CENTRALNY ODKURZACZ
Sprzątanie bywa prawdziwym wyzwaniem, wie to każdy, kto próbował doprowadzić do ładu salon, duży pokój czy kuchnię. Skala trudności rośnie w przypadku domu, gdzie nawet w najskromniejszej wersji mamy do czynienia z kilkudziesięcioma metrami kwadratowymi powierzchni. Na szczęście na pomoc przychodzą nowe technologie – na przykład centralny odkurzacz.
Centralny odkurzacz albo system centralnego odkurzania – takie nazwy stosują producenci – składa się z jednostki centralnej, najczęściej odkurzacza dużej mocy, umieszczonego w piwnicy, kotłowni, pomieszczeniu gospodarczym lub na strychu, systemu rozprowadzeń – rur – umieszczonych w ścianach, gniazd ssących zainstalowanych w ścianach oraz elastycznego węża o sporej długości – może dochodzić nawet do dziewięciu metrów. Jeśli chcemy odkurzać, umieszczamy końcówkę węża w gniazdku, a wtedy urządzenie włącza się samoczynnie. Po wyjęciu rury następuje wyłączenie. Powietrze przechodzi do odkurzacza, gdzie jest filtrowane, a następnie wydostaje się na zewnątrz budynku. Jak zapewniają producenci, filtr wystarczy raz na pół roku wymyć pod bieżącą wodą, podobnie rzadko trzeba usunąć zanieczyszczenia z odkurzacza. Można zresztą umieścić tam zwykłą foliową reklamówkę, zamiast worka, stosowanego w tradycyjnych odkurzaczach.
Zalety
Najważniejszą zaletą, podawaną przez producentów oraz użytkowników odkurzaczy centralnych jest to, że kurz usuwany jest z pomieszczeń całkowicie, a nie wraca do nich, jak dzieje się to w zwykłych odkurzaczach, wyposażonych w najlepszy nawet filtr. Kolejną zaletą jest cicha praca urządzenia – w odkurzanym pomieszczeniu słychać tylko szum powietrza, jednostka centralna pracuje gdzie indziej. Użytkownicy podkreślają swobodę w sprzątaniu – nie trzeba ciągnąć za sobą odkurzacza. Producenci dostarczają przeróżne końcówki, za pomocą których sprzątać można półki, zakamarki, używając specjalnego separatora, zamontowanego między gniazdem a wężem, odkurzać można nawet wodę. Zużycie energii elektrycznej pozostaje na akceptowalnym poziomie.
Wady
Do nich zaliczyć trzeba cenę urządzenia – w zależności od systemu i producenta, centralny odkurzacz kosztować może od trzech tysięcy złotych wzwyż. To cena za urządzenie odkurzające, system rozprowadzeń oraz rury do odkurzania. Wszystko zależy od powierzchni domu oraz ilości gniazd rozprowadzających. Często w tej kwocie wliczone bywa także wykonawstwo. Na forach internetowych nie brakuje zapaleńców, twierdzących, że można zaoszczędzić, wykonując system samodzielnie i kupując części w internecie. Dopuszczają to nawet sami producenci, zastrzegając sobie jednak nadzór nad tak prowadzoną instalacją. Decyzję o zamontowaniu centralnego odkurzacza najlepiej podjąć jeszcze na etapie budowy domu. Wszystkie konieczne połączenia zostaną wykonane przed wylaniem podłóg i ułożeniem tynków. Po zakończeniu malowania można zainstalować gniazda ssące i jednostkę centralną, czyli odkurzacz. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by system zamontować w gotowym już domu, ale wtedy trzeba się liczyć z kuciem ścian.
RR