OBLICZANIE KOSZTÓW BUDOWY DOMU
Jak zbudować dom tanio i solidnie? Jak obliczyć koszty inwestycji, tak by nie zabrakło pieniędzy na realizację? To dylemat każdego, kto marzy o posiadaniu własnego domu. Niewielu inwestorów dysponuje budżetem, pozwalającym na nieograniczone wydatki, ale nawet oni nie lubią szastać pieniędzmi.
Gdyby zapytać przeciętnego inwestora, z jakich etapów składa się budowa domu, odpowiedź byłaby dość jasna i oczywista. Najpierw zaczyna się od robót ziemnych i fundamentów. To stan zerowy – podpowiadają fachowcy. Potem wznosi się ściany i buduje dach – tak powstaje stan surowy otwarty. Zamontowanie okien i drzwi to stan surowy zamknięty. Finisz prac to roboty wykończeniowe. Procedura jest określona i powielana tysiące razy. Znacznie trudniej odpowiedzieć na pytanie: ile taka przyjemność będzie kosztować i to nawet rozpatrując identyczne budynki.
Działka
Problem zaczyna się już na etapie działki. W zależności od rodzaju gruntu, wykopanie fundamentów może kosztować kwotę oznaczoną jako „x”, a może bez problemu stanowić wielokrotność tej sumy. Ziemia grząska, gliniasta, torfowisko albo osuwisko znacznie podnoszą koszty postawienia fundamentów. Rozwiązaniem zagadki może być geotechniczne badanie gruntu.
Technologia.
Podobnie bywa z technologiami. Stosowanie tradycyjnych metod może spowodować wydłużenie czasu budowy, w porównaniu z korzystaniem z nowoczesnych technologii, kiedy wyspecjalizowana ekipa postawi dom od fundamentów od dachu. Ta pierwsza metoda jest za to tańsza.
Metoda praktyczna.
Jak więc radzą sobie fachowcy? Na podstawie wskaźników i obliczeń z wielu budów przyjęto, że cztery etapy budowy, wymienione wyżej – to znaczny stan zerowy, surowy otwarty, stan surowy zamknięty oraz roboty wykończeniowe można podzielić procentowo, odnosząc się do ich kosztów. I tak stan zerowy to około 12 % całej sumy, jaką trzeba wydać na budowę domu, stan surowy otwarty to kolejne 30 %, surowy zamknięty 23 %, a wykończenie – 35 % całego kosztu budowy domu. Według cen, obowiązujących jesienią 2012 roku przyjmuje się, że całkowity koszt wybudowania metra kwadratowego domu to 2500 złotych. Postawienie przeciętnego budynku o powierzchni 150 m.kw. zamknie się więc kwotą 375 tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy od regionu Polski. Z reguły inwestycja w dużym mieście jest droższa niż na wsi.
Dla inwestorów, potrzebujących jeszcze dokładniejszych danych, wyjściem jest skorzystanie z kalkulatorów budowlanych, umożliwiających przeliczenie ile i jakiego rodzaju materiałów trzeba będzie zużyć, budując tak jak przewiduje konkretny projekt domu. Przykładowy kalkulator można znaleźć tutaj.
Kolejnym rozwiązaniem jest sporządzenie kosztorysu budowy. To plan wydatków, przygotowany przez doświadczonego kosztorysanta, na podstawie tak zwanego przedmiaru, czyli właśnie wyliczenia, ile potrzeba materiału na poszczególne etapy budowy domu, ale z uwzględnieniem specjalnych katalogów z aktualnymi danymi na temat norm zużycia materiałów, sprzętu, kosztów robocizny, z rozbiciem na etapy prac budowlanych. Z tak sporządzonego kosztorysu można dowiedzieć się niemal wszystkiego na temat ceny inwestycji. Z krótkiego przeglądu ofert rynkowych wynika, że sporządzenie takiego dokumentu kosztuje od 50 zł w górę. Można też zlecić kosztorysantowi porównanie ofert cenowych, przedstawionych przez kilku inwestorów.
RR