DOM PIĘTROWY
Budynek piętrowy ma co najmniej dwie kondygnacje – parter i piętro albo parter i użytkowe poddasze. To ostatnie to coś pośredniego między strychem a w pełni funkcjonalnym piętrem. Powierzchnia ograniczona jest skosami dachu, jest jej na tyle jednak dużo iż można wygospodarować miejsce na kilka pomieszczeń. Niewątpliwą zaletą domów piętrowych jest, że można budować je na niezbyt dużych działkach. Pokoje dzienne, sypialnię, kuchnię czy spiżarnię można rozlokować na dwóch kondygnacjach, dlatego powierzchnia zabudowy takiego domu może być mniejsza niż budynku parterowego.
Generalnie, koszt budowy budynku piętrowego jest mniejszy niż parterowego, bo ma mniejszą bryłę, dach o mniejszej powierzchni, nie trzeba przeprowadzać tak rozległych prac ziemnych przy posadowieniu budynku. Te różnice widać zresztą już na etapie analizowania projektu domu piętrowego i parterowego. Niestety, w budynku piętrowym konieczne jest wykonanie schodów i górnej łazienki, czego nie trzeba robić w parterowym. Właśnie schody i potrzeba nieustannego ich pokonywania to główny minus domu piętrowego, wymieniany przez jego przeciwników. Ważne jest także dobre rozplanowanie pomieszczeń, by nie okazało się, że na przykład z praniem trzeba biegać od łazienki na górze do kotłowni na dole i z powrotem. Za to wielkim plusem budynku piętrowego jest, że można bez przeszkód i wielkich starań wyodrębnić część dzienną od nocnej. Z reguły to, co na górze, przeznaczone jest do wypoczynku wieczornego i snu. Na dole jest część dzienna – kuchnia, jadalnia, salon, taras. Ułatwia to codzienne funkcjonowanie oraz przyjmowanie gości.
Istotną kwestią przy budowie domu piętrowego jest dobre wykonanie izolacji cieplnej poddasza. Chodzi o to, by zimą nie było tam za chłodno a latem za gorąco. Warto poświęcić tej kwestii sporo uwagi i nie korzystać z najtańszych rozwiązań, by nie okazało się, że po kilku latach użytkowania budynku konieczny jest gruntowny remont, bo w czasie upałów nie da się tam wytrzymać a zimą rachunki za ogrzewanie przyprawiają o zawrót głowy. Kolejnym ważnym problemem jest taras, budowany na górnej kondygnacji. Tu również nie warto oszczędzać na materiałach do ocieplenia i izolacji, bo może okazać się, że strop będzie przemarzał zimą.
Specjaliści radzą, by domy piętrowe miały większą powierzchnię użytkową – sto metrów kwadratowych i więcej. Budynki o mniejszej powierzchni powinno stawiać się parterowe. Wynika to ze względów praktycznych – trzeba wygospodarować miejsce na komunikację – schody i klatki schodowe, wiodące na górę. Nie można na tym zbytnio oszczędzać, by konstrukcja nie była zbyt stroma.
Robert Rusek