jest to technologia opierająca się na budowie budynku z lekkiej konstrukcji drewnianej. Jedynym elementem żelbetowym jest tu fundament. Czas realizacji budynku jest niższy niż w przypadku technologi murowanej i wahać się może od 2-4 miesięcy.
Szacuje się również, że koszty budowy domu w technologi szkieletowej są o około 20 % niższe niż w przypadku domów realizowanych w technologi tradycyjnej.
Ściany składają się ze słupków drewnianych, pomiędzy którymi znajduje się wełna mineralna. Od wewnątrz stosuje się ognioodporne płyty suchego tynku na ruszcie, od zewnątrz płytę OSB oraz w zależności od preferencji styropian i tynk zewnętrzny, lub okładziny różnego typu.
Domy w technologii szkieletowej charakteryzują się wysoką energooszczędnością. Ciepło nie ogrzewa ścian zewnętrznych (w przypadku technologi murowanej mają one swoją pojemność cieplną) i ilość energii potrzebnej do ogrzania budynku jest dużo niższa.
W technologi szkieletowej wymogi przeciwpożarowe wpływają na konieczność odpowiedniej izolacji elementów drewnianych. Do tego celu stosuje się ognioodporne płyty GKF.
Do najistotniejszych zalet budynków realizowanych w technologi szkieletowej drewnianej należy zaliczyć:
1. Mały ciężar konstrukcji, wpływający bezpośrednio na mniejsze wymiary fundamentów a co się z tym wiąże redukcje kosztów
2. Łatwość rozbudowy
Domy można modyfikować kilkukrtonie, dostawiając kolejne pomieszczenia i całe części mieszkalne. Wiązarowy dach można przy pomocy dźwigu podnieść i dostawić całe piętro
3. Koszty
Mimo coraz wyższych cen drewna, konstrukcje szkieletowe są o około 20% tańsze od konstrukcji tradycyjnych, murowanych.
Różnica jest jeszcze większa w kosztach utrzymania. Energia zużyta na ogrzewanie domu szkieletowego może być kilkakrotnie mniejsza od zużytej w podobnym, murowanym.