O OKŁADZINACH CERAMICZNYCH SŁÓW KILKA

00010172_800_400Do płyt zaliczamy konglomeraty, czyli płyty wiązane żywicami oraz płyty betonowe, szklane i wykonane z kamienia naturalnego. Ostatnią grupę tworzy mozaika, czyli ceramika, kamień naturalny oraz szkło.

Jeżeli chcemy, aby podczas remontu okładzina ceramiczna sprawiała nam jak najmniej kłopotów, powinniśmy sięgnąć po płytki. Ich porowata struktura sprawia, że zaprawa klejowa, jaka zostanie na nie naniesiona, będzie miała bardzo dobrą przyczepność. Należy jednak pamiętać, że jeżeli planujemy ułożenie ceramiki na podłodze, to musimy nanieść zaprawę klejową na spód płytki oraz na podłoże. Jest to wymagane ze względu na warunki użytkowania płytek. Ułożenie ich na podłodze sprawi, że będą one wystawione na nadmierne obciążenia związane z przemieszczaniem się domowników.

Jeżeli zdecydujemy się na gres, zamiast na glazurę czy krzemionkę, musimy wziąć pod uwagę fakt, że płytki wykonane z tego materiału są gładkie, co ogranicza ich przyczepność. Należy wówczas używać elastycznych zapraw klejowych, które posiadają właściwości adhezyjne, co sprawia, że płytki bez większych problemów przylegają do podłoża.

Podczas remontu coraz częściej decydujemy się na użycie płyt wykonanych z kamienia sztucznego. Każdy znajdzie coś dla siebie z bogatej oferty na rodzimym rynku. Niestety płyty te są dość drogie, ponadto należy dobrać do nich dobrą zaprawę mocującą.
Do płyt betonowych, jak i konglomeratów należy stosować szybko wiążącą, hydrauliczną zaprawę, która zapobiega odkształcaniu się płyt. Taka deformacja materiału może nastąpić poprzez występowanie nadmiernej wilgoci.

Pamiętajmy, że jeżeli po ułożeniu płyt, występuje zjawisko podnoszenia się rogów, o które można się potknąć, taki towar podlega reklamacji.
Jeżeli zdecydujemy się na ostatnią grupę okładzin ceramicznych, czyli na mozaikę, powinniśmy najpierw pojedyncze kamyczki wykonane z kamienia naturalnego lub szkła, mocować na siatce nośnej (tylną stroną, na stronie przedniej - tylko wtedy, kiedy chcemy mozaiką wyłożyć dno basenu). Ze względu na małe rozmiary i duże ilości używanych pojedynczych kamyczków, powinniśmy zastosować taką zaprawę, która jednocześnie ułatwi klejenie mozaiki oraz jej fugowanie.

gaj