Projekty garażu z wiatą

Osoby decydujące się zamieszkać w domu jednorodzinnym muszą uwzględnić miejsce na samochód. Do wyboru mamy kilka opcji. Pierwszą z nich jest garaż znajdujący się w bryle budynku. Zaletami takiego rozwiązania jest stosunkowo niski koszt inwestycji – pod warunkiem, że decyzja zapadnie w momencie wznoszenia całej nieruchomości. Jeżeli jednak mieszkamy już w domu, w którym nie ma garażu, wykonanie garażu wkomponowanego w bryłę nie jest możliwe. Garaże znajdujące się bezpośrednio w bryle domu mają zarówno zalety, jak i szereg wad. Podstawową zaletą (oprócz wspomnianych wcześniej kosztów inwestycyjnych) jest wygoda korzystania. Garaż znajdujący się w tym samym budynku co dom mieszkalny pozwala na wchodzenie do niego bezpośrednio z domu. Takie garaże mają zatem dwa niezależne wejścia – jedno znajduje się na zewnątrz (jest to po prostu wjazd do garażu), a drugie wewnątrz (prowadzące do środka domu). Podstawowym minusem takich garaży są jednak dość duże straty ciepła w budynku mieszkalnym, ponieważ znaczna część ciepła ucieka przez garaż. Kolejną opcją, jaką mamy do wyboru, jest postawienie garażu w osobnym budynku. Garaże wolnostojące są zdecydowanie praktyczniejsze. Taki obiekt można wnieść zarówno na etapie budowy samego domu, jak i później. Z tego względu garaż wolnostojący może powstać również na posesji, na której już stoi dom. Jeżeli decydujemy się na budowę osobnego budynku garażowego możemy wybrać garaż jednostanowiskowy, dwustanowiskowy lub garaż z wiatą. W tym momencie interesują nas zwłaszcza te ostatnie. Jakie korzyści wypływają z posiadania garażu z wiatą? Dlaczego taka opcja cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów? Spróbujmy to wyjaśnić.

 

Projekty garaży z poddaszem i dachem czterospadowym

Garaże z wiatą – czy warto?

 

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na budowę wiaty zamiast garażu. Najczęściej wymienianym argumentem jest cena – wiata jest znacznie tańsza niż garaż wolnostojący. Jednakże sama wiata to stanowczo za mało, ponieważ nie jest ona w stanie ochronić naszego pojazdu w takim stopniu jak garaż. Niektóre osoby chcą mieć zarówno wiatę, jak i garaż. Czy można to jakoś połączyć? Jak najbardziej. Najrozsądniejszą alternatywą jest właśnie wzniesienie garażu z wiatą. Taki budynek łączy w sobie korzyści posiadania zadaszonego miejsca parkingowego z właściwościami garażu zamkniętego. Wiaty mają cały szereg zastosowań. Najczęściej są używane jako dodatkowe miejsce postojowe, na przykład dla gości. Parkowanie samochodu pod wiatą jest dużo lepsze niż wystawienie go na działanie słońca czy deszczu. Co prawda wiata nie zabezpieczy pojazdu w takim stopniu jak garaż, jednak jest dużo lepszym rozwiązaniem niż parkowanie auta na podjeździe.

 

Garaże jednostanowiskowe z wiatą

 

Jedną z najczęściej wybieranych opcji garaży z wiatą są te z jednym stanowiskiem postojowym. Takie obiekty charakteryzuje prosta, nieskomplikowana konstrukcja, dzięki czemu można szybko przeprowadzić całość prac budowlanych. To idealne rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na garażu wolnostojącym z dodatkową funkcją. Zadaszoną wiatę można wykorzystać nie tylko do parkowania drugiego samochodu, lecz także zagospodarować ją na altanę. Wiata doskonale sprawdza się również w funkcji miejsca do spotkań z rodziną i przyjaciółmi – w osłoniętej od deszczu i słońca części można urządzić przytulny kącik do odpoczynku.

 

Garaże dwu- i trzystanowiskowe z wiatą

 

Większe rodziny mają większe potrzeby. Dlatego w ich przypadku świetnie sprawdzą się garaże z wiatą z dwoma dodatkowymi stanowiskami postojowymi. Tak naprawdę takie garaże umożliwiają zaparkowanie aż trzech pojazdów – jednego w garażu i dwóch pod wiatą. Taka opcja często wybierana jest przez rodziny wielopokoleniowe. W części zadaszonej znajduje się ponadto wydzielona część gospodarcza. Można ją wykorzystać na schowek, składzik lub przydomowy warsztat. Część gospodarcza może znajdować się na parterze lub poddaszu.

 

Ciekawe rozwiązania architektoniczne

 

Garaże z wiatą stanowią spójną całość kompozycyjną, dzięki czemu bardzo ładnie prezentują się na posesji. Projekty oferowane przez dobre biura architektoniczne pozwalają na dostosowanie wykończenia elewacji garażu z wiatą do elewacji domu, dlatego stanowią dopełnienie estetyczne reszty zagospodarowania działki. Garaże z wiatą mogą być prawdziwą ozdobą naszej działki. Chociaż ich konstrukcja jest bardzo prosta, projektanci dbają o zastosowanie eleganckich detali i wykończeń. Jednym z nich jest na przykład efektowny, kopertowy dach. Wiata może być podparta smukłymi, okrągłymi kolumnami, dzięki czemu stylistyka obiektu nawiązuje do rozwiązań stosowanych w klasycznych dworkach polskich. Takie garaże z wiatą idealnie komponują się więc między innymi przy domach stylizowanych na dworkach szlacheckich. Garaże z wiatą sprawiają wrażenie lekkości, a dzięki zastosowaniu drewnianych elementów wykończeniowych doskonale komponują się z każdym krajobrazem. Bardzo ciekawą opcją są garaże z dodatkową kondygnacją. Poddasze może być wykorzystane zarówno jako pomieszczenie gospodarcze, jak i część mieszkalna.

 

https://www.kbprojekt.pl/1573/budynek-gospodarczo-garazowy

https://www.kbprojekt.pl/442/zg-37

https://www.kbprojekt.pl/1222/lzg-42

https://www.kbprojekt.pl/447/zg-42

https://www.kbprojekt.pl/1597/budynek-gospodarczo-garazowy