SPOSOBY NA ZAGOSPODAROWANIE WĄSKIEJ DZIAŁKI

Projekt domu Miłkowo, źródło KB Projekt

Idealna działka pod budowę domu ma kształt kwadratowy, lekkie pochylenie na południe, a drogę dojazdową od północy. Wtedy nie ma problemu z wpisaniem bryły domu w kształt terenu, można też wybrać projekt domu na wąską działkę. Od północnej strony robimy wejście i garaż, od południowej ogród. Niestety, jak wiadomo, w życiu nie ma sytuacji idealnych, a każde rozwiązanie jest rezultatem kompromisu.

W mieście bardzo trudno o działkę o regularnym kształcie, a te które są dostępne, osiągają absurdalne ceny. Na wsi z takimi terenami jest lepiej, ale ziemia rolna, przez lata dzielona na wąskie paski, a teraz przekształcona na budowlaną, także może pozostawiać wiele do życzenia. Generalnie, działka o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych powinna wystarczać do wybudowania średniej wielkości domu, jeśli teren ma kształt kwadratu. Jeśli mamy do czynienia z trapezem czy prostokątem, to wtedy wpisanie bryły domu, z zachowaniem wymaganych prawem odległości, może być niewykonalne. Nawet jeśli działka ma 2000 m. kw powierzchni. Próbując budować na wąskiej działce, nie jesteśmy skazani, by zamówić projekt domu u architekta. W wielu biurach projektowych bez problemu znajdziemy odpowiednie projekty.

Na działce o wymiarach 25x40 m spokojnie zmieścimy duży dom parterowy o powierzchni użytkowej około 200 m.kw. Zostanie jeszcze sporo miejsca na ogród. Na działce o wymiarach 20x50 m zmieści się raczej dom piętrowy, o nieco mniejszej powierzchni użytkowej i zostanie bardzo niewiele miejsca na ogród. Inwestor będzie musiał zaakceptować, że główne wejście do budynku będzie znajdowało się wzdłuż dłuższej ściany i nie da się na przykład zbudować podwójnego garażu. Wyjściem będzie zbudowanie garażu podziemnego, ale to dodatkowe koszty prac ziemnych i izolacji ścian, oraz konieczność odsunięcia domu od drogi, tak by zmieścił się wjazd, który nie może być za stromy.

Według obowiązujących przepisów, budując budynek mieszkalny, należy zachować pewne odległości od granicy. Ten dystans wynosi 3 m, jeśli ściana nie ma otworów oraz 4 m, jeśli w ścianie są okna lub drzwi. Niektóre części budynku – takie jak okapy, balkony, gzymsy czy tarasy, schody zewnętrzne – mogą być bliżej granicy działki, jednak nie mniej niż w odległości 1,5 m. Przepisów tych nie musimy przestrzegać, jeśli sąsiad zezwoli nam budować bliżej jego działki albo na sąsiedniej działce już stoi dom, zbudowany w granicy. Jednak nasz budynek nie będzie mógł mieć, w pasie o szerokości do 3 m, przyległym do działki, większej wysokości i wymiarów niż już istniejący budynek przyległy.

Z powyższych informacji wynika, ze jeśli chcemy przybliżyć dom na odległość trzech metrów od granicy działki – nie możemy zbudować w ścianie okien. Co zrobić, jeśli to jest dłuższa ściana i potrzebne jest nam światło? Wyjściem z sytuacji jest zamontowanie świetlików lub wykonanie części ścian z pustaków szklanych, tak zwanych luksferów, które dadzą odrobinę światła. By bryła domu nie wyglądała ponuro, można pomalować ją na dwa kolory albo wykończyć ozdobnym tynkiem. Podobny zabieg można zastosować przy elewacji frontowej, zwróconej do ulicy czy drogi. Można tam urządzić również niewielki ogród czy podwórko, co optycznie poszerzy to miejsce.

Dobrym sposobem na odizolowanie się od sąsiada na wąskiej działce będzie posadzenie odpowiednich drzew i krzewów. Mogą być ozdobne oraz owocowe. Tutaj uwaga – zgodnie z przepisami, wszystkie owoce, które spadną na działkę sąsiada, możemy zebrać, musimy go tylko poprosić o zgodę na wejście na jego teren. Z kolei, jeśli gałęzie naszego drzewa zwisają poza działką, sąsiad może domagać się ich obcięcia. Jeśli zignorujemy jego wezwanie, może sam to zrobić i będzie działał zgodnie z prawem.

RR