Dom dla osoby niepełnosprawnej (1)
Statystyki nie kłamią: jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, i nawet, jeśli udałoby się odwrócić fatalną „krzywą depopulacyjną”, wiszącą nad krajem jak memento mori od kilkunastu lat, „odmłodzenie Polski” ma szanse być widoczne około roku 2050-2060: do tego czasu przybywać będzie wśród nas osóby w podeszłym wieku, co mocno skorelowane jest z częściową lub całkowitą niepełnosprawnością, często przybierającą postać dysfunkcji narządów ruchu.
Może oczywiście zdarzyć się tak, że ktoś z członków rodziny na skutek choroby lub wypadku zostanie „przypisany” do wózka inwalidzkiego czasowo lub na stałe: jeśli zdarzy się to niespodziewanie, trzeba liczyć się z koniecznością improwizacji, przeróbek i remontów, mających dostosować dom lub mieszkanie do nowych potrzeb i ograniczeń osoby niepełnosprawnej.
Bywa jednak i tak, że już z góry liczymy się z możliwością zamieszkania osoby niepełnosprawnej ruchowo we wznoszonym właśnie lub dopiero planowanym domu. Owszem, szereg udogodnień nosi charakter poprawek, przerónbek lub kosmetyki wnętrz, którą wykonać można we własnym zakresie, w nieledwie majsterkowiczowskim charakterze. Czy jednak można uwzględnić obecność osoby niepełnosprawnej już na etepie projektu domu jednorodzinnego? I co wówczas należałoby wziąć pod uwagę przy szkicowaniu bryły domu, obrysu i konturów pomieszczeń? Część takich przestróg, na przykład „brak wysokich progów”, wyczuwamy intuicyjnie; ważne jednak, by wskazać projektantowi jak najwięceuj uwarunkować, które powinien „wbudować” w projekt domu.
Unikanie stromizn – to chyba najbardziej generalna zasada. Na warsztatach, organizowanych w licznych centrach nauki, a poświęconych lepszemu rozumieniu niepełnosprawnych, można przekonać się o tym, że nawet stromizna o nachyleniu rzędu dwóch-trzech stopni, często niedostrzegalna dla oczu i niewyczuwalna dla (zdrowej) stropy, bywa poważnym wyzwaniem dla napędzanego mięśniami rąk wózka. Nawet zaś, jeśli uda się na nią wjechać – nie sposób jest zatrzymać się w sposób stabilny. Tym bardziej nie wchodzą w grę różnego rodzaju strome zbocza i ścieżki.
C.d.n.