OGRZEWANIE DOMU - KOMINEK

 

Kominek to według definicji kryte palenisko, umieszczone w ścianie, znajdujące się niewiele wyżej niż poziom podłogi. Nad kominkiem znajduje się okap, odprowadzający dym do przewodu kominowego. Sucha definicja nie oddaje szeregu znaczeń, z jakimi kojarzy się kominek – czyli przytulność, ciepło, domowa atmosfera. Dlatego budowanie kominków stało się prawdziwą modą i niemal każdy dom jest wyposażony w to pożyteczne urządzenie.

sxc.hu

Kominki mogą pełnić funkcję dekoracyjną oraz być użytecznym elementem, służącym do ogrzewania domu. Wszystko zależy od decyzji właściciela nowego domu. Podobnie jak w przypadku okien, dachu czy rozkładu pomieszczeń, także decyzja o umieszczeniu kominka powinna zostać podjęta już na etapie projektowania przyszłego budynku, o ile projekt, jaki mamy, nie przewiduje umieszczenia tego urządzenia. Wymarzonym miejscem do zainstalowania kominka jest salon, centralne pomieszczenie każdego domu, gdzie gromadzą się domownicy i przyjmowani są goście. Kwestie techniczne wymagają, by kominek znajdował się na ścianie, gdzie zaprojektowane są przewody kominowe. To wynika z czystej praktyki – ujście dla dymu powinno być jak najłatwiejsze, bez żadnych zagięć i załamań – zapewnia to równomierny płomień i prawidłowe spalanie drewna. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, że kominek jest dość ciężki – w zależności od rodzaju może ważyć kilkaset kilogramów, dlatego musi być umieszczony na odpowiednim podłożu, zdolnym wytrzymać taki ciężar. Ponadto w pobliżu kominka nie mogą przebiegać przewody elektryczne czy inne instalacje. Te wszystkie kwestie pomoże rozwiązać projektant, podobnie jak montaż kominka należy powierzyć fachowcom. Szczególnie jeśli chcemy, by ciepło rozprowadzane było po całym domu – wtedy konieczne będzie wykonanie specjalnych przewodów wentylacyjnych.

Kominki mogą być otwarte albo zamknięte. Te pierwsze nie mają paleniska, zabezpieczonego drzwiczkami – pozwala to obserwować płonący ogień. Ma to szczególny urok, ale nie jest zbyt praktyczne – takie kominki mają małą sprawność cieplną, inaczej mówiąc – trzeba zużyć dużo drewna, by w domu zrobiło się ciepło. Dodatkowo otoczenie takiego kominka – podłoga czy ściany, powinny być wykonane z materiałów niepalnych. Zawsze istnieje ryzyko, że przeskoczy iskra i wybuchnie pożar. Kominki zamknięte mają specjalną szybę albo drzwiczki, izolujące ogień od otoczenia zewnętrznego. Ten typ pozwala na bardziej efektywne ogrzanie domu. Istnieją wkłady kominkowe albo kasety. Wkłady instaluje się w nowych kominkach, obudowując je cegłą. Kasety wkłada się do istniejących już kominków. Wkłady mogą być dwojakiego rodzaju – stalowe lub z cegły. Te materiały dobrze gromadzą ciepło, potem przez długi czas je oddają a ponadto są odporne na wysoką temperaturę i jej zmiany.

Zupełnie innym rodzajem kominków są urządzenia z płaszczem wodnym. Ciepło z kominka wykorzystywane jest w instalacji centralnego ogrzewania i do ogrzewania ciepłej wody. Niewątpliwy plus takiego rozwiązania to brak konieczności kupna specjalnego pieca. Niestety, kominek z płaszczem wodnym wymaga podłączenia przewodów wodnych i czasem specjalnej pompy, która rozprowadzi gorącą wodę do kaloryferów w całym domu. Dodatkowym minusem jest konieczność niemal stałego, codziennego palenia w takim kominku – przecież w żaden inny sposób nie zagrzejemy wody, potrzebnej choćby do umycia rąk. Rozwiązaniem może być instalacja niewielkiego elektrycznego bojlera.

Przed wyborem rodzaju kominka warto przemyśleć wszystkie poruszone powyżej kwestie – tak, by nasz wybór był rozsądny i odpowiedni. Jeszcze raz warto podkreślić, że zdecydowana większość współczesnych domów wyposażona jest w kominki. Coś, co jeszcze kilka lat temu wydawało się ekstrawagancją tylko dla wybranych i zamożnych, dziś jest niemal standardowym wyposażeniem.

Robert Rusek