OKNA DREWNIANE I PLASTIKOWE
Okna drewniane czy plastikowe? Dyskusja o tym, które wybrać, przypomina rozważania o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą i odwrotnie. Zwolennicy obu typów mają swoje argumenty i za nic w świecie nie dadzą się przekonać. Poniżej kilka informacji na temat obu rodzajów okien.
Ilość
Ze statystyk rynkowych wynika, że więcej produkuje się okien plastikowych. Okna drewniane uważane są za towar bardziej produkt lepszy, dlatego są droższe, a więc wytwarza się i sprzedaje ich mniej. Drewno od wieków stosowane było do budowy domów, dlatego okna drewniane mają wzięcie u osób ceniących sobie tradycję. Zwolennicy plastików twierdzą, że współczesne drewno impregnowane jest na tyle sposobów i tak różnymi środkami chemicznymi, że trudno mówić o naturalnym materiale. Pokutuje u nich także wspomnienie o starych, drewnianych oknach, które wypaczały się i przepuszczały wilgoć czy wiatr. Tymczasem we współczesnych oknach wiele zależy od okuć, jakie zastosowano przy ich produkcji oraz jakości montażu. Zakłada się, że na okno dwuskrzydłowe powinno być co najmniej osiem kotew lub dybli. Styk okna z murem powinien być uszczelniony pianką a parapet wchodzić pod okno – mocowanie parapetu do ramy jest błędem. Często kłótnie o wyższość danego rodzaju okien czy niezadowolenie z ich jakości wynika właśnie z błędów montażowych. Zamawiając okna, można również zamówić montaż przez ekipę producenta. To zazwyczaj droższy sposób, ale przedłużający zazwyczaj gwarancję na zakupiony produkt.
Okna obu rodzajów mogą mieć dowolny kolor i kształt – wszystko zależy od fantazji i zasobności portfela zamawiającego. Plastiki barwione są na odpowiedni kolor, w przypadku okien drewnianych używa się farb lub specjalnej okleiny, choć zazwyczaj są brązowe.
Przenikalność cieplna
Ważnym parametrem, pozwalającym porównywać okna, jest współczynnik przenikalności cieplnej – U. Generalnie im jest mniejszy, tym lepiej. Ale uwaga, ten parametr jest inny dla szyby a inny dla ramy okna. Dlatego zaleca się, by U dla całego okna wynosiło około 2. Przy szybach zespolonych (podwójnych) współczynnik przenikalności cieplnej wynosi 1,1. Nieco lepsze parametry mają okna drewniane – spowodowane jest to niższą przenikalnością cieplną drewna niż profili plastikowych.
Konserwacja
Okna drewniane należy co kilka lat odnowić i pomalować, szczególnie jeśli zamontowane są od południowej strony i wystawione na działanie słońca. Okna plastikowe są w tej kwestii prawie bezobsługowe – producenci twierdzą, że profile nie wymagają konserwacji przez 40 lat – ale bardziej odkształcają się pod wpływem zmian temperatury, co należy uwzględnić w czasie montażu. Generalnie, okna o ciemnej barwie bardziej nagrzewają się od promieni słonecznych, podobnie jak ciemne samochody. Okna drewniane można naprawiać, w przypadku uszkodzenia okien plastikowych nie jest to możliwe.
RR