Projekty domów drewnianych góralskich
Powszechnie wiadomo, że nasze polskie góry są najpiękniejsze, a myśląc o górach najczęściej widzimy przed oczami nasze Tatry, czujemy smak i zapach oscypka a dodatkowo obrazu dopełniają góralska muzyka i drewniane góralskie domy. Tradycyjne góralskie chałupy, które można spotkać do dzisiaj w Zakopanem budowane były w XIX w. z przeciętych wzdłuż pni drzew uszczelnianych mchem. Charakterystycznym elementem zakopiańskich chat oprócz spadzistych ostrych dachów są m.in. słoneczka na szczytach, pazdury na dachach oraz inne elementy drewniane ozdobione najczęściej motywami roślinnymi.
Dzisiaj powracamy do tych tradycji budowlanych i chociaż z nieco nowocześniejszą technologią, to przecież prawdziwy dom drewniany góralski musi zawierać charakterystyczne dla jego architektury elementy. Drewniane balustrady, lukarny, bogato zdobione tarasy.
Prosta, zwarta konstrukcja projektów domów drewnianych góralskich zapewnia szybką i bezstresową budowę domu, nasze projekty domów góralskich są zaprojektowane w taki sposób, aby domownicy mogli w nich naprawdę odpocząć i się zrelaksować. Drewniany, naturalny budulec wytwarza korzystny dla zdrowia mikroklimat, przez co dom staje się ciepły, przytulny i pachnący naturalnym drewnem. Dobrze zaprojektowany rozkład pomieszczeń pozwala na duży komfort użytkowania.
Mieszkanie w takim drewnianym góralskim domu jest bardzo relaksujące, szczególnie, gdy wieczorem po ciężkim dniu napalimy sobie pachnącym drewnem w salonowym kominku i stworzymy u siebie w domu niezwykłą, kojącą atmosferę. To uczucie zna każdy z nas, kto przebywał w górach i po długim dniu wędrówek po szlakach górskich wracał do ciepłego drewnianego góralskiego domu na nocleg.
Oczywiście, żeby poczuć ten komfort mieszkania w domu drewnianym góralskim nie musimy decydować się od razu na budowę kopii zakopiańskiej chatki. Dzisiejsze rozwiązania architektoniczne pozwalają nam na przedstawienie bardzo ciekawych propozycji projektów domów, dla miłośników przepięknej architektury tatrzańskiej, którzy chcieliby przenieść do siebie wspaniały góralski klimat.
Nasze biuro architektoniczne przygotowało kolekcję projektów domów drewnianych góralskich, zawiera ona ciekawy wybór projektów inspirowanych stylistyką góralską. Domy zaprojektowane są z użyciem drewnianego budulca i doskonale wykorzystują w swojej stylistyce elementy domu podhalańskiego. W zależności od potrzeb naszych inwestorów, mogą one mniej lub bardziej nawiązywać do podhalańskiej architektury.
Dzisiejsze projekty domów drewnianych góralskich mogą łączyć ze sobą różne materiały, można także nadać projektowi domu jedynie góralski sznyt i dodać mu charakteru góralskiego domu poprzez ozdobienie elewacji drewnem, czy zrobienie drewnianych elementów na balustradach balkonach, czy okiennicach.
Wiadomo, że projekty domów drewnianych góralskich wybierają najczęściej inwestorzy posiadający działki w okolicach górskich, wpisują się one wtedy w otaczający krajobraz oraz otaczającą architekturę. Bardzo modne jest także budowanie poza miastem domów drewnianych w góralskim stylu, które służą nam za domy wakacyjne, do których przyjeżdżamy na wypoczynek w czasie urlopów. Nie musi to być regułą. Projekt domu drewnianego góralskiego bardzo dobrze wpisze się w każde okolice bogate przyrodniczo, wtedy obowiązkowo należy wybrać projekt domu drewnianego góralskiego z dużym bogato zdobionym drewnianym tarasem, żeby móc rozkoszować się pięknem przyrody jedząc na nim śniadania, kolacje, czy tylko odpoczywając, podziwiać rozciągające się przed nami widoki.
Zalety domów drewnianych góralskich
Drewniany naturalny materiał, doskonale prezentują się na działkach widokowych, ciekawy styl i architektura nawiązująca do dawnego stylu podhalańskiego, ekologiczne, szybkie w budowie.