Projekty domów energooszczędnych tanich w budowie
Projekty domów energooszczędnych tanich w budowie stały się w ostatnich czasach jednymi z najbardziej poszukiwanych projektów domów. Nie tylko z tego powodu, że chcielibyśmy płacić niższe rachunki za energię, ale także z powodu dbałości o nasze środowisko naturalne - zmniejszanie zapotrzebowania energetycznego jest jedną z metod ochrony środowiska.
Istnieje kilka czynników, które powodują, że dom jest energooszczędny i tani w budowie. Nie oznacza to bynajmniej, że do budowy domu możemy użyć najtańszych materiałów, miałoby to odwrotny skutek od oczekiwanego, słabe jakościowo materiały w przyszłości dołożyłyby nam tylko kosztów i kłopotów. Domy tanie w budowie, to przede wszystkim domy niewielkie o prostej bryle. Im większy dom, tym wyższe koszty budowy, a potem ogrzewania. Zapomnijmy o łukach, zawijasach, wieżyczkach, wykuszach, lukarnach i nieregularnych kształtach, dom tani w budowie i energooszczędny powinien mieć prostokątną bryłę i dwuspadowy dach. Jest możliwość także wyboru dachu płaskiego. Prosta konstrukcja powoduje nie tylko oszczędność materiałów, ale także mniejsze koszty pracy ekipy budowlanej, która nie musi tracić czasu na skomplikowane operacje budowlane. Wreszcie, prosta i zwarta bryła to oszczędność energii i ciepła, które nie ucieka poprzez rozliczne ściany i zakamarki.
Taki dom energooszczędny tani w budowie może być wybudowany zarówno w technologii drewnianej, jak i murowanej. To, że jego bryła będzie prosta, nie musi wcale oznaczać, że będzie ona mniej atrakcyjna, dom może posiadać bardzo ciekawe smaczki architektoniczne oraz ozdoby na elewacji, żeby się o tym przekonać warto obejrzeć naszą kolekcję projektów domów energooszczędnych tanich w budowie.
Dom energooszczędny tani w budowie musi być także bardzo dobrze zaprojektowany wewnątrz, nasi architekci przy projektowaniu domów energooszczędnych zwracają uwagę na wiele czynników. Duże znaczenie ma układ i rozmieszczenie pomieszczeń. Część dzienna powinna być zaprojektowana od strony południowej, natomiast od północy powinna się znaleźć część nieużywana tak często, jak garaż, garderoba, pomieszczenia pomocnicze i techniczne. Ma to związek z zapewnieniem możliwie długiego dostępu do dziennego światła, szczególnie w strefie dziennej, w której najdłużej przebywamy. Strefa nocna i pomieszczenia dodatkowe, nie wymagają ciągłego doświetlenia. W domu energooszczędnym, nie można przesadzać z ilością przeszkleń, owszem po stronie południowej może być ich więcej natomiast od północy można zrezygnować z okien całkowicie lub zaprojektować niewielkie otwory okienne.
Kolejnym zagadnieniem przy budowie domów energooszczędnych tanich w budowie jest docieplenie ścian. Oczywiście w dużej mierze zależy to od technologii budowlanej, jaką wybraliśmy. Domy z bali wymagają docieplenia, tylko wtedy, gdy zdecydowaliśmy się na budowę z cieńszych desek, bardzo grube bale docieplenia nie potrzebują. Podobnie ma się rzecz z bloczkami np. Ytong - ich struktura nie wymaga dodatkowego docieplenia. Natomiast konstrukcje szkieletowe oraz tradycyjne budownictwo z cegieł, czy pustaków, wymagają solidnej izolacji.
Domy energooszczędne i tanie w budowie, to także takie domy, które projektuje się w taki sposób, aby w jak największym stopniu pozyskiwały energię z odnawialnych źródeł, przede wszystkim ze słońca. Odmianą domu energooszczędnego jest dom pasywny, budowany z ideą całkowicie biernego pozyskiwania energii z otoczenia.
Projekty domów energooszczędnych i tanich w budowie stają się właściwie normą i jest to bardzo pożądana tendencja w budownictwie jednorodzinnym. Warto wybrać dom energooszczędny i tani w budowie, żeby oszczędzić sobie oraz naszemu środowisku niepotrzebnego zużycia energii.
Zalety domów energooszczędnych i tanich w budowie:
Domy pozwolą nam na znaczne oszczędności finansowe podczas budowy oraz podczas użytkowania. Są przyjazne dla środowiska ze względu na niższe zużycie energii.