Projekty domów góralskich z bali
W XIX i XX wieku wiele państw europejskich zaczęło poszukiwać swojego stylu narodowego w architekturze. Takie działania miały na celu zwiększenie poczucia przynależności narodowej mieszkańców danego państwa, a także wzmocnienie więzi z krajem. Próbowano takiemu stylowi nadać szczególnych cech, które miałyby charakteryzować określoną narodowość.
W poszukiwaniu polskiego stylu narodowego postanowiono sięgnąć do budownictwa sielskiego, wiejskiego, sztuki i kultury ludowej wywodzącej się z różnych regionów Polski. Stanisław Witkiewicz prowadząc obserwację architektury podhala stworzył w latach 90. XIX wieku specyficzny styl nazwany zakopiańskim - miał on łączyć elementy tradycyjnego podhalańskiego stylu z modną ówcześnie secesją. Przykładem najlepiej oddającym zapoczątkowany przez Witkiewicza styl domów góralskich z bali jest willa Koliba lub willa Konstantynówka w Zakopanem. Oprócz specyficznego dachu pokrywającego drewniane budynki z bali, uwagę zwracają przede wszystkim liczne rzeźbione dzieła sztuki ludowej ozdabiające elewację, tarasy, drzwi i daszki. Dachy zdobią bardzo ciekawe wysokie, wysmukłe kamienne kominy, o kształtach wieżyczek i latarenek.
Domy zakopiańskie stały się bardzo popularne, szczególnie na podhalu i w jego okolicach. Cechami rozpoznawalnymi domów góralskich z bali, był oczywiście drewniany budulec i do dzisiaj spotykane w górach spadziste dachy o bardzo ostrych kątach. Domy góralskie z bali zarówno budowane dawniej jak i dzisiaj charakteryzują się także ozdobnymi kominami oraz drewnianymi elementami ozdobnymi. Charakteru góralskiemu domowi dodaje kamienna podmurówka. Oprócz specyficznego wyglądu zaprojektowana architektura miała też swoje względy praktyczne podmurówka, strome dachy i wysokie kominy bardzo dobrze sprawdzały się zimą podczas ciężkich górskich warunków pogodowych.
Styl domów góralskich z bali promieniował na okolice podhala i stał się inspiracją dla projektantów na wiele lat. Aż po dziś dzień gdzie zarówno naturalny budulec jak i charakterystyczne motywy zakopiańskiej sztuki ludowej znajdują swoich zwolenników.
Można więc powiedzieć, że tradycja budowania domów góralskich z bali jest w Polsce znana od dawna. Tradycyjne domy góralskie z bali powstają z poziomych belek drewnianych, co dodaje całemu założeniu swoistego uroku, a jednocześnie obniża koszty budowy. Dzisiaj tylko posługujemy nieco nowszą technologią i wykorzystujemy nowocześniejsze rozwiązania izolacyjne. Nie ma potrzeby budowania głębokich fundamentów, taki dom możemy postawić bardzo szybko na płycie fundamentowej.
Nasza kolekcja projektów domów góralskich z bali, jest doskonałym przykładem na adaptację tradycyjnej architektury do współczesnych wymagań inwestorów. Funkcjonalne wnętrza łączą się z nowoczesną technologią nie gubiąc jednocześnie specyficznego góralskiego stylu oraz pięknie rzeźbionych drewnianych detali, które ten styl podkreślają.
Już dawno domy góralskie z bali przestały być jedynie budowane jako domki wakacyjne, dzisiaj takie projekty domów góralskich z bali możemy spotkać na terenie całego kraju jako całoroczne domy mieszkalne. Co ciekawe, bardzo dobrze się sprawdzają w takiej roli i służą mieszkańcom przez szereg długich lat.
Warto do budowy domu góralskiego z bali zatrudnić góralską firmę a sam dom ozdobić wewnątrz i na zewnątrz niepowtarzalnymi elementami drewnianego rzemiosła zakopiańskiego. Możemy sobie stworzyć w domu przepiękny klimat, który nie tylko będzie cieszył i pobudzał nasz zmysł estetyczny, ale zdecydowanie będzie emanował zdrową i niepowtarzalną atmosferą drewnianego domu góralskiego z bali.
Zalety domów góralskich z bali:
Zdrowy mikroklimat, energooszczędność, tradycyjna, ładna architektura.