BUDKI DLA PTAKÓW - JAK WIESZAĆ I KONSERWOWAĆ?

Budki lęgowe
Jednym z ciekawszych elementów zagospodarowania naszej działki są budki dla ptaków, zwane też bardziej fachowo budkami bądź skrzynkami lęgowymi. Niepozorne domki, zawieszone na słupach, ścianach budynków czy drzewach z całą pewnością zostaną zamieszkałe przez najróżniejsze ptasie rodziny. Korzyści jest z tego wiele, ale najważniejsze to oczywiście niepowtarzalny klimat, a bardziej przyziemnie – znaczne zmniejszenie w najbliższej okolicy ilości insektów, zwłaszcza much i komarów.

Biuro Architektoniczne KB Projekt zaproponowało akcję "Budujesz dom dla siebie - zbuduj też domek dla ptaków" - w ramach tej akcji do wszystkich projektów domów dodawane są projekty skrzynek lęgowych dla różnych gatunków ptaków.
sxc.hu
Jak wieszać budki?
Przede wszystkim zależy to od poszczególnych gatunków. Budki mniejszych gatunków (pliszka, muchołówka) wymagają odległości 15-20 metrów, większe – ok. 30 m, ale są oczywiście wyjątki, np. budki dla szpaków można wieszać nieco gęściej. W przypadku małych areałów najlepiej wieszać je w rogach działki.

Wysokość montażu – również w zależności od wielkości ptaków, ale należy przyjąć minimalnie 2 metry. Nie należy montować na wysokości gałęzi, z których drapieżniki będą mieć wygodny dostęp.
Budki najlepiej przybić do drzewa solidnymi gwoździami – ważne, żeby np. budka się nie kiwała na wietrze. Usztywnienie i wzmocnienie zagwarantuje nam użycie 2-3 gwoździ w jednym miejscu. Wbrew pozorom takie rozwiązanie nie uszkadza drzewa i może być stosowane wielokrotnie.

Budki raczej nie powinny być wystawione na promienie słoneczne, zadbajmy o ich przynajmniej częściowe (zwłaszcza od strony południowo-zachodniej) zacienienie. Jeśli chodzi o kierunek, najchętniej zasiedlane przez ptaki są skrzynki lęgowe posiadające wlot od wschodu lub południowego wschodu (z uwagi na najczęstsze w Polsce wiatry zachodnie).

Zagrożenia
Dla ptaków najgroźniejsze są drapieżniki. Najlepszą ochroną przed nimi jest wykonanie specjalnego przedłużenia wejścia (vide projekty budek), a także umieszczenie na wewnętrznej ściance prostokątnego klocka, który z jednej strony ułatwi ptakom wychodzenie, z drugiej – utrudni kunom czy kotom sięganie do środka. Nie należy również montować przy wejściu patyczka – ptaki nie będą na nim siadywać, natomiast takie oparcie ułatwi drapieżnikom wybieranie piskląt.

Przy okazji odradzamy montowanie budek dla sów. Choć nocne pohukiwanie puchacza czy krzyk puszczyka może sprawiać niesamowite wrażenie, to jednak pamiętać należy że pożywieniem sowy również są małe ptaszki.
Niebezpieczne jest też montowanie budki w mocno nasłonecznionym miejscu. Gniazdo założone w chłodniejszym okresie może w czasie upałów stać się pułapką dla ptaków, zwłaszcza dla piskląt.

Higiena
Pamiętać należy aby późną jesienią przeglądać wszystkie budki i usuwać z nich gniazda. Można je wyparzyć wrzątkiem i szybko wysuszyć, stosowanym czasem rozwiązaniem jest też opalenie budek. Zabije to pasożyty, a na wiosnę ptaki chętniej wprowadzą się do pustego miejsca, które dopiero mogą zabudować. Gniazdo nieusunięte i tak zostanie nadbudowane, co skróci odległość do wlotu i ułatwi dostęp drapieżnikom. Przy okazji warto odnotowywać gdzie ptaki się nie zalęgły, jeśli sytuacja powtarza się przez 3-4 lata warto przewiesić budkę w inną lokalizację.

Dobrze utrzymywane budki są w stanie służyć wiele lat – warto jednak co sezon je przeglądać, naprawiać lub po prostu w przypadku poważniejszych uszkodzeń (np. przegnicia) wymieniać na nowe. Obecność ptaków w ogrodzie będzie dzięki tym zabiegom stała, a użytkownikom przyniesie same korzyści.

MB

POZNAJ SZCZEGŁÓŁY AKCJI PROWADZONEJ PRZEZ NASZE BIURO "BUDUJESZ DOM DLA SIEBIE ZBUDUJ TEŻ DOMEK DLA PTAKÓW"