PROJEKTY DOMÓW PASYWNYCH I ENERGOOSZCZĘDNYCH
Jedną z największych bolączek właścicieli domów jednorodzinnych są wysokie opłaty eksploatacyjne. Niestety, ceny energii elektrycznej, węgla i gazu wzrastają jak do tej pory z roku na rok. Wraz ze zbliżaniem się sezonu grzewczego pojawia się problem coraz wyższych rachunków za ogrzewanie. Niestety, ceny mediów wzrastają szybko i nic nie wskazuje na to, by sytuacja mogła ulec zmianie. Wychodząc naprzeciw potrzebom inwestorów, firmy zajmujące się obrotem nieruchomościami wprowadzają do swojej oferty budownictwo pasywne. Takie domy stają się obecnie coraz popularniejsze. Dlaczego technika pasywna cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem?
Moda na oszczędność
W związku ze stale wzrastającymi cenami energii pojawiły się rozmaite standardy, dzięki którym wysokość comiesięcznych opłat eksploatacyjnych może ulec zmniejszeniu. Dzięki dostępności coraz nowocześniejszych materiałów budowlanych i innowacyjnych technik możliwe jest dziś uzyskanie bardzo zadowalających wyników. To dobra wiadomość dla tych, którym zależy na mieszkaniu w komfortowym domu jednorodzinnym, a jednocześnie na zminimalizowaniu opłat. Największą efektywność energetyczną można obecnie uzyskać właśnie w przypadku budownictwa pasywnego.
Co to jest dom pasywny?
Domy pasywne stanowią prawdziwą rewolucję w Europie Zachodniej. Budownictwo pasywne jest bardzo popularne w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Standard pasywny z powodzeniem stosowany jest także w Skandynawii. I chociaż w Polsce nie ma jeszcze wielu domów w tym standardzie, to zainteresowanie klientów jest coraz większe. Dom wybudowany w technologii pasywnej charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania oraz niewielkim zapotrzebowaniem na energię używaną do zasilenia sprzętów domowych i przygotowania ciepłej wody użytkowej (czyli tzw. energię pierwotną). Zasadniczym celem w przypadku domów pasywnych jest zastosowanie takich rozwiązań, by budynek w sposób bierny (pasywny) czerpał energię z otoczenia.
Dom pasywny a dom energooszczędny
Standard pasywny często jest mylnie utożsamiany ze standardem energooszczędnym. Jest w tym trochę prawdy, jednak nie działa to w dwie strony. Warto bowiem podkreślić, że nie każdy dom energooszczędny jest pasywny, za to każdy dom pasywny jest energooszczędny. Domy energooszczędne to takie, w których zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi 70 kWh/m2 w skali roku. Dom pasywny jest jeszcze bardziej „opłacalny”, ponieważ w przypadku ogrzewania za wartość graniczną uznaje się 15 kWh/m2, natomiast w przypadku energii pierwotnej jest to wartość 120 kWh/m2. Aby osiągnąć takie wyniki, dom pasywny musi mieć wyjątkowo szczelną warstwę izolacyjną, by zminimalizować utratę ciepła.
Ogrzewanie domów pasywnych
W przypadku domów pasywnych najwięcej zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Do ogrzewania stosuje się tu wentylację mechaniczną. Źródłami ciepła może być także promieniowanie słoneczne i ciepło wytwarzane przez domowników. Często używa się też ekologicznych pomp ciepła.
Projekty domów pasywnych
Całkiem prawdopodobne, że za kilka lat technologia pasywna stanie się w Polsce najpopularniejszym standardem budowlanym. Domy pasywne spełniają wszelkie normy Unii Europejskiej w zakresie nowoczesnego budownictwa energooszczędnego. Zaprojektowanie takiego budynku to nie lada wyzwanie, dlatego należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów zaznajomionych z tym standardem. Powodzenie całej inwestycji w przeważającej części zależy od dobrego projektu budowlanego. Podstawową zasadą przyświecającą architektom tworzącym projekty budynków pasywnych jest opracowanie takiej bryły, która będzie miała jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię pochodzącą z zewnątrz. W związku z tym konstrukcja architektoniczna jednorodzinnych domów pasywnych opiera się na prostych bryłach, pozbawionych powierzchni, które mogłyby narażać dom na utratę ciepła. Takie domy zwykle nie mają więc ozdobnych wykuszy czy balkonów. Nie sprawia to wcale, że ich wygląd musi być nudny. Inwencja konstruktorów jest pod tym względem ogromna – dzięki temu projekty domów pasywnych są nowoczesne i nawiązują do współczesnych trendów w zakresie designu. Wśród projektów domów pasywnych znajdują się bardzo różnorodne propozycje. W związku z tym naprawdę jest w czym wybierać.
Rozwiązania architektoniczne w domach pasywnych
W związku z tym, że kluczową zasadą w przypadku domów pasywnych jest pobieranie energii z zewnątrz, w strukturze architektonicznej stosowane są pewne sprawdzone rozwiązania. Przede wszystkim południowa elewacja budynku powinna być przeszklona, by dom w jak największym stopniu korzystał z energii promieniowania słonecznego. Natomiast elewacja północna powinna być w miarę możliwości pozbawiona części przeszklonych. Jeśli w projekcie uwzględniono duże okna, ich powierzchnia powinna być pokryta specjalnymi osłonami chroniącymi przed strata ciepła. Bryła domu pasywnego powinna być wybudowana na planie prostokąta. W budynkach pasywnych charakterystyczny jest również wygląd dachu, który zwykle jest jedno- lub dwuspadowy.
Koszt budowy domu pasywnego
Decydując się na projekt domu pasywnego musimy liczyć się z tym, że taka inwestycja będzie kosztowała nas nieco więcej niż w budownictwie tradycyjnym. Można przyjąć, że za wybudowanie domu pasywnego zapłacimy o około 20% więcej. Jest to związane z koniecznością zastosowania nowoczesnych materiałów, wykonania zaawansowanej instalacji wentylacyjnej oraz stworzenia wyjątkowo sprawnego systemu ogrzewania. Z drugiej strony taka inwestycja przyniesie nam dużą oszczędność w zakresie kosztów bieżących. Wysokość rachunków za prąd, gaz czy węgiel będzie znacznie niższa niż w domu zbudowanym techniką tradycyjną. Na zwrot płynący z inwestycji możemy liczyć już po około dziewięciu latach, jednak w związku ze stale wzrastającymi cenami energii zwrot może pojawić się nawet przed upływem tego czasu. Jeśli mamy możliwość zainwestowania większej kwoty na start, warto rozważyć możliwość zamieszkania w domu pasywnym – jest on bardzo ekonomiczny i wygodny.