DOM Z PODPIWNICZENIEM

podpiwniczenie_400

Piwnica to najniższa, podziemna część budynku, wykorzystywana do przechowywania opału czy żywności. Wśród projektantów, inwestorów i właścicieli zbudowanych już domów trwa spór o to, czy budowa piwnicy albo raczej budowa domu podpiwniczonego ma sens. Obie strony przytaczają argumenty na uzasadnienie swoich twierdzeń.

Do zalet budynku podpiwniczonego na pewno należy większa ilość miejsca. Zyskujemy dodatkową kondygnację, którą przeznaczyć można na kotłownię, komórkę, miejsce do przechowywania zapasów na zimę czy wreszcie stworzenie siłowni albo sauny. Dolna kondygnacja jest odseparowana od reszty domu, dlatego nie musimy utrzymywać tam wzorowego porządku a ziemniaki, węgiel czy koks do pieca nie zanieczyszczają innych pomieszczeń. W piwnicach jest zazwyczaj chłodno, dlatego przechowywane tam zapasy mają szansę dłużej się utrzymać. Na tej kondygnacji można umieścić instalacje wodno – kanalizacyjne, co pozwala na łatwiejszą ich konserwację czy ewentualną naprawę. W domach z piwnicą jest lepsza wentylacja a głęboko posadowione w ziemi ściany piwnic, przy dobrze wykonanej izolacji cieplnej, chronią ściany zewnętrzne przed przemarzaniem.

Niestety, wykonanie piwnicy powoduje wzrost kosztów budowy całego domu o około jedną trzecią. To spora suma, ale to cena zwiększonej kubatury wykopów, większej ilości betonu, zużytego do wykonania fundamentów, konieczności wykonania stropu nad piwnicą oraz materiałów izolacyjnych, zabezpieczających ściany przed przemarzaniem i przemakaniem oraz schodów. Nie da się też zbudować domu podpiwniczonego na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych. Do stwierdzenia, jak jest na naszej działce, nie trzeba robić badań geologicznych – czasem wystarczy rozmowa z sąsiadami, mieszkającymi w okolicy.

Idealnym wyjściem dla osób szukających rozsądnego kompromisu, jest zbudowanie domu częściowo podpiwniczonego. Oznacza to, że piwnica znajduje się tylko pod fragmentem budynku. W ten sposób zyskujemy miejsce na spiżarnię czy kotłownię, a równocześnie unikamy wysokich kosztów budowy. Niestety, takie prace powinni wykonywać prawdziwi fachowcy, bo wymaga to wylania ław fundamentowych w kształcie schodków, dobrego uzbrojenia i szalowania oraz wykonania izolacji przeciwwilgociowej. Właściwie każdy budynek można zbudować z podpiwniczeniem – jeśli projekt domu nie przewiduje takiego rozwiązania, można skonsultować się z architektem, by go przerobić. Na koniec można przypomnieć, że większość tradycyjnych domów, budowanych w Polsce od lat, ma piwnice. Ich potrzebę i przydatność dostrzegano już od dawna, a to nie jest na pewno dzieło przypadku.

Robert Rusek