przylegają do klatek schodowych, ale zarazem wyraźnie wskazują na odrębność tej formy od innych. To zdjęcie wygląda z daleka jak kartka z podręcznika fizjologii, wyraźnie ukazując osobność schodów, ich rolę w organizacji ruchu w budynku – i warto byłoby zobaczyć projekt domu jednorodzinnego, gdzie znalazłoby się miejsce na podobne rozwiązanie.

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...